Egészség

5 figyelmeztető jel arra, hogy egy véna elzáródott valahol a testében

Mik azok a vérrögök? Ez a zselatinszerű vértömeg akkor képződik, amikor a test megsérül, hogy megakadályozza a túl nagy vérzést.

A vérlemezkék és a plazmában lévő fehérjék együttműködve rögöt alkotnak a sérülés helyén. Miután a seb begyógyul, a szervezet általában feloldja a vérrögöt.

Előfordul azonban, hogy sérülés nélkül is kialakul egy vérrög az artériákban vagy vénákban, és nem oldódik fel magától.

Ez aztán stroke-hoz vagy tüdőembóliához vezethet. A vérrögök súlyosak, és pontos diagnózist és megfelelő kezelést igényelnek.

Az amerikai CDC szerint:

Majdnem 1 a 4-hez olyan embereknél fordul elő, akiknek már volt korábban is stroke-juk.
Az összes stroke mintegy 87%-a iszkémiás, amikor az agy vérellátása elakad.
A stroke a súlyos hosszú távú rokkantság egyik vezető oka. A stroke a 65 éves vagy annál idősebb stroke-túlélők több mint felénél korlátozza a mobilitást.

A vérrögök típusai: artériás és vénás vérrögök

1) Artériás vérrögök

A vérrögök előfordulhatnak artériákban vagy vénákban. Az artériák oxigéndús vért szállítanak el a szívtől, míg a vénák oxigénmentes vért juttatnak vissza a szívhez.

Az artériás vérrögök az artériákban alakulnak ki, és megakadályozhatják, hogy az oxigén és a vér eljusson a létfontosságú szervekhez. Az artériás vérrögök gyakran a lábakban és a lábszárakban alakulnak ki; előfordulhatnak az agyban is, ami szélütéshez vezethet, vagy a szívben, ami szívrohamot okozhat.

Az artériás vérrögök tünetei a következők:

  • hideg kéz vagy láb
  • hidegnek érzett ujjak vagy kezek
  • színvesztés az érintett területen
  • izomfájdalom vagy görcsök az érintett területen
  • bizsergés vagy zsibbadás a lábfejben vagy a kézben
  • az érintett terület gyengesége.

Az artériás vérrögök kockázati tényezői, amelyek életmódváltással vagy orvosi kezeléssel módosíthatók:

  • Cukorbetegség
  • magas vérnyomás
  • magas koleszterinszint
  • a fizikai aktivitás hiánya
  • elhízás
  • dohányzás

2) Vénás vérrögök

Ezek a vérrögök a vénákban alakulnak ki, és általában lassan alakulnak ki. A vérrögök nagyobb valószínűséggel alakulnak ki műtét vagy trauma, például lábtörés után.

A vénákban kialakuló vérrögöknek három típusa van: mélyvénás trombózis (DVT), tüdőembólia (PE) és felületes vénás trombózis.

Mélyvénás trombózis – ez a vérrög általában az alsó lábszárban, a combban vagy a medencében alakul ki, de előfordulhat a test más részein is, például a karban, az agyban, a belekben, a vesében vagy a májban.

Tüdőembólia – ez egy olyan vérrög, amely elszakadt a kiindulási helyétől, és a tüdőbe juthat. Ez végzetes lehet.

Felületes vénás trombózis- ez a fajta vérrög a bőr felszínéhez közeli vénában alakul ki. Fájdalmas lehet és kezelést igényel.

Milyen tünetei vannak a vénás vérrögnek?

A bőrfelszín közelében kialakuló vénás vérrög a következő tüneteket mutathatja:

  • Vörösödő bőr az érintett véna felett
  • Fájdalmas, duzzadt vagy gyulladt bőr az érintett véna felett.
  • Fájdalmas vagy kemény tapintású véna.

A vérrögök 5 korai jele és tünete

A vérrögök tünetei attól függően változhatnak, hogy a test melyik részén találhatók.

Az American Society of Hematology szerint az alábbi 5 tünetet tapasztalhatja, ha vérrög képződött az adott területeken:

1) Kar vagy láb – hirtelen vagy fokozatos fájdalom, érzékenység, duzzanat és melegség. A lábszőrzet elvesztése.

2) Has – erős hasi fájdalom, hányás és hasmenés.

3) Agy – az arc, a karok vagy a lábak gyengesége, beszédzavar, látászavarok, hirtelen és erős fejfájás, szédülés.

4) Szív- mellkasi nehézkedés vagy mellkasi fájdalom, kellemetlen érzés a felsőtest más területein, légszomj, izzadás, hányinger, szédülés.

5) Tüdő – éles fájdalom a mellkasban, szívdobogás, láz, légszomj, izzadás és vér felköhögése.

Mi akadályozza meg a vérrögök kialakulását

A következőkben 4 természetes vérhígítóról kell tudnunk:

1) Egészséges táplálkozás – az egészséges étrend és életmód követése kulcsfontosságú az általános egészségi állapota szempontjából, és elengedhetetlen a vérrögök megelőzéséhez.

Kerülje az egészségre káros élelmiszereket, például a genetikailag módosított és feldolgozott élelmiszereket, a cukrot és a mesterséges édesítőszereket, a transzzsírokat és a finomított szénhidrátokat.

2) Aktív életmód – a rendszeres testmozgás és a mozgásszegény életmód elkerülése nagyon fontos az egészséged szempontjából. Ha ülő munkát végez, gondoljon arra, hogy napközben felkel és kinyújtóztatja a lábait.

3) Dohányzás – Akár cigarettázik, akár porlasztó készüléket használ, a dohánytermékek növelik a vérrögök kialakulásának kockázatát.

4) Gyógyszeres kezelések – A vérrögképződés kockázatát növelhetik a hormongyógyszerek, a vérnyomáscsökkentők és a rákgyógyszerek. Kérdezze meg orvosát, hogy van-e más lehetőség a számára.

6 természetes gyógymód és étrend-kiegészítő a vérhígításhoz

Ezek a természetes vérhígítók és táplálékkiegészítők jótékonyan hatnak az általános egészségre, és segíthetnek megelőzni a vérrögök kialakulását.

1) Omega-3 zsírsavak – Omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszerek, például hal, tökmag és dió. Kapszula formájában is helyettesítheti.

2) E-vitamin – megakadályozza az oxidációt. Az E-vitaminban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a zöld leveles zöldségek, a mandula, az avokádó, a brokkoli, a butternut tök és a kivi.

3) Természetes antibiotikumok – például a fokhagyma, az olívaolaj és a hagyma. Egy tanulmány szerint a fokhagyma segíthet a trombózis megelőzésében.

4) C-vitamin – erős antioxidáns a megfelelő érrendszeri egészség fenntartásához.

5) Ginko – csökkenti a rosttartalmat, ami a vérrögképződés szempontjából fontos fehérje.

6) Áfonya, gyömbér és kurkuma – ezek az élelmiszerek csökkentik a vérlemezkék rögképző képességét, ami vérrögök kialakulásához vezethet.

Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.