A koleszterinszintek életkor, testsúly és nem szerint változnak.
Idővel az ember szervezete hajlamos több koleszterint termelni, ami azt jelenti, hogy minden felnőttnek rendszeresen, ideális esetben 4-6 évente ellenőrizni kell a koleszterinszintjét.
A koleszterinszintet három kategóriában mérik:
- összkoleszterin
- LDL, azaz „rossz koleszterin
- HDL, azaz „jó koleszterin”.
A legtöbb ember számára a harc ezen szintek egyensúlyának megteremtése. Míg az össz- és az LDL-koleszterinszintet alacsonyan kell tartani, a HDL-koleszterin magasabb szintje védelmet nyújthat a szívbetegségek, különösen a szívroham és a stroke ellen.
Koleszterinszint és életkor
Fontos, hogy a koleszterinszintet már életünk korai szakaszában egyensúlyba hozzuk, mivel a későbbi életkorban a kezeletlen koleszterinszint nehezen kezelhető.
A koleszterinszint az életkor előrehaladtával általában emelkedik. Az orvosok azt javasolják, hogy életünk korai szakaszában tegyünk lépéseket annak érdekében, hogy megelőzzük a veszélyesen magas koleszterinszint kialakulását az életkor előrehaladtával. Az évekig nem kontrollált koleszterinszintet sokkal nehezebb kezelni. A gyermekeknél a legkevésbé valószínű, hogy magas a koleszterinszintjük, és 18 éves koruk előtt csak egyszer vagy kétszer kell ellenőrizni a szintjüket. Ha azonban a gyermekeknél a magas koleszterinszint kockázati tényezői fennállnak, akkor gyakrabban kell ellenőrizni.
Általános szabály, hogy a férfiak koleszterinszintje egész életük során magasabb, mint a nőké. A férfiak koleszterinszintje általában az életkor előrehaladtával emelkedik. A nők sem immunisak azonban a magas koleszterinszintre. A nők koleszterinszintje gyakran emelkedik a menopauza időszakában.
Ajánlott koleszterinszintek
A koleszterinszintek nem változnak nagymértékben az átlagos felnőtteknél. Az ajánlott szintek változása általában más betegségek és egészségügyi tényezők miatt változik.
Felnőttek esetében
Felnőtteknél a 200 milligramm/deciliter (mg/dl) alatti összkoleszterinszintet tartják kívánatosnak. A 200 és 239 mg/dl közötti szint magasnak, a 240 mg/dl vagy annál magasabb szint pedig nagyon magasnak számít.
Az LDL-koleszterinszintnek 100 mg/dl alatt kell lennie. A 100 és 129 mg/dl közötti szintek elfogadhatóak az egészségügyi problémákkal nem rendelkező emberek számára. Aggasztóbbak lehetnek azonban a szívbetegségben szenvedő vagy a szívbetegség kockázati tényezőivel rendelkező emberek számára. A 130 és 159 mg/dl közötti szint az elfogadhatóság határán van, a 160 és 189 mg/dl közötti szint pedig magasnak számít. A 190 mg/dl vagy annál magasabb érték nagyon magasnak számít.
A HDL-szintet magasabb szinten kell tartani. A 40 mg/dl alatti szint a szívbetegségek fő kockázati tényezőjének számít. A 41 mg/dl és 59 mg/dl közötti értéket tekintik alsó határértéknek. A HDL-szint optimális értéke 60 mg/dl vagy annál magasabb.
Gyermekek esetében
Ehhez képest a gyermekeknél az összkoleszterin és az LDL-koleszterin elfogadható szintje eltérő.
Az elfogadható összkoleszterinszint-tartomány egy gyermek esetében 170 mg/dl alatt van. A gyermek számára elfogadható teljes koleszterinszint határértéke 170 és 199 mg/dl között van. Bármely 200 feletti összkoleszterin érték egy gyermeknél túl magas.
A gyermek LDL-koleszterinszintjének szintén alacsonyabbnak kell lennie, mint egy felnőtté. Az optimális LDL-koleszterin-tartomány egy gyermek esetében 110 mg/dl alatt van. A határérték 110 és 129 mg/dl között van, míg a magas szint 130 mg/dl felett van.
Tanácsok a koleszterinszint ellenőrzésére
Mind a gyermekek, mind a felnőttek esetében az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás segít kordában tartani a koleszterinszintet. A legjobb ajánlás a koleszterinszint ellenőrzésére az egészséges, aktív életmód. Ez egészséges étrendet és sok testmozgást jelent.
A mozgásszegény és túlsúlyos, feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrendet folytató gyermekeknél a legnagyobb a valószínűsége annak, hogy magas a koleszterinszintjük. Azok a gyermekek, akiknek a családjában már előfordult magas koleszterinszint, szintén veszélyeztetettek lehetnek.
Minden felnőttnek aktívnak kell maradnia, és rendszeres testmozgási programokat kell követnie. A menopauzán áteső nőknek és a magas koleszterinszintű felnőtteknek érdemes megfontolniuk az életmód és az étrend megváltoztatását.
A magas koleszterinszint bármely életkorban veszélyezteti a szívbetegség, a szívroham és a stroke kialakulását. Ezek a kockázatok az életkor előrehaladtával csak növekednek. Különösen azoknál a felnőtteknél, akik nem tesznek lépéseket koleszterinszintjük csökkentésére.
Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.