Háztartás

Minden, amit a radiátorok karbantartásáról tudni kell a magas számlák elkerülése érdekében

Ahhoz, hogy radiátoraink ne váljanak valóságos porfészkekké, fontos, hogy tisztán tartsuk őket. Tudja meg, hogyan tartsa karban radiátorait egyszerűen.

A baktériumok és a por előszeretettel telepszik meg radiátoraink résein. Fontos azonban, hogy megóvjuk egészségünket és elkerüljük az allergiás rohamokat, különösen a poratkákra érzékeny emberek számára. Ezért a legjobb, ha megtanuljuk, hogyan kell megfelelően tisztítani a radiátorokat, és minden fűtési időszak előtt és után alaposan megtisztítjuk őket. Azt is tudnia kell, hogy egy rosszul karbantartott radiátor kevésbé hatékony, ami növeli az energiafogyasztást.

Tippek a radiátor tisztításához

Attól függően, hogy milyen típusú radiátor van otthonában, másképp kell tisztítania. Egyes radiátorokat, például a lapradiátorokat, alakjuk miatt bonyolultabb lehet tisztítani.

Bármelyik esetről is legyen szó, mielőtt nekilátna a radiátorok tisztításának, egy szabály mindegyikre érvényes: kapcsolja ki a kazánt, vagy kapcsolja ki az elektromos radiátorok áramellátását. Amint a radiátorok lehűltek, kockázat nélkül elkezdheti a tisztításukat.

Panelradiátorok esetében: hajszárítót használjon

A panelradiátorokat a legnehezebb tisztítani! A por általában a belsejében rakódik le, így a tollseprűnk nehezen éri el.

Kezdjük a felső rácsok eltávolításával néhány csavar eltávolításával, amelyek gyakran a radiátor oldalán vagy hátulján találhatók. Ezután a legegyszerűbb, ha hajszárítóval lefelé fújjuk a port.

Ha van egy keskeny fúvókával rendelkező porszívója, ez is jól működhet.

Ezt követően egyszerűen tisztítsa meg a radiátort egy nedves ruhával, és ne feledkezzen meg a termosztatikus szelepről sem, egy régi nedves fogkefével súrolja át.

Lamellákkal ellátott radiátorok esetében: porszívó használata

A hornyolt lamellákkal ellátott radiátorok tisztításához ideális egy keskeny fúvókával ellátott porszívó. Egy ferde kefe is nagyon hasznos lehet a rések tisztításához.

Ha allergiás a poratkákra, használjon helyette rongyot és vizet, hogy a por ne terjedjen szét a szobában.

A csöves radiátorokhoz csak egy rongyra van szükség

A csöves radiátorokat sokkal könnyebb tisztítani: a por eltávolításához csak egy rongyra és vízre van szükség. Ezután egy száraz ruhával megfelelően szárítsa meg.

Elektromos radiátorokhoz: porszívó a nyerő kombináció

Nem feltétlenül kell szakembert hívnia az elektromos radiátorok tisztításához.

Áramtalanítsa először a készüléket! Egy porszívóval a külső részeket tisztíthatja meg, míg egy tollseprű hasznos a belső rések tisztításához. Ha gondjai vannak, használjon egy drótot, amelyre egy enyhén nedves ruhát erősített.

Az elektromos radiátorok nagyon kevés karbantartást igényelnek. A szétszerelést igénylő tisztításhoz azonban a legjobb, ha szakembert hív.

A radiátor légtelenítése: a teljesítmény optimalizálásához szükséges művelet

A radiátor tisztítása jó első lépés. A kazán újbóli begyújtása előtt azonban ki kell eresztenie a levegőt, hogy biztosítsa a radiátorok megfelelő működését, és optimalizálja a rendszer teljesítményét. Ezt a műveletet évente legalább egyszer el kell végezni.

A légtelenítés által, energiát takarít meg és meghosszabbítja a radiátorok élettartamát. A radiátorok légtelenítésével eltávolítja a melegvíz-keringtető rendszerben felgyülemlett levegőt, ezáltal megszűnik a csőzaj.

Hogyan kell légteleníteni a radiátort?

Kezdje a kazánhoz legközelebbi radiátor, majd a távolabbi radiátorok légtelenítésével.

A légtelenítő csavar a radiátor tetején található, a hőmérséklet beállítására használt csavarral ellentétes oldalon. Az újabb radiátorok esetében egyszerűen forgassa el a légtelenítő csavart egy csavarhúzóval, amíg a levegő nem távozik a radiátorból. A régebbi modelleknél szüksége lesz egy légtelenítő kulcsra vagy fogóra és egy kis edényre.

Csavarja ki a légtelenítő csavart, amíg néhány csepp víz nem kezd el távozni. Teljesen normális, hogy a víz kissé szürke.

Erőltetés nélkül csavarja vissza.

A radiátorok leeresztése után ne felejtse el ellenőrizni a kazán nyomásszintjét, amelynek most 1 és 1,5 bar között kell lennie.