A megmagyarázhatatlanul megemelkedett pulzusszám (HR) nagyon ijesztő lehet. Ez a mutató számos tényezőtől függ.
Például, amikor a hőmérséklet emelkedik, a pulzusszám emelkedése azt jelzi, hogy a szervezet küzd egy betegséggel. A fizikai megterhelés közbeni gyakori szívverés abszolút normális. Az érzelmi állapot és a stressz is számít.
A gyakori szívdobogást az orvosok tachycardiának nevezik. A 60 év feletti emberek hajlamosabbak ennek az állapotnak a kialakulására. Tudjunk meg egy kicsit többet erről a ritmuszavarról.
Megnövekedett pulzusszám – tachycardia. Mi a tachycardia?
A tachycardia olyan állapot, amikor a szív 1 perc alatt 90-nél több szívverést produkál. A megnövekedett pulzusszám kedvezőtlen prognosztikai jel lehet. A pulzusszám bizonyos gyógyszerekkel és életmódbeli változtatásokkal szabályozható.
A tachycardia okai
A következők a gyakori szívritmus leggyakoribb okai:
- A szívizom károsodása;
- szív- és érrendszeri betegségek;
- veleszületett szívhibák;
- vérszegénység;
- fizikai megterhelés;
- láz;
- alkoholfogyasztás;
- gyógyszerek szedése;
- dohányzás;
- a pajzsmirigy túlműködése;
- koffeintartalmú italok fogyasztása.
A tachycardia tünetei
A gyakori összehúzódások a szív pumpafunkciójának romlásához vezetnek, ami miatt oxigénhiány lép fel a szövetekben és a szervekben. Ez az állapot a következő tünetekkel jelentkezik:
- légszomj;
- mellkasi fájdalom;
- szédülés;
- gyengeség;
- csökkent vérnyomás.
A szív- és érrendszer állapotát rendszeresen ellenőrizni kell, mert a kóros elváltozásokat nem mindig kísérik klinikai tünetek.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha a szívdobogás ok nélkül jelentkezik, azonnal időpontot kell kérnie egy orvosi konzultációra. A pontos diagnózis felállítása megelőzheti a súlyos szövődmények kialakulását. A tachycardia kezelésének megközelítése az októl, az életkortól és néhány más tényezőtől függ.
Légzési nehézségek és a szegycsont mögötti fájdalom esetén mentőt kell hívni.
Hogyan lehet megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket?
Íme néhány tipp, amelyek segítenek a szív megfelelő működésének fenntartásában.
1) Legyen fizikailag aktív. Az orvosok azt állítják, hogy a rendszeres fizikai aktivitás segít a nyugalmi pulzusszám csökkentésében.
2) Ne dohányozzon! A dohányzó emberek hajlamosabbak a tachycardia kialakulására. Miután leszokik erről a rossz szokásról, a szívritmus általában normalizálódik.
3) Tartsa fenn az optimális testsúlyt. A túlsúly negatív hatással van a szívre. Így a fogyás a pulzusszám csökkenéséhez vezethet.
4) Kerülje a stresszt. A stressz egy másik tényező, amely megzavarhatja a szívritmust. Ebben az esetben a relaxációs módszerek (meditáció, jóga, taijiquan) segíthetnek a szívműködés normalizálásában.
Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.