Érdekes, Tippek

11 étel, ami még éhesebbé tesz, miután megetted

Gyakran mondják, hogy „az étvágy evéssel jön meg”. Azonban egyes ételek sajnos túl messzire viszik ezt a koncepciót. Valójában ezek az ételek hajlamosak arra, hogy még éhesebbé tegyenek, ahelyett, hogy eltelítenének. Röviddel az étkezés után éhesnek érezzük magunkat, és kénytelenek vagyunk nassolni! Mondanunk sem kell, ez gyors súlygyarapodáshoz vezethet, ha nem figyelünk… Ha nem akarod, hogy két órán belül éhséget érezz, ismerd meg azokat az ételeket, amelyek még éhesebbé tesznek!

Miért van az, hogy egyes ételek még éhesebbé tesznek?

Az étkezés után jóllakottnak érzed magad, mégis hamar visszatér az éhségérzet. Miért? Ennek az az oka, hogy bár ezek az ételek megtöltik a gyomrot, kalóriában gazdagok, de tápanyagban szegények. Ezért nem tudják kielégítően táplálni a szervezetet, így nem biztosítanak tartós teltségérzetet. A cukorban gazdag ételek különösen károsak, mivel a cukor újabb cukrot kíván, és így elősegítik a nassolást. A túl zsíros ételek sem töltenek el igazán. Az éhség csillapításához nélkülözhetetlenek a rostokban és tápanyagokban gazdag ételek.

Ismerd meg azokat az ételeket és fogásokat, amik még éhesebbé tehetnek!

1) Gyümölcslé

A gyümölcslé ivása nem hasonlítható össze az egész gyümölcs fogyasztásával. A rostokat, amelyek teltséget okoznak, teljesen elveszítjük. Míg a gyümölcs alig hat a vércukorszintre, a cukorban gazdag lé gyorsan bekerül a véráramba, így újabb cukrot kívánsz. Ezzel megugrik a vércukorszinted, ami gyorsan le is esik. A gyümölcslé tehát nem a legjobb energiaforrás, ha nem szeretnél éhségnövekedést és vércukorszint-ingadozást.

2) Fehér kenyér és fehér tészta

A fehér lisztből hiányoznak a rostok, mivel a korpát eltávolítják belőle. Ez a finomított búza gyorsan megemeli az inzulinszintet. Az inzulintermelés hirtelen és gyors, így a vércukorszint gyorsan leesik. A teltségérzet hamar eltűnik, és újra éhes leszel. Ha a fehér tésztához cukros szószt is adsz, az még tovább növeli az éhséget! Jobb, ha teljes kiőrlésű gabonát fogyasztasz, ami segíti az emésztést és a bélflóra egyensúlyát.

3) Sushi

A sushik, főleg Európában, tele vannak rizzsel, hogy gyorsan eltelítsenek. Egyes sushifélék (például a kaliforniai tekercs) több mint 30 g szénhidrátot tartalmazhatnak, ami három szelet fehér kenyérnek felel meg! Kevés nyers halat és tápanyagot tartalmaznak, és mivel alacsony a rost- és fehérjetartalmuk, gyorsan kiürülnek a gyomorból.

4) Alkohol

Az alkohol felborítja a szervezet egyensúlyát. Egy tanulmány szerint már három pohár alkohol 30%-kal csökkenti a szervezet leptinszintjét, ami a jóllakottság hormonja. Gátolja a májat a vércukorszint szabályozásában, így hatással van az inzulin- és éhségfolyamatokra. Az alkohol kiüríti a szénhidrátokat a szervezetből, így azok pótlására késztet. Gyakran kívánunk sós rágcsálnivalót, ami a dehidratáció és az elektrolitok elvesztésének jele lehet.

5) A sült ételek is növelhetik az éhséget

A sült ételek, mint a hasábburgonya vagy a rántott húsok telítetlen zsírsavakat tartalmaznak, amelyek gyorsan megemelik a vércukorszintet, és hozzájárulnak a nassoláshoz. Nem szabad ezekre az ételekre hagyatkozni, ha fogyni szeretnénk!

6) Pizza

A pizza fehér lisztből, zsíros sajtból és hidrogénezett olajokból áll, amelyek megemelik a vércukor- és leptinszintet. Ezért nehéz csupán egy szeletnél megállni, és nem tart ki egészen a következő étkezésig. Azonban, ha házi pizzát készítesz teljes kiőrlésű lisztből, zöldségekből, sovány húsból és egy kevés sajtból, máris egy tápanyagdús fogást kapsz!

7) Gyorséttermi ételek és hamburgerek

Ezek az ételek nem az éhség csillapítására készültek, hanem hogy még éhesebbé tegyenek. Sósak, így könnyen összetéveszthető a szomjúságérzet az éhséggel. Ráadásul transzzsírsavakat tartalmaznak, amelyek gyulladást okozhatnak a bélben, megzavarva az étvágyat szabályozó neurotranszmitterek termelését.

8) Reggeli gabonapelyhek

Ne tévesszen meg a vitaminok és ásványi anyagok ígérete. Ezek a gabonapelyhek valójában cukrozott fehér lisztből készülnek. Így a vércukorszint megugrik, majd gyorsan le is esik, ami ismét éhséget okoz. A stresszes reggelekre készülő test ilyenkor magas kortizolszinttel kezd, amit a cukros pelyhek tovább terhelnek. Nem csoda, ha reggeli után hamar elfáradunk és újra megéhezünk. Ha ragaszkodsz a gabonapelyhekhez, válassz rostban gazdag fajtákat (zab, korpa).

9) Sós kekszek (chips, perec stb.)

Ezek az egyszerű szénhidrátok gyorsan felszívódnak, és csak rövid ideig tartanak jóllakottan. A vércukorszint gyors csökkenése miatt a szervezet azonnal cukor után sóvárog, hogy visszanyerje az elvesztett energiát. A „specifikus szenzoros jóllakottság” jelensége miatt a sós íz betölti a sós „gyomrot”, de az „édes gyomor” üres marad, így kettős étkezéshez vezethet.

10) Nátrium-glutamátot tartalmazó ételek

A nátrium-glutamát egy ízfokozó, amely feldolgozott ételekben, például konzervekben, levesekben, húsokban és nassolnivalókban található. Egy spanyol tanulmány szerint a glutamát 40%-kal növeli az étvágyat, mivel károsítja az agyban a leptin hatását.

Érdekes tudnivaló: A glutamátot leginkább fogyasztók háromszor nagyobb eséllyel híznak el, mint azok, akik nem fogyasztanak glutamátot.

11) Édesítőszerek

Az édesítőszerek, például az aszpartám vagy a szukralóz becsapják az agyat. A szervezet energiabevitelt vár, ami nem következik be, így hamarosan újra nassolnánk. Ráadásul ezek a szerek hozzájárulnak az édesszájúság növeléséhez és az inzulincsúcsok kialakulásához, ami idővel hangulati zavarokat, stresszt és migrént okozhat.

Ha egyes ételek éppen hogy fokozzák az éhséget, akkor melyek azok, amelyek ezzel szemben eltelítenek?

Néhány étel különösen laktató a rost-, fehérje- és víztartalma miatt. Ilyenek például a hüvelyesek, mint a lencse, csicseriborsó és bab, amelyek gazdagok rostban és fehérjében, lassítják az emésztést, és hosszan tartó jóllakottságérzetet adnak. A tojás is nagyon laktató: a teljes értékű fehérjéi segítenek szabályozni az étvágyat, miközben kevés kalóriát tartalmaznak.

Meglepő módon az olyan vízben gazdag gyümölcsöket és zöldségeket is megemlíthetjük, mint az uborka, görögdinnye vagy narancs, amelyek kitöltik a gyomrot, így csökkentve az éhséget. Az alma pedig különösen gazdag pektinben, egy rostban, amely hozzájárul a jóllakottságérzethez.

A halak, különösen a lazac, bőséges fehérjében és egészséges zsírokban, ami növeli a teltségérzetet. Végül, bár kalóriadúsak, a dió és a mandula is hatékonyan csillapítja a kisebb éhséget, mivel magas a rost- és zsírtartalmuk.