Ülőmunkát végez, vagy többnyire autóval közlekedik? Ilyenkor fennáll a trombózis, a gyulladásos vénás betegség kockázata, amely elsősorban az alsó végtagokat érinti. Tünetei általában finomak, ezért az egyének gyakran nem vesznek róluk tudomást. Ugyanakkor a betegeknek nem szabad közömbösnek lenniük a kezeléssel szemben; egy kezeletlen egyén könnyen meghalhat.
Felületes vénás trombózis
Ez a trombózis, tromboflebitisz vagy varikocele, a felületes vénák vonalát követő vörös és fájdalmas csíkokban nyilvánul meg. Annak ellenére, hogy ez egy olyan probléma, amely nagyon kellemetlen lehet, általában nem veszélyes. Negatív hatással lehet azonban a beteg önértékelésére. A leggyakoribb megnyilvánulás a visszeresség. Ezek a nem záródó vénabillentyűkön keresztül visszaáramló vér következtében keletkeznek. De kialakulásukat elősegíti:
- ülőmunka
- munkahelyi testhelyzet
- terhesség
- hormonális fogamzásgátlás
- testtömeg
- dohányzás stb.
Vérrögök – mélyvénás trombózis
Ez a betegség a mélyvénákban kialakuló vérrög kialakulásának jele. A trombusok kialakulását ebben az esetben gyulladás kíséri, és leggyakrabban az alsó végtagok érintettek. A trombózis a műtét utáni állapotok gyakori szövődménye. Ezenkívül pedig a mozgásszegény életmóddal vagy a közlekedési eszközökön történő hosszú utazásokkal jár, amikor hosszú ideig nem mozog, és a vérkeringés csökken. Ez növeli a trombus kialakulásának valószínűségét. A terhesség vagy a hormonális fogamzásgátlók használata nagymértékben növeli a betegség előfordulását.
Mik a tünetek?
- Duzzanat
- Fájdalom mozgáskor
- Fokozott feszültség
- Az érintett területek kipirosodása
- Meleg bőr az érintett területen
Gyakran észre sem veszi a mély trombózist. Leggyakrabban embóliaként jelentkezik, ami az artériák elzáródását jelenti, és leggyakrabban a tüdőben és a szívben fordul elő. A beteg ilyenkor légszomjat, mellkasi fájdalmat vagy eszméletvesztést tapasztal. Ezért soha ne becsülje alá ezt a betegséget, és minél hamarabb forduljon orvoshoz. Minden megoldható, ha idejében jelentkezik!
Hogyan gyógyítható a trombózis?
Mi a trombózis kezelése? A vénás trombózis esetében nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre. Leggyakrabban vérhígító gyógyszereket alkalmaznak. Kialakult vérrög esetén a kezelés célja annak felbomlása. Ebben az esetben a betegek úgynevezett trombolytikumokat szednek. A trombózisban szenvedő egyének egész életük során ismételten szedjék a megfelelő gyógyszereket!
A kezelés lehet megelőző jellegű is, különösen akkor, ha az illető több kockázati csoportba is besorolható. Ilyen lehet például egy terhes nő, akinek veleszületett trombofil mutációja van. Ilyen esetekben a kezelést korán, még a vérrög kialakulása előtt megkezdik…
Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.