Gyerekkorunk óta tanítják nekünk: ha elhagyod a lakást, kapcsold le a villanyt, és húzd ki az elektromos eszközök dugóit a konnektorból. Kivéve persze a hűtőt. Annyira hozzászoktunk ehhez, hogy gyakran nem is sejtjük, hogy léteznek eszközök, amelyeket nem ajánlott rendszeresen áramtalanítani. Emlékeztetni szeretnélek az 5 olyan eszközre, amelyeket nem szabad kihúzni a konnektorból.
Miért húzzuk ki a dugót a konnektorból?
Sokan biztosak abban: mi értelme kihúzni a dugót, ha az elektromos készülék úgyis ki van kapcsolva? A tévé ott áll, nem működik, senkit sem zavar. Mi az értelme?
Az értelme egyszerű: minden modern elektromos készülék fogyaszt áramot még kikapcsolt állapotban is. Vagyis működik, csak éppen nem látjuk. A készenléti módban lévő tévé is használ áramot – minimális, szinte észrevehetetlen mennyiséget, de mégis.
Fontos továbbá a biztonság is. Ha a hálózatban nagy feszültségingadozás történik, például 1000 voltos ugrás, a készülékek meghibásodhatnak, ha éppen csatlakoztatva vannak a konnektorhoz.
Ezért érdemes a lakást teljesen áramtalanítani, ha elutazunk. Ha ez nem lehetséges, legalább húzzuk ki az elektromos eszközök dugóit.
Milyen eszközöket kell áramtalanítani?
Először is, amiről sokan megfeledkeznek, majd később a túlhevült eszközök véletlen kigyulladásának következményeit számolják össze.
Régebben a legveszélyesebb eszközök a lakásokban a hűtők és a tévék voltak. Akkoriban a háztartási készülékek nem rendelkeztek semmilyen túlmelegedés elleni védelemmel, és az automatikus kikapcsolás funkcióról még álmodni sem lehetett. Mindenki tudta, hogy ha nyaralni megy, a hűtőt ki kell kapcsolni, leolvasztani és kitakarítani. A tévét pedig minden alkalommal ki kellett húzni, mielőtt elindultunk dolgozni.
Ma már „elfelejthetjük” a tévé kikapcsolását, mivel minden modellbe beépítettek egy opciót, amely 1-3 óra „tétlen” működés után automatikusan kikapcsolja, ha a felhasználó nem állítja a hangerőt vagy nem vált csatornát.
A hűtők tekintetében is vannak már olyanok, amelyeket nem kell leolvasztani. Évekig működhetnek megszakítás nélkül.
Így elvileg a legtöbb modern eszközt nem szükséges kihúzni a konnektorból.
A gyakorlat viszont más. A lakások ritkán makulátlanul tiszták, így a mindenütt jelenlévő por felhalmozódik olyan helyeken, ahol nem számítunk rá – például a konnektorokban és a hosszabbítók nyílásaiban. Egy váratlan feszültségingadozás esetén a konnektor szikrázhat, és a por azonnal lángra lobbanhat. Ezért olyan gyakoriak a tüzek. Úgy tűnik, semminek sem kellene kigyulladnia, de a tények makacs dolgok.
Kihúzzuk-e a töltőt a konnektorból? A szakértők szerint igen, ha elhagyjuk a lakást vagy lefekszünk aludni. Ha a „töltőhöz” csatlakoztatott telefon vagy zenelejátszó túlmelegszik és rövidzárlatot okoz, az nem ritka jelenség, különösen, ha a készülékek gyenge minőségűek és olcsó kategóriába tartoznak.
Még ha a töltőhöz semmi sincs csatlakoztatva, akkor is érdemes kihúzni a konnektorból. A feszültségingadozás miatt ugyanis szintén bekövetkezhet egy kellemetlen esemény – például egy tűz.
Fontos megérteni, hogy ha a helyiségben kisgyermekek vagy idős emberek tartózkodnak, akik nehezen mozognak, véletlenül beleakadhatnak a vezetékbe, és megsérthetik a konnektort vagy az eszközt, illetve leeséskor megsérülhetnek.
Ezért a mi családunkban van egy szabály: minden olyan eszközt, mint a hajszárító, mixer, töltő, lámpa és hasonlók, áramtalanítunk, ha hosszabb időre elmegyünk otthonról.
5 elektromos eszköz, amelyeket áramtalanítani kell
1) Vasaló. Mindegy, hogy van-e automatikus kikapcsolás funkciója vagy sem. A vasaló erős háztartási eszköz, így bármilyen feszültségingadozás rövidzárlathoz vezethet, ha a dugó a konnektorban marad.
2) Elektromos borotva a fürdőszobában, ahol nedves a levegő, így a rövidzárlat kockázata sokszorosára nő.
3) Hajszárító és egyéb hajformázó eszközök, például hajvasalók is legyenek áramtalanítva. Gyakran meghibásodnak, és feszültségingadozáskor kigyulladhatnak.
4) Fűtőtest – a legveszélyesebb eszköz otthon. Könnyen meghibásodik és rövidzárlatot okoz.
5) Okostelefon is kockázatos lehet. Ha a biztonságos kikapcsolási opció nem működik, a lítium akkumulátor könnyen túlmelegedhet és kigyulladhat.
És most az 5 eszközről, amelyeket nem szabad áramtalanítani
A hűtőt, a légkondicionálót és a routert nem érdemes kihúzni a konnektorból. Ezeket úgy tervezték, hogy éjjel-nappal működjenek. Ezeknek az eszközöknek nincs szükségük „pihenésre”.
A számítógépet és a tévét sem muszáj kihúzni. Bár néhány tévé minimális mennyiségű áramot fogyaszt, a dugó gyakori kihúzása elhasználja ezeket az eszközöket.
Ami a telefontöltőt illeti, a helyzet egyszerű. Ha észreveszed, hogy a készülék teste akkor is melegszik, amikor nincs telefon csatlakoztatva, a töltőt nemcsak áramtalanítani kell, hanem célszerű egy jobb minőségűre cserélni.
Ha kétségeid vannak, hogy egy eszközt ki kell-e húzni a konnektorból, nyisd ki a használati útmutatót, amely minden eszközhöz mellékelve van. Abban a gyártó mindig feltünteti a használati szabályokat, amelyeket érdemes betartani, hogy ne történjen baj.