A láb zsibbadását általában a hosszú ideig tartó, egy pozícióban való mozdulatlanság okozza. Néha azonban egy súlyos állapot gyanús tünete lehet, amely azonnali diagnózist és kezelést igényel.
Dr. Sabrina E. Felson, a New York-i Egyetem belgyógyászatának docense öt okot sorol fel, amiért zsibbadhat a lába, és hogy mit tehet ellene.
Paresztézia
Ha hosszú ideig ülsz, vagy keresztbe teszed a lábad, az állandó nyomás összenyomhatja az egyik lábad idegeit. Ez megakadályozza, hogy az agyad kommunikáljon a lábadban lévő idegekkel. Ezt a rendellenességet paresztéziának nevezik, és zsibbadáshoz vezethet a lábban.
Ha ez az oka a zsibbadásának, előfordulhat:
- Égő érzés
- Bizsergés
- Az érintésérzés elvesztése (pl. mintha a lába nem érne a talajhoz).
Ha elkezdi mozgatni a lábát, a zsibbadás fokozatosan elmúlik.
Isiász
Az isiászideg a deréktól indul, a fenék és a csípő mentén fut, és az alsó lábszárba nyúlik. Ha az egyik ideggyökér mélyen hátul összenyomódik, zsibbadást okozhat az egész lábban.
Az isiász gyakran csak a test egyik oldalán jelentkezik. Nagyobb valószínűséggel fordul elő azoknál, akik:
- Hosszú ideig ülnek
- Túlsúlyosak
- Idősek
Ha a zsibbadást isiász okozza, az érintettek a következőket is tapasztalhatják:
- Fájdalom, amely a hátban kezdődik és a láb hátuljára terjed. A fájdalom gyakran éles, és a térd alá, sőt a lábujjakba is belenyúlik.
- Köhögés, tüsszentés és mozdulatlanság által súlyosbított fájdalom.
- Izomgyengeség
- Bizsergő érzés
Az enyhe isiász néha magától elmúlik. Az orvosnak azonban értékelnie kell, ha:
- Több mint egy hétig tart
- Baleset vagy hirtelen mozdulat után jelentkezik
- Hólyag- vagy bélműködési zavarral jár együtt.
A nem-szteroid gyulladáscsökkentők vagy más fájdalomcsillapítók enyhíthetik az isiászfájdalmat. A fizioterápia is segíthet. Súlyosabb esetekben azonban szükség lehet az isiászideg dekompresszióját célzó műtétre.
Cukorbetegség
Ha a vércukor (glükóz) szintje hosszú ideig magasabb a normálisnál, az idegkárosodást okozhat. A cukorbetegség okozta zsibbadás általában az ujjakban kezdődik, és fokozatosan „emelkedik” felfelé. Rendszerint mindkét lábon jelentkezik. Orvosa diabéteszes vagy perifériás neuropátia néven hivatkozhat rá.
Előfordulhat, hogy a kezében is zsibbad, és azt veszi észre, hogy éjszaka rosszabbodik. Ha a lábzsibbadás a cukorbetegségben jelentkező perifériás neuropátia miatt van, akkor kísérőjelenség lehet:
- Súlyos lábfájdalom
- Fájdalom a lábban
- Gyenge reflexek (gyakran a bokában)
- Egyensúlyozási nehézségek
- Sebek vagy fertőzések a lábon
- Érintésre jelentkező fájdalom
Ha ezeket a tüneteket észleli, azonnal forduljon orvosához. Ha figyelmen kívül hagyja őket, nagyon súlyos károkat kockