A tapadásmentes serpenyők felbecsülhetetlenek a konyhában. És joggal, hiszen, ahogy valószínűleg már kitalálta, figyelemre méltó képessége van, hogy megakadályozza, hogy az ételek a felületéhez tapadjanak. De vigyázzon, nem olyan sokoldalú, mint gondolná. Sokan nem is tudják, de nem mindig alkalmazkodik minden ételhez. Elég néhány ismétlődő hiba, hogy idő előtt sérüljön. Íme, néhány szabály, amit érdemes betartani, hogy tapadásmentes serpenyői tartósak legyenek.
Milyen ételeket nem szabad tapadásmentes serpenyőben főzni?
Első szabály: a tapadásmentes serpenyőket soha nem szabad magas hőmérsékleten használni. Nem szabad üresen hagyni őket előmelegítésre sem.
Íme, melyek azok az ételek, amelyeket nem szabad ilyen típusú serpenyőben sütni. Ellenkező esetben ez a legjobb módja annak, hogy gyorsabban tönkremenjenek.
Kerülje a savas összetevők főzését a tapadásmentes serpenyőben
Ez alatt minden savanyú és savas ételt értek, például a citrusféléket vagy a paradicsomot. Ha megszokta, hogy a tapadásmentes serpenyőjét ilyen ételek főzésére használja, akkor az előbb-utóbb megsínyli, és már nem lesz olyan működőképes. A legjobb, ha már most megállítja a károsodást.
Kerülje a hús sütését a tapadásmentes serpenyőben
Csábító, hogy ilyen típusú serpenyőben süsse meg a szeletelt steaket, de mivel a húsnak magas hőmérsékletre van szüksége az optimális sütéshez, ez az edény nem alkalmas. A serpenyőjét nem szabad magas hőfokon használni.
Kerülje a mártások elkészítését a tapadásmentes serpenyőben
A húsokhoz hasonlóan a tapadásmentes edények nem alkalmasak mártások elkészítésére, amelyek karamellizálódhatnak és a serpenyőhöz tapadhatnak.
Tájékoztatásul
Néhány tapadásmentes serpenyő használható a sütőben. Tulajdonképpen a piacon könnyen találhat ilyet. Ezt általában a serpenyő hátoldalán feltüntetik. Legyen tehát óvatos, és mindig ellenőrizze a gyártó utasításait.
GYIK
Hogyan akadályozhatjuk meg, hogy a tapadásmentes serpenyő odaragadjon?
Ahogy korábban említettük, a tapadásmentes serpenyőket nem magas hőmérsékletre tervezték. Valójában a saját szemével is meggyőződhet róla, hogy magas hőfokon füstölni kezdenek.
Valójában csak könnyen elkészíthető ételek, például palacsinta vagy omlett készítéséhez szabad használni őket. Egy másik hiba, amit el kell kerülni: a zsír használata. Igaz, ez nem túl komoly dolog, de idővel, ahogy az étel könnyebben csúszik a serpenyőbe, részben leragadhat, és az odaégett maradványokat nehezebb lesz eltávolítani. Ezért jobb lenne, ha csak egy csepp olajat vagy egy kis vajat használna.
A tapadásmentes serpenyő kezelésénél kerülje a fémeszközök használatát is. Jó esély van rá, hogy karcolódik, és az ételek összeragadnak. Helyette használjon fa, műanyag (speciális főző-) vagy szilikon spatulákat. Végül pedig azt tanácsoljuk, hogy ne tisztítsa a tapadásmentes serpenyőket mosogatógépben: a forró víz és az erős mosószerek idővel károsíthatják. A legjobb megoldás egy meleg víz és mosogatószer keverékébe áztatott puha szivacs használata.
Mikor kell kidobni a tapadásmentes serpenyőt?
Az edényeinket általában hosszú évekig megtartjuk. Idővel azonban elhasználódnak, és kevésbé lesznek hatékonyak. Ahhoz, hogy megtudja, le kell-e cserélnie tapadásmentes serpenyőit és lábasait, itt van néhány tényező, amelyet figyelembe kell vennie.
2015 előtt vásárolta? Általánosságban elmondható, hogy a tapadásmentes serpenyőket öt év után le kell cserélni. Azonban óvatosságra int, különösen a 2015 előtt gyártott tapadásmentes főzőedények esetében, mivel azok tartalmazhatnak „PFOA-t” (a teflont összetartó ipari ragasztót). Ha tehát a főzőedényei 2015-ből származnak, vagy még korábbról, ideje lecserélni őket. Még akkor is, ha nem tartalmaz PFOA-t.
Karcos vagy repedezett bevonat: Egy időben a régebbi (PFOA-t tartalmazó) tapadásmentes serpenyőknél a karcolások vagy repedések megjelenése egyértelmű jele volt annak, hogy a serpenyőt ki kell cserélni, mivel a bevonat lepattoghatott és behatolhatott az ételbe. Ma azonban a legújabb modellek esetében már nem kell aggódnia az ilyen karcolások miatt, mivel a mai teflonbevonat már nem tartalmaz PFOA-t, és ezért már nem jelent ugyanolyan egészségügyi kockázatot. A serpenyők felületének bármilyen sérülése azonban azt jelzi, hogy a tapadásgátló tulajdonságai már nem olyan hatékonyak. A legjobb, ha rövid távon fontolóra veszi a cseréjüket.
Rozsdásodás: Amikor egy tapadásmentes serpenyő elveszíti a bevonatát, az alatta lévő fém ki van téve az oxidációnak, és könnyen rozsdásodhat. Igaz, hogy kis mennyiségű rozsda fogyasztása nem káros az egészségre, de befolyásolhatja az ételek ízét. Hacsak nem talál radikális módot ennek a rozsdának a megszüntetésére, valószínűleg le kell cserélnie az edényeit.
Sötét elszíneződés: Ahogyan azt bizonyára észrevette, a tapadásmentes serpenyőkön az ételek felhalmozódásával világos vagy sötét foltok keletkeznek. Önmagában az esetleges elszíneződés nem veszélyes. De mindenesetre a sötétebb szín azt jelzi, hogy a bevonat fokozatosan leválik. Ismétlem, a legjobb, ha kidobja a serpenyőt.
Ráragad az étel: Végül akkor tudja meg, hogy ideje lecserélni tapadásmentes serpenyőjét, ha az már nem tölti be fő funkcióját. Ha az ételek rendszeresen elkezdenek hozzátapadni, ez egyértelmű jele annak, hogy a bevonat elvesztette tapadásmentes tulajdonságait.