Talán meglepődik, de a mikroszálas kendők használatában is van néhány szabály, amelyek megszegésével nemcsak a tisztítás minőségét veszélyezteti, hanem komolyan csökkenti a kendők élettartamát is.
Mi az a mikroszál?
A mikroszál apró szálakból áll, (innen a „mikro” előtag a nevében). Poliészter és poliamid keverékéből készül, melyeket nagy szilárdság jellemez. Ezért a mikroszálak szinte soha nem gubancolódnak össze és nem sérülnek.
De miért olyan hatékony ez a szövet a tisztítás során? Mindez a szálainak köszönhető, amelyek keresztmetszetükben inkább hópehelyre hasonlítanak, mint kör alakúak, mint a természetes szöveteknél. A porszemcsék megakadnak a sugarai között, és a felület tökéletesen tisztává válik. Kutatási eredmények szerint a minőségi mikroszálas kendők a por mintegy 99%-át összegyűjtik – más szövetekből készült rongyok és portörlők csak álmodhatnak ilyen teljesítményről.
Megtudtuk tehát, miért a mikroszál a tisztaság és a rend királynője. Most pedig térjünk rá a háziasszonyok hibáira a szövet használata során, amelyek „eltompíthatják” a mikroszálas anyag varázslatos tulajdonságait.
1) hiba: Nem mossa ki a mikroszálas anyagot
A mikroszálas anyag úgy szívja magába a szennyeződéseket, mint egy szivacs.
Ha egy mikroszálas ruhával megtöröl egy zsíros felületet az asztalon vagy egy kávéfoltot, a szennyeződések azonnal eltűnnek. Azonban hová fognak kerülni? Helyes, felszívódnak az anyagba, mert a mikroszálas kendő képes megtartani a folyadékokat, baktériumokat stb. Ezért érdemes időről időre kimosni a kendőket. Ha nem teszi meg, a szennyeződés elzárja a szálak domborulatát, és a mikroszálak elveszítik hatékonyságukat. Ezért, ha azt veszi észre, hogy az anyag már nem működik olyan jól, mint korábban, ideje mosásra küldeni.
2) hiba: Mosás más dolgokkal együtt
A mikroszálas anyagot nem szabad más dolgokkal együtt mosni.
Milyen következményei lesznek az ilyen cselekedetnek? A mikroszálakat „megfertőzik” más anyagok szálai, amelyekkel a mosás során érintkezik, és megszűnik a szöszmentesség. Próbálja meg aztán letörölni vele egy laptop, számítógép vagy TV képernyőjét – biztos vagyok benne, hogy apró szőrszálak maradnak a kijelzőn.
Ezért próbálja meg külön mosni, vagy ugyanabból az anyagból készült dolgokkal együtt. Egyébként jobb, ha az erkélyen vagy az utcán szárítja, ha magánházban, mivel a szárítógép károsíthatja a szálakat. Mielőtt egy kötélre akasztja vagy az asztalra teríti, jól rázza le, hogy megszabaduljon a felesleges folyadéktól.
3) hiba: Öblítő használata
Az öblítőszer hatására a mikroszálak elveszítik a folyadékfelvevő képességüket.
A legtöbb háziasszony el sem tudja képzelni a mosást öblítő nélkül, hiszen ez puhává, gyengéddé és illatossá teszi a dolgokat. Van azonban néhány olyan szövet, amelyhez az öblítővel való érintkezés ellenjavallt. Különösen vonatkozik ez minden olyan anyagra, amely képes megtartani a folyadékot. Ha mosás közben öblítőszer kerül a mosógép rekeszébe, a szövetek nagyon gyorsan elveszítik víz- és egyéb folyadékfelvevő képességüket.
4) hiba: Nem mossa ki az első használat előtt
Először mossa ki a kendőt, mielőtt letörölné a port.
Megvette a törlőkendőt a boltban, és amikor hazaért, azonnal nekiállt takarítani. Fél óra elteltével vissza akarta vinni a terméket, vagy egyszerűen csak kidobta a kukába, mert a mikroszál sokkal rosszabbul nézett ki, mint a hagyományos portörlők. De valójában a kendők nem bűnösek semmiben – csak ki kell mosni őket az első használat előtt. A gyártás végső szakaszában a kendőket olyan anyagokkal kezelik, amelyek befolyásolják a folyadékfelszívó és portörlő képességüket, ezért ki kell őket mosni.
