Az alapvető elsősegélynyújtási tények ismerete szó szerint segíthet életeket menteni, beleértve a sajátját is.
Ha vészhelyzetben találja magát, a legjobb, ha képes felmérni a helyzetet, tudja, hogyan segíthet, és azt is tudja, mi a különbség aközött, hogy mi segít és mi nem.
Mondjuk, hogy egy egyszerű gézpárna általában hatékonyabb a vérzés elállításában, mint az érszorító.
Szeretnénk, ha mindig ismerné a tényleges módokat, hogy gondoskodjon magáról. Ezért összeállítottunk néhány gyors elsősegélynyújtási tippet, amelyek egy nap szó szerint megmenthetik az életét!
1) Sebek
Amikor egy sebet kezel, igyekezzen azt a szíve szintje fölé emelni. Ez csökkenti a duzzanatot, és segít elvezetni a folyadékot a sebből.
Ha a csípőjén vagy a fenekén van a seb, feküdjön le, és párnák segítségével emelje meg. Ha nem tudja megemelni a sebet, próbálja meg a lehető legközelebb tartani a szív magasságához.
2) Elsőfokú égési sérülések
Az elsőfokú égési sérülések, más néven felületi égési sérülések csak a bőr felső rétegét érintik. Bár fájdalmasak lehetnek, nem súlyosak.
Kezelésük során öblítse ki a sebet langyos vízzel. Bár a hideg víz előnyösebbnek tűnhet, valójában nagyobb szövetkárosodást okozhat.
Az égési sérülés megtisztítása után használjon jégpakolást vagy hideg borogatást. Régi népi gyógymód a vaj vagy kenőcs használata, de ezek valójában még jobban károsíthatják a sebet, mert lassítják a hőleadást.
A víz és szódabikarbóna összekeverésével készült paszta szintén segíthet a hő felszabadításában.
3) Szívroham
Szívroham esetén a korai beavatkozás segít megelőzni a károkat. Az aszpirin szopogatása segíthet, mivel lelassítja a vérlemezkék vérrögök kialakulását és az artériák eltömődését okozó vérlemezkéket.
Aszpirin szedésekor fontos, hogy kis adagokat vegyen be, és lenyelés vagy vízzel történő bevétel helyett szopogassa a tablettát, ami segít abban, hogy gyorsabban kifejtse hatását. Próbáljon meg minél hamarabb mentőt hívni.
4) Méhcsípés
Ha megcsípte egy méh, el kell távolítani a fullánkot. Bár az emberek általában meg vannak győződve arról, hogy a fullánk kihúzása a bőrből minimalizálja a mérget, a legfontosabb az időzítés.
A fullánkot a lehető leghamarabb el kell távolítania, akár kikaparhatja, akár csipesszel kiszedheti, akár kihúzhatja. Amikor a méh elveszíti a fullánkját, olyan szagot bocsát ki, amely más méheket vonz a helyszínre, és azok védekező reakcióként még jobban megcsíphetnek.
Miután kihúzta a fullánkot, mossa ki a sebet, és tegyen rá hideg borogatást. Ha allergiás, próbáljon meg kéznél tartani egy autoinjektort, más néven EpiPent, és minél hamarabb forduljon a sürgősségi osztályhoz.
5) Törések
Törések esetén ne próbálja meg a sebet helyrehozni, csak sínnel és párnázással stabilizálja és immobilizálja a végtagot. A lényeg, hogy ugyanabban a helyzetben tartsa.
Még ha a törés csak ficam vagy rándulás is, mindig forduljon orvoshoz, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a sérülés nem súlyosabb, vagy akár a további sérülések elkerülése érdekében.
6) A szemet ért sérülések
Ha megsérül, az első dolog, amit tennie kell, hogy megtisztítja a sebet (lehetőleg egy másik személy segítségével, ha teheti). Ha azonban a szeme sérül meg, a legfontosabb, hogy takarja el a szemét, majd kérjen segítséget.
Ha mindenáron saját maga próbálja kitisztítani a szemét, azzal azt kockáztatja, hogy még jobban megsérül, vagy maradandó károsodást okoz.
A fő kivétel ez alól a szabály alól az, amikor vegyi anyagok kerülnek a szemébe. Ebben az esetben azonnal ki kell öblíteni vízzel.
7) Szálkák
A szálkák tele vannak baktériumokkal, és könnyen megfertőzhetik a nyílt bőrt, ezért mindig tartsa szem előtt a sterilitást, amikor kihúzza őket.
Ha a szálka teljesen beágyazódott a bőrbe, akkor először kezelje a helyet fertőtlenítő oldattal, majd egy forró vízben sterilizált tűvel lazítsa ki a szálkát.
Ha a szálkát meglazította, csipesszel kihúzhatja. Végül mossa le a helyét szappannal és vízzel.
8) Kígyómarás
Amikor valakit megharap egy mérges kígyó a tévéműsorokban és filmekben, az első reakciója az, hogy kiszívja a mérget. A valóságban azonban a méreg már bejutott az áldozat véráramába, így ez valójában nem segít.
Ha megmarja egy kígyó, a legfontosabb dolog, hogy megnyugodjon. Lassú szívverést kell fenntartani, hogy lelassuljon a méreg terjedése.
Hasonlóképpen, a fájdalomcsillapítók valójában hígíthatják a vért, és a méreg gyorsabban hat. Azonnal forduljon a sürgősségi osztályhoz, hogy biztosítsák a megfelelő ellenszert.
Ha mozognia kell, hogy segítséget kérjen, mindenképpen sétáljon, de ne fusson, hogy nyugodt maradjon. Ha teheti, használjon kókuszolajat a sebre a baktériumok és paraziták elleni küzdelemhez, és kötözze be a sebet.
9) Medúzacsípés
Semmi sem tudja jobban tönkretenni a szép tengerparti napot, mint egy leégés, vagy inkább egy medúzacsípés. Megpróbálhatja sós vízzel átöblíteni a sebet.
Leöblítheti forró vízzel, ecettel is, vagy a sebet szódabikarbóna vizes oldatával is befedheti. Az aktív szén szintén segíthet kiszívni a medúza mérgét.
Talán már hallotta azt a népszerű városi legendát, miszerint a vizelettel is kezelhető a medúzacsípés. A valóságban azonban a vizelet általában nem tartalmaz elég savat ahhoz, hogy semlegesítse a mérget.
Bár azt állítják, hogy a vizelet csökkentheti a fájdalmat, a forró víz ugyanolyan hatékony.
10) Sebek
Amikor megsérül, aggódhat, hogy csúnya heg marad utána, de bizonyos óvintézkedéseket megtehet, hogy megelőzze a heg kialakulását.
A szódabikarbóna fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik, így segít megelőzni a heg kialakulását. Eltávolíthatja a megkeményedett hegeket, és még a fertőzéseket is megelőzheti.
Amikor szódabikarbónával kezel egy heget, az is fontos, hogy a sebet fedetlenül hagyja. Ezenkívül a szódabikarbónát vízzel keverve fertőtlenítőszert is készíthetünk.
Ha a seb nagy és mély, akkor természetesen minél hamarabb el kell állítani a vérzést úgy, hogy steril gézt nyomunk a sebre, majd szakember segítségét kérjük.
Vannak egyszerű elsősegélynyújtási tippjei arra az esetre, ha megsérül, vagy ha valaki más sérül meg?