A víz körforgásának köszönhetően olyan vizet iszunk, amelyet már sokszor fogyasztottunk és használtunk. Ez így működik.
A vizet általában tiszta, friss erőforrásként fogjuk fel. Mielőtt azonban a poharadba kerül, már több életet élt és több cikluson ment keresztül. Átlagosan már vagy tíz ember fogyasztotta el előttünk.
Mennyit iszunk ebből a természeti erőforrásból?
Az iskolában, gyerekként mindannyian tanultunk a víz körforgásáról. Ez az értékes erőforrás három atomból áll: két hidrogénatomból és egy oxigénatomból. Fagyott vagy gőz formájában, tavakban vagy a tengerben, a föld alatt vagy az égben, sós vagy édes, a Földön a víz mennyisége soha nem változik.
A tudósok szerint a víz közel ötmilliárd éve van jelen a Földön. Annak ellenére, amit gondolnánk, a mennyisége mindig is ugyanaz volt. És miért van ez így? A víz körforgása miatt.
Hogyan működik a víz körforgása?
A víz körforgása kétféleképpen működik. Az első természetes. Ilyenkor az esővíz leesik, a talajba szivárog vagy elnyelődik, a tengerbe, tavakba és folyókba folyik, elpárolog, lecsapódik, és így tovább.
A második módszer emberi beavatkozást igényel. Ez a szennyvíz összegyűjtését jelenti, amelyet aztán tisztítóművekbe szállítanak, ahol kezelik és tisztítják. A szennyeződéseket szűréssel távolítják el a vízből, majd homoktalanítják és zsírtalanítják, végül pedig biológiai, kémiai és bakteriológiai kezelésekkel tisztítják meg.
A vizelettől a vízig
Amint láthatja, a víz nagyon hosszú utat tett meg, hogy eljusson a poharába. Több életet is élt. Lehet, hogy éveket töltött egy tóban, néhány hónapot egy befőttesüvegben, néhány napot egy vázában vagy néhány percet a WC-csésze alján. És igen, a víz, amit iszunk, valaha biztosan tartalmazott vizeletet…
Jobb, ha nem gondolunk rá, amikor vizet iszunk. A legjobb, ha nem felejtjük el, hogy a víz, amit iszunk – legyen az csapvíz vagy palackozott víz – biztonságosan fogyasztható.