Háztartás

3 tipp a vasalási foltok eltüntetéséhez a ruhákon

Azért vasalunk, hogy eltüntessük a gyűrődéseket, amelyek ápolatlanná teszik a ruháinkat. Arra viszont nem számítunk, hogy közben néhány vasalófoltot hagyunk! Így a fehér ruhán lévő sárga foltok és a sötét anyagokon lévő fehér foltok között ez egy olyan kellemetlenség, amit szívesen nélkülöznénk. A vasalás már így is macerás, és nem hiányzik még egy eljárás, hogy megszabadulj a vasalófoltoktól. És akárcsak egy vérfolt, egy vörösbor-, egy tinta- vagy egy zsírfolt, a vasalófoltok sem tűnnek el olyan könnyen. Hogyan lehet tehát megelőzni és kezelni őket? Mi a leghatékonyabb folteltávolító, amivel eltávolíthatóak?
A nagyi elmondja, hogyan távolítsa el a készülék által hagyott makacs foltokat anélkül, hogy károsítaná a pólóját vagy ingét.

1) Értse meg, honnan származnak a ruhákon lévő vasalófoltok, hogy megelőzze őket

Ha azonosítja a ruháin lévő foltok okát, az segít megelőzni a megjelenésüket. Általánosságban négy gyakori okot különböztethetünk meg:

Először is, a talplemez eltömődhet, és tisztításra szorulhat.
Alternatív megoldásként a készülék is lehet vízkőmentes, ha nem használt semlegesített vizet. Ez könnyen orvosolható fehér ecettel.
Az is lehet, hogy a túl kemény víz miatt.
Végül pedig gyakran a vasaló helytelen használata miatt. Valójában tényleg be kell tartania a címkén található utasításokat. Ha túl magas hőmérsékletet választ, hogy gyorsabban haladjon, akkor valószínűleg foltokat vagy akár égési sérüléseket is szerezhet. Ha nincs meg a címke, hogy hivatkozhasson rá, kezdje alacsony hőmérséklettel, és haladjon felfelé.

2) Egyéb egyszerű tippek a vasalófoltok megelőzéséhez

Ha kétségei vannak, mindig vasalja ki a ruhadarab hátulját. Ez kisimítja a szálakat, és szükség esetén elrejti a foltokat. Használhatja a klasszikus „pattemouille” módszert is. Ez egyszerűen abból áll, hogy a ruhát egy vékony, nedves kendő alatt vasalja ki. Itt egy pamutlepedőt ajánlunk, hogy megvédje az anyagot a vasalóval való érintkezéstől. És természetesen a vasalás így is kifogástalan lesz!

3) Különböző megoldások a vasalási foltok eltüntetésére

Kezdje azzal, hogy egy réteg enyhén nedves marseille-i szappannal dörzsölje be a foltot. Ezután vízzel és lehetőség szerint egy kis fehér ecettel mossa át, majd öblítse le. Alternatívaként fontolja meg a nehezebben kezelhető foltok lecsepegtetését egy kis fehér ecettel, hidrogén-peroxiddal (először tesztelje a szövetet egy olyan sarkon, amelyet nem látszik) vagy 70 fokos alkohollal. Ha ezek közül egyik sem áll rendelkezésére, akkor esetleg citromlével vagy fogkrémmel dörzsölheti be a foltot fogkefével.

A vastag szöveteken (farmer, pamut sávoly stb.) végső megoldásként használhatsz szarvasbőr radírt is (különösen bársonyon) vagy nagyon finom csiszolópapírt (3000-es szemcseméretű)! Legyen itt nagyon óvatos, hogy ne keletkezzenek lyukak.

Hogyan kerülhetjük el a vasalófoltokat?

Íme néhány tipp, hogyan kerülheti el ezt a problémát a jövőben.

Amellett, hogy vízkőmentesítheti vasalóját, hogy megakadályozza a vízkő felhalmozódását, amely szivárgásokhoz és foltokhoz vezethet, rendszeresen tisztítsa meg a vasalótalpat. A vasalószerek maradványai, például a keményítő, felhalmozódhatnak rajta, és nem kívánt foltokat okozhatnak. A talplemezt rendszeresen tisztítsa meg például nedves szivaccsal és egy kevés fehér ecettel vagy marseille-i szappannal. Válasszon megfelelő vasalószert is. Kerülje a csapvizet, amely tele van vízkővel!

És mindig győződjön meg arról, hogy a vasalandó ruhák tiszták. A ruhákon lévő szennyeződések és részecskék foltokat vihetnek át a vasalótalpra, amelyek aztán átkerülhetnek a többi ruhára. Ráadásul a hő hatására a foltok megtapadhatnak, így később nehezebb lesz a kezelésük. A vasalódeszkán idővel szennyeződések és maradványok halmozódhatnak fel. Ezért győződjön meg róla, hogy minden használat előtt tiszta és jó állapotban van, hogy elkerülje a foltok átvitelét. Ugyanez vonatkozik a védőborításra is, amelyet hajlamosak vagyunk elfelejteni tisztítani.

Végül pedig állítsa be a vasaló hőmérsékletét a vasalandó anyag típusának megfelelően. A túl magas hőmérséklet megégetheti a szövetszálakat és csúnya foltokat okozhat.