5) hiba: Mosás forró vízzel
50 fok – túl sok a mikroszálaknak.
Mint látható, a mikroszálak esetében a fő hibák pontosan a mosáshoz kapcsolódnak. A következő fontos pont a hőmérséklet. A ruhákat nem szabad forró vízben mosni, különben a mikroszálakat alkotó vékony szálak szó szerint megolvadnak és összetapadnak. Ennek következtében a kendő elveszíti nedvszívó képességét, és használhatatlanná válik. Az ilyen következmények elkerülése érdekében a kendőket legfeljebb 30 Celsius-fokos hőmérsékleten mossa. Így megőrizheti az anyag tulajdonságait.
6) hiba: Fehérítőszer használata
A fehérítő túl agresszívan hat az anyagra.
A mikroszálas kendők ápolásakor felejtse el a fehérítő és más agresszív eszközök létezését. Ezek ugyanis tönkreteszik a szövet szálait, és ahhoz vezethetnek, hogy a ruha szó szerint szétesik a kezében, amint kiveszi a mosógép dobjából. Próbáljon meg kíméletesebb háztartási vegyszereket használni.
7) hiba: A ruha rossz oldalának használata
Mindegyik oldalnak megvan a maga funkciója.
Amikor mikroszálas kendőt vásárol, figyeljen arra, hogy van-e elülső és hátsó oldala, vagy minden szögből egyforma. Ha kétoldalas kendőt vásárolt, akkor tudnia kell, hogyan kell helyesen használni, hogy jó eredményt mutasson a tisztításban. Tehát ne feledje: a bársonyos oldalával távolítsa el a port a felületről, a sima oldalát pedig használja a mosáshoz. Ezután a kendő hatékony lesz, és hosszú ideig tart.
8) hiba: Nedvesítés a tisztítás előtt
A ruhát csak akkor nedvesítse meg, ha a foltokat szeretne súrolni.
Itt kell pontosítani: a mikroszálas kendőt nem lehet nedvesíteni, ha portörlést tervez. Emlékszik, említettük, hogy a szövet szálainak szerkezete egy hópehelyre hasonlít? Nos, ha az anyag nedves lesz, akkor összetapadnak és leállnak. Összefoglalva: a por letörléséhez használjon száraz ruhát, a foltok lesikálásához asztalokról, ablakpárkányokról, lábazatokról stb. pedig nedves ruhát. Ne keverje össze!
9) hiba: Rossz felületeken használja
A kendő nem alkalmas a szaniterekhez és csapokhoz.
Annak ellenére, hogy a világ minden táján imádják a mikroszálas kendőt, nem csodaszer minden bajra, és nem képes abszolút minden takarítási feladatot megoldani. Így például a kendőt jobb, ha nem használjuk a konyhai csapok, mosogató, fürdőkád tisztítására. Ezen felületek esetében hatékonyabbak lesznek a kefék, szivacsok és egyéb súrolószerek – ezek sokkal jobban megbirkóznak (különösen minőségi háztartási vegyszerekkel együtt). Az egyetlen kivétel a már említett kétoldalas törlőkendő, ahol az egyik felület merevebb. De ezek amúgy sem fognak megbirkózni az olyan makacs szennyeződésekkel, mint a vízkő.
10) hiba: Minden felületet ugyanazzal a ruhával törlünk
Minden feladathoz más színű rongy.
Ha azt szeretné, hogy a takarítás a lehető legegyszerűbb, leggyorsabb és leghatékonyabb legyen, vásároljon különböző színű rongyokat, és adjon nekik különböző feladatokat. Például a pirosat használja az üvegek és tükrök letörléséhez, a sárgát a portörléshez, a kéket pedig a konyha tisztításához. Így elkerülheti, hogy a baktériumok egyik felületről a másikra szaladjanak. Ne feledje, hogy a törlőkendők nemcsak nedvességet, hanem szennyeződéseket és baktériumokat is tartalmaznak.