A pajzsmirigy egy párosítatlan belső elválasztású mirigy, amely a nyakban, a gége előtt található. Két lebenyből áll, és jódtartalmú pajzsmirigyhormonokat termel, amelyek a szervezet anyagcsere-folyamataiért felelősek.
Ha nem elegendőek, pajzsmirigy-alulműködés lép fel – ebben a betegségben folyamatosan gyötri a duzzanat, álmosság, letargia, memóriazavar. A pajzsmirigyhormonok teljes hiányában az ember meghal.
A pajzsmirigy normális működésétől függnek a szervezet alapvető biológiai folyamatai – a szövetek növekedése és fejlődése. A pajzsmirigynek saját idegközpontjai is vannak, amelyek a nyakban találhatók. Ezek az idegsejtek csoportjai azok, amelyek a mirigyet irányítják, és egy egészet alkotnak vele, annak ellenére, hogy magán kívül helyezkednek el.
Hogyan kell újraindítani a pajzsmirigyet:
Amikor az ember súlyos stresszt, egy szerettünk elvesztését, fájdalmas válást, súlyos ijedtséget stb. él át, a pajzsmirigyet irányító idegközpontok aktiválódnak.
A szerv erőteljes túlterhelést tapasztal. Válaszul fokozza a hormontermelést. És gyorsan, szó szerint néhány óra alatt kialakul a pajzsmirigy túlműködés.
Ez az állapot gyakori szívdobogásban, idegességben, izzadásban, fogyásban és hajhullásban nyilvánul meg. A TTG, a T4 szabad és a T3 szabad hormonok vérvizsgálatával kimutatható.
A jó hír azonban az, hogy a pajzsmirigy képes regenerálódni, és szövetei képesek megújulni.
A regenerációs folyamat elindításához meg kell szüntetni a szerv túlterhelését. Ehhez átfogó megközelítést alkalmaznak. Fokozott hormontermelés, gyakori pulzus és szorongás esetén segédanyagokat – tireosztatikumok – írnak fel. Ezek a gyógyszerek azonban csak a pajzsmirigyben lévő hormonok képződését csökkentik, anélkül, hogy befolyásolnák a betegség alapját – az aktivált idegközpontokat. Ezért a gyógyszerek alkalmazásával egyidejűleg szükségszerűen magát a betegséget is kezelni kell.
Nevezetesen – a pajzsmirigy túlterhelésének csökkentése a perifériás idegrendszer részéről. Ez a taktika lehetővé teszi a műtét elkerülését. Tehát hogyan lehet ezt elérni, és „újraindítani” a pajzsmirigyet, hogy helyreálljon?
Íme néhány hasznos tipp:
1) A pajzsmirigy újraindításához kombinálja a jódozott sót szelénben gazdag élelmiszerekkel, mint pl:
- Brazil dió;
- napraforgómag;
- halak (lazac, laposhal, szardínia, lepényhal);
- tenger gyümölcsei (garnélarák, osztriga, kagyló, fésűkagyló és más kagylófélék);
- húsok (marhahús, máj, bárány, sertéshús);
- baromfi (csirke, pulyka);
- tojás (legfeljebb napi 3 db);
- gombák (gomba, osztrigagomba);
- teljes kiőrlésű gabonafélék (búzacsíra, árpa, barna rizs, zab);
- zöldségek (articsóka, rukkola, spárga, avokádó, babcsíra, cékla, brokkoli, kelbimbó, fehér káposzta, karfiol, zeller, metélőhagyma, leveles káposzta, uborka);
- gyümölcsök (bármilyen bogyós gyümölcs és citrom).
2) Zárja ki a következő élelmiszereket az étrendjéből:
- tejtermékek (legalább 20 napig);
- cukor és édesítőszerek;
- gabonafélék;
- hüvelyesek;
- sör.
3) Hagyjon fel a megszorító diétás étrenddel, mint pl:
- Alacsony kalóriatartalmú diéta;
- alacsony zsírtartalmú étrend;
- szénhidrátmentes diéta;
- goitrogén ételek (hetente legfeljebb 6-8 alkalommal és csak párolt formában engedélyezett).
4) Naponta legalább egy órán át végezzen alacsony intenzitású testmozgást, pl:
- gyaloglás;
- kerékpározás;
- úszás;
- túrázás.
5) Egy hónap elteltével kezdjen el heti 1-3 alkalommal nagy intenzitású gyakorlatokat végezni, mint például:
- súlyzós gyakorlatok;
- eszköz nélküli testmozgás.
Meglátja: a pajzsmirigye olyan lesz, mint új korában!
Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.