Háztartás, Tippek

5 jó ok arra, hogy soha többé ne használj öblítőt

Az olyan ígéretekkel, mint a frissebb, puhább mosás, tartós illat, a statikus elektromosság megszüntetése stb. könnyen belátható, hogy a textillágyító használatának ára van. És ez gyakran a mi egészségünk, valamint a bolygó és a mosógép egészségét sújtja leginkább. Ebben a cikkben a mosás illatosítására kifejlesztett termék kulisszái mögé vezetünk, és megadjuk az összes jó okot, amiért érdemes lenne lemondani a lágyítóról. És természetesen néhány hatékony, természetes termékeken alapuló alternatív megoldást is ajánlunk, hogy soha többé ne kelljen aggódnia a durva mosás miatt. Így tiszta, illatos ruhái lehetnek anélkül, hogy károsítaná az egészségét.

1) Nem feltétlenül lágyítja a vizet

Minden alkalommal, amikor a ruhákat mossa, automatikusan hozzá ad egy adagot öblítőt, hogy kellemes illatot adjon a ruháknak. De nem mindig van rá szükség. Gyakran tanácsos kemény víz esetén használni, mert a vízkő kevésbé puhává teheti a ruhákat. Azonban nem minden településen van nagyon kemény víz (érdeklődjön a helyi önkormányzatnál). Ráadásul minél keményebb a víz és minél magasabb a hőmérséklet, annál gyorsabban rakódik le a vízkő. Alacsony hőmérsékleten (60°C alatt) történő mosás esetén az öblítő nem ad hozzáadott értéket a magasabb hőmérsékleten történő mosáshoz képest. Ilyen körülmények között tehát nincs értelme hozzáadni!

2) Az öblítő eltömítheti a mosógépet

Rendszeres használat esetén a textillágyító hajlamos eltömíteni a mosógép fiókjait és csöveit. Ez fekete penészlerakódásokhoz és kellemetlen szagokhoz vezethet, valamint akadályozza a mosási folyamatot. Az eldugult csövek miatt a ruhák nem öblítődnek ki megfelelően. Annak érdekében, hogy mosógépe a lehető legtovább bírja, és a lehető legjobban tisztuljon, a legjobb, ha kerüli a túl sok vízlágyító használatát.

3) A textillágyító allergiát okozhat, és károsíthatja az egészségét

Odafigyelünk arra, hogy mit eszünk vagy milyen termékeket kenünk a bőrünkre, de arra általában nem figyelünk, hogy mivel tisztítjuk a ruháinkat. Pedig a ruhák állandó közvetlen kapcsolatban vannak a bőrünkkel. A benne lévő felületaktív anyagok és a különböző allergének (tartósítószerek, túladagolt szintetikus illatanyagok, petrolkémiai összetevők stb.) között ez a termék nem veszélytelen. Légzőszervi problémák (pl. fokozott asztma), fejfájás, bőrirritáció, allergia… Hatásai károsak, különösen a törékeny vagy érzékeny emberek számára. Sőt, gyakran tanácsoljuk, hogy ne használjuk a babák ágyneműjén.

És sajnos az olyan állítások, mint a „hipoallergén”, „érzékeny bőrű” vagy „bőrgyógyászatilag tesztelt” nem jelentenek garanciát a biztonságra. Ezek csak marketingfogalmak. Ahogy az UFC tesztje kimutatta, az ilyen állításokkal ellátott 8 textillágyítóból 5 tartalmazott parfümöt vagy allergizáló tartósítószert.

4) A szövetlágyító egy környezetszennyező termék

Az illóolajokhoz hasonlóan ez a termék is szennyezi a vizet. Az összetevői nem biológiailag lebomlóak. Ennek következtében a szennyvízbe kerülnek, és károsíthatják a vízi növény- és állatvilágot. Ha nem is magáért teszi, gondoljon gyönyörű és amúgy is nehéz helyzetben lévő bolygónkra!

5) A takarítást is kevésbé teszi hatékonnyá

Azáltal, hogy a textilszálakat körülveszi, hogy kisimítsa és lágyítsa őket, a textillágyító csökkenti a szennyes nedvszívó képességét. Gyakorlatilag az ilyen mosószerrel mosott törölközők és konyharuhák nehezebben szívják fel a folyadékokat. A sportruházat is kevésbé szívja fel az izzadságot. Ezáltal kevésbé lesz kellemes a használatuk. Ha azt szeretné, hogy a ruhák és a háztartási textíliák megfelelően végezzék a dolgukat, kerülje, hogy a mosógép erre a célra szolgáló rekeszébe tegyen textillágyítót! A ruhák rostjaiban is felhalmozódhat, és a lakás különböző felületeinek tisztításakor szennyeződést juttathat a környezetbe. Ezáltal a takarítás kevésbé lesz hatékony.

Hogyan helyettesítheti tehát a textillágyítót napi szinten?

A vízkő hatásainak ellensúlyozására fehér ecetet használhat. A vízkő hatását ellensúlyozva puhábbá teszi a ruhákat. Ahogy pedig megszárad, eltűnik. Így nem áll fenn a veszélye annak, hogy kellemetlen ecetszag keletkezik a szennyesben. Néhány csepp természetes illatanyagot azonban hozzáadhat. Ez kellemes illatot kölcsönöz az ecetnek. Ráadásul az illatanyag tovább tart, és kevésbé lesz környezetszennyező.