A fogkefétől a konyhai szivacsig a baktériumok tényleg mindenhová eljutnak. Íme tíz olyan tárgy, amelyet minden nap használunk, de nem mossuk el rendszeresen. Pedig tele vannak baktériumokkal, legalábbis ha nem tisztítjuk lelkiismeretesen…
1) A konyhai szivacs
Kétségtelenül ez a legpiszkosabb tárgy a konyhánkban! Egy német mikrobiológusok által végzett és a Scientific Reports című folyóiratban 2017 júliusában közzétett tanulmány szerint a szivacs minden egyes köbcentiméterén 73 különböző családból közel 118 baktérium található. A baktériumok elszaporodásának megakadályozása érdekében javasoljuk, hogy minden használat után jól csavarjuk ki a szivacsot, és hetente kétszer mossuk ki úgy, hogy a mosogatógép evőeszközkosarába vagy 60°C-os mosógépbe tesszük.
2) A fogkefe
A fogkefénk is valóságos tenyészhely. A baktériumok elszaporodásának korlátozása érdekében minden használat után alaposan öblítsük ki. Bár szódabikarbónával is tisztíthatjuk, a legjobb, ha rendszeresen cseréljük: ideális esetben kéthavonta egyszer, függetlenül attól, hogy a sörték kopottak-e vagy sem.
3) A mobiltelefon
Az okostelefonokat állandóan a kezünkben tartjuk, de a távirányítókhoz vagy a számítógép billentyűzetéhez hasonlóan nem gondolunk eleget a tisztításukra. Pedig a gombjai közötti résekben, valamint a védőburkolatában rengeteg baktérium található. Ennek eredményeképpen a mobiltelefonjaink koszosabbak, mint a cipőtalpunk! Ne feledje tehát, hogy okostelefonját rendszeresen fertőtlenítő kendővel tisztítsa meg.
4) Párnák
Baktériumok és poratkák nyüzsöghetnek az ágyneműben, ha nem tisztítjuk rendszeresen. És a párnák az elsők, amelyeket ez érint. Hogy megakadályozza, hogy baktériumfészekké váljanak, javasoljuk, hogy háromhavonta mossa ki őket. Ha szintetikus anyagból készültek, akkor 40 °C-os vagy 60 °C-os mosógépbe teheti. (A tollpárnákat szárazon kell tisztítani).
5) Fürdőtörülközők
A nedvesség elősegíti a baktériumok szaporodását, ezért fontos, hogy a törölközőket rendszeresen tisztítsuk, mivel nagy mennyiségű baktériumot tartalmazhatnak. Ne felejtse el gyakran cserélni, és minden mosás után alaposan megszárítani.
6) A vágódeszka
Az idő múlásával és a többszöri mosás ellenére vágódeszkáink rései megteltek mindenféle étellel. Az Arizonai Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint a vágódeszkákon 2-szer több bélbaktérium található, mint egy WC-csészében!
7) Kávégépek
Sok ember megszokta, hogy reggelente forró kávét iszik, de tudta, hogy a kapszulás rendszerű kávégépek elősegítik a baktériumok elszaporodását? Egyes tanulmányok kimutatták, hogy 67 különböző baktériumtörzs található a kapszulatartályokban, amelyek gyakran nedvesek maradnak, és kedveznek a mikrobák szaporodásának. Fordítson tehát különös figyelmet a kávéfőző tisztítására, különösen a kapszulás tartályra.
8) Konyharuhák
A konyharuhák rendszeres tisztítását gyakran elhanyagolják, pedig a Zuckerman Egyetem (USA) kutatói felfedezték, hogy 90%-uk baktériumokkal fertőzött, amelyek közül néhány a bélflórából származik, és fertőzéseket okozhat, ha kézbe vesszük. Ne felejtse el tehát rendszeresen kimosni a konyharuhákat, hogy elkerülje a fertőzés kockázatát.
9) Kézitáskák
A kézitáskák olyan tárgyak, amelyeket mindenhová magunkkal viszünk, és amelyeket gyakran bárhová leteszünk: a padlóra, a WC-be, a metróban stb. Az eredmény az, hogy az ezeken a tárgyakon található baktériumok fertőzéseket okozhatnak. Az eredmény: az ezekről a felületekről származó baktériumok megtelepednek a táska szövetén, majd a kezünkre kerül, amikor megfogjuk. Ne feledjük tehát, hogy a nap folyamán mossunk kezet, és ha a táskánk megengedi, rendszeresen tisztítsuk meg.
10) Számítógépes billentyűzetek
A számítógépes billentyűzetek a gyakori használat miatt gyakran ki vannak téve a baktériumok elszaporodásának. Ezért célszerű rendszeresen tisztítani őket, hogy elkerüljük a fertőzés kockázatát. Az sem tanácsos, hogy az íróasztalnál együnk, mivel az ételfröccsenések tovább ronthatják a helyzetet, mivel még több mikrobát és baktériumot juttatnak az amúgy is erősen szennyezett billentyűzetekre.