Egészség

5 jele annak, hogy a szervezetéből hiányoznak az alapvető ásványi anyagok

Számos olyan tápanyag van, amely az egészség szempontjából kiemelkedően fontos. Legtöbbjükhöz kiegyensúlyozott táplálkozással juthatunk hozzá, de a tipikus modern étrendből hiányzik néhány nagyon fontos tápanyag. Ha naprakészen követi cikkeinket, már észrevehette a jeleit annak, hogy hiányoznak az alapvető vitaminok. De mi a helyzet a többi fontos tápanyaggal?

Ma a fontos ásványi anyagokról fogunk beszélni, amelyek hiányozhatnak a szervezetünkből, és azokról a tünetekről, amelyek arra utalnak, hogy nem kapunk belőlük eleget.

Az ásványi anyaghiánynak 5 fő típusa van: magnézium, kalcium, cink, vas és kálium.

Ha ezek közül az ásványi anyagok közül bármelyikből hiányt szenved, mindenképpen pótolnia kell a napi szükségletét. Ezt speciális ásványi anyag komplexek és biológiailag aktív kiegészítők szedésével teheti meg.

Csontsűrűség csökkenése

Ha a kalciumhiány egy személynél meglehetősen hosszú ideig megfigyelhető, az nagyon negatív következményekhez vezethet. Ezek egyike a csont ásványi sűrűségének csökkenése(oszteopénia).

Ha nem kezelik, az állapot súlyosabbá – csontritkulássá – fejlődhet, ami növeli a csonttörések kockázatát az időseknél.

A kalcium amellett, hogy elengedhetetlen a csontok és a fogak erősítéséhez, támogatja az erek, az izmok, az idegek és a hormonok megfelelő működését is. A kalciumhiánynak a már ismertetett tünetei mellett vannak még más tünetei is: izomgörcsök, zsibbadás a végtagokban, bizsergő érzés az ujjakban, fáradtság, rossz étvágy és szabálytalan szívritmus.

Vérszegénység

Elegendő mennyiségű ásványi anyag nélkül a szervezet nem tudja előállítani a szükséges mennyiségű hemoglobint, a vörösvértestekben lévő anyagot, amely lehetővé teszi számukra az oxigén szállítását. Ennek következtében a vashiányos vérszegénység miatt rosszul érezheti magát, fáradtnak és légszomjasnak.

Figyeljen oda a tüneteire, és elemezze az állapotát, mert ez nagyon fontos. Ha gyanítja, hogy vérszegénységben szenved, akkor jobb, ha orvoshoz fordul.

Fáradtság, hányinger

A magnézium nagyon fontos ásványi anyag a szervezetünk számára, számos kémiai reakcióhoz nélkülözhetetlen. Ezért, ha mennyisége csökken, a szervezet alapvető funkciói kezdenek zavart szenvedni. Tudnia kell, hogy a magnézium felelős a vércukorszint és a vérnyomás szabályozásáért, az izomzat, az idegrendszer és az agy megfelelő működéséért. A fehérje előállításáért is felelős.

Az ásványi anyag hiányának korai jelei lehetnek a fáradtság, az általános gyengeség, az étvágytalanság, a hányinger és a hányás. Ha nem kezelik, a végtagok zsibbadása és bizsergése, izomgörcsök, görcsök és szívritmuszavarok egészítik ki ezeket a tüneteket.

Székrekedés

A hasi puffadás, a görcsök, a fájdalom és a görcsök mind annak jelei, hogy a szervezetnek több káliumra van szüksége. Az ásványi anyag elengedhetetlen az izomösszehúzódáshoz, a megfelelő szívműködéshez, az idegi jelek továbbításához és a szénhidrátok energiává alakításához.

Ennek az ásványi anyagnak a súlyos hiánya izombénuláshoz vagy szívritmuszavarhoz vezethet, ami végzetes lehet.

Csökkent immunitás és gyenge sebgyógyulási képesség

A cink a szervezet számos területén szerepet játszik, de a legfontosabb, hogy az ásványi anyag elengedhetetlen a fertőzések elleni sikeres küzdelemhez és a sebgyógyuláshoz. A cinkhiány étvágytalanságot, csökkent ízlelőbimbókat és szaglásérzéket, növekedési elmaradást, hasmenést, hajhullást és imp*tánciát okozhat.

Keresse fel orvosát, ha ezen öt fő tünet bármelyikét tapasztalja. Ezek ásványianyag-hiány jelei lehetnek.