„Lustaság” miatt, vagy egyszerűen csak a kényelem érdekében hajlamosak vagyunk arra, hogy szinte mindent, amit csak találunk, csak úgy lehúzzunk a WC-n vagy a mosdókagylón: tamponokat, törlőkendőket, vattapamacsokat stb. És hadd mondjam el, hogy ez nem igazán esztétikus látvány. A csatornák könnyen eldugulnak, és ez jelentős gondokat okozhat a szennyvíztisztító telepeken (mint például berendezések meghibásodása, eldugult csövek, vagy akár szivattyúk leállása is). Még egyszer hangsúlyozom, a WC nem egy szemetes! Tehát a környezetvédelmi érdekek és azért, hogy ne kelljen vízvezeték-szerelőt hívnia, vagy fehér ecetet és szódabikarbónát használnia a dugulások elhárítására, fontos, hogy helyesen cselekedjünk. Íme egy lista a dolgokról, amelyeket tilos lehúzni a WC-n, ha el akarja kerülni, hogy az elduguljon… Egy kis józan ész és józan paraszti ész sosem árt!
1 – Impregnált törlőkendők
Az impregnált törlőkendők valóban megkönnyíthetik az életet, különösen akkor, amikor a tisztálkodásról vagy a babák higiéniájáról van szó. Ugyanakkor az sem titok, hogy ezek a termékek nem környezetbarát megoldások. Ráadásul a lefolyókban évente okozott kár rendkívül jelentős, és ez egy komoly probléma. A törlőkendők WC-be dobása gyakran vezet a csatornák eldugulásához és a csatornarendszer működésének romlásához. Érdekesség, hogy a közhiedelemmel ellentétben a törlőkendők több mint 90%-a nem biológiailag lebomló, ami azt jelenti, hogy évekig is eltarthat, mire lebomlanak. A bennük található vegyi anyagok még tovább növelik a környezetre gyakorolt ártalmas hatást. Ezért ennek a típusú hulladéknak semmiképpen nincs helye a szennyvízben. Mindig dobja a kukába!
2 – Női higiéniai termékek
Hasonlóan az egészségügyi betétekhez, a tamponok kidobása is jelentős kockázatot hordoz azzal kapcsolatban, hogy eldugítja a WC lefolyóját, ami károsíthatja a vízvezeték rendszert. A legjobb módszer, ha a tampont egy darab WC papírba csomagolja, és ezt követően a kukába helyezi. Nyilvános WC használatakor kérjük, használja a rendelkezésre álló szemetesládát!
3 – Vattakorongok
Néhány látszólag ártalmatlan dolog, mint például a kis műanyag vattapamacsok, valójában óriási kárt okozhatnak. Ezek a vattakorongok, amikor lehúzzák őket a WC-n, gyakran a természetbe kerülnek, ami környezeti problémákat okoz. Más műanyag hulladékokhoz hasonlóan ezek rendre lenyelik a halak és a madarak, amelyek aztán bél elzáródás vagy perforáció miatt pusztulhatnak el. Ha szereti az állatokat és tiszteletben tartja az élőlényeket, gondolja át még egyszer, és ne dobja a vattakorongokat a WC-be!
4 – WC papír gurigák
Miután valaki végzett a dolgával, úgy dönt, hogy a WC-gurigát csak egyszerűen a WC-be dobja. Ez egy könnyen elérhető megoldásnak tűnik, de valójában rendkívül káros, még a gyakorlatilag eldobható tekercsek esetében is. „Ez egy jelentős démonstráció arra, hogyan próbálnak egy technológiai újítást pozitívként feltüntetni, noha a valóságban ez korántsem így van. Még abban az esetben is, ha a tekercs elvileg lebomlik, az súlyosan beszennyezi a vizet, lerakódásokat hoz létre, és eltömíti a víztisztító létesítményeket. A karton könnyen újrahasznosítható és biológiailag lebomló anyag, éppen ezért érdemes kihasználni a lehetőséget, és tartózkodni a WC-gurigák WC-be való lehúzásától.
5 – Lejárt gyógyszerek
A magyar lakosság körében körülbelül minden harmadik ember úgy dönt, hogy a lejárt szavatosságú gyógyszereket lehúzza a WC-n vagy a mosogatóban. Ez viszont problémás, ugyanis a szennyvíztisztító telepek nem arra lettek tervezve, hogy ilyen típusú hulladékokat kezeljenek. A legtöbb ilyen gyógyszer így a környezetbe kerül, szennyezve ezzel a patakokat, folyókat, és a talajvizet is. Ezek a szennyező anyagok rendkívül káros hatással vannak a halakra és más vízi élőlényekre, sőt a növényvilágra is. Végső soron a csapvizünk is szennyezetté válik ennél fogva! Mi tehát a teendő, ha van fel nem használt vagy lejárt szavatosságú gyógyszer a kezünkben? A legjobb megoldás, ha újrahasznosítjuk a kartondobozokat, és a gyógyszereket visszavisszük a gyógyszertárba. Ott összegyűjtik, majd egy biztonságos módon megsemmisítik őket.
6 – Haj
Gyakran tapasztalható, hogy az emberek a levágott vagy kifésült hajszálakat lehúzzák a WC-n, miután befejezték a frizurájuk formázását vagy a hajkeféjük tisztítását. Ezzel szemben fontos megjegyezni, hogy a haj nem bomlik le könnyen. Az eldobott haj göndörödhet, összecsomósodhat, és dugulást okozhat a csövekben, ami miatt kiterjesztett és költséges javításokra lehet szükség. Ezért a legcélszerűbb megoldás az, ha a hajat a kukába, vagy akár a komposztálóba dobjuk.
Érdemes tudni: ez a szabály vonatkozik a kutyák és macskák keféléséből származó szőrszálakra is, amelyeket szintén könnyedén újrahasznosíthat, ha azt szeretné!
7 – Főzési zsírok és olajok
Vannak, akik azt gondolják, hogy az a legegyszerűbb megoldás, ha a felesleges főzőolajat vagy zsírt a WC-be vagy a mosogatóba öntik. A valóság azonban az, hogy ezek az anyagok kihűléskor megszilárdulnak, és ezáltal jelentős dugulást okozhatnak a csövekben, ami komoly problémákat okozhat a lefolyórendszer működésében is. Továbbá, ezek a zsírok zavarhatják a szennyvíztisztítás folyamatát. Tehát a legjobb megoldás, ha a zsírokat hagyjuk megszilárdulni, vagy egy tartályba gyűjtjük őket, és végül egy hulladékgyűjtő központba visszük el.
8 – Cigarettacsikkek
A cigarettacsikkek WC-be dobása elsőre ártalmatlannak tűnik, de ennek nem mentes a következménye. A cigarettaszűrők olyan káros vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek szennyezik a vizet. Emellett a szűrők nem bomlanak le gyorsan, és könnyen a vízfelszínre jutva megzavarhatják a vízkezelési folyamatot, ezzel pedig súlyos károkat okozhatnak a környezetünkben.
9 – Óvszerek
A piacon található óvszerek többsége latexből vagy más nem biológiailag lebomló anyagokból készül. Ezek az anyagok rendkívül ellenállóak a vízben, és a WC-n való lehúzásuk komoly dugulásokhoz vezethet, hozzájárulva ezzel a víz szennyezéséhez. Tehát, ha használat után helyesen akarjuk eljárni, akkor ezeket mindig a kukába kell dobni.
10 – Kontaktlencsék
Az emberek hajlamosak azt gondolni, hogy a kontaktlencsék lehúzása a WC-n vagy a mosogatóban teljesen ártalmatlan eljárás, ugyanis kicsinek és ártalmatlannak tűnnek. Az igazság azonban az, hogy ezek a lencsék olyan műanyagból készülnek, amely nem képes lebomlani a vízben. Ennek következtében mikroműanyagokká alakulnak át, amelyek a vízi utakba kerülnek, súlyosan szennyezve az óceánokat, és nemcsak a tengeri élővilágra vannak kihatással, hanem gyakran megeszik őket a halak is, amelyek aztán végül a tányérunkra kerülnek. A legjobb, ha ezeket a kontaktlencséket a kukába dobjuk, hogy ezzel elkerüljük a műanyag szennyezés további növekedését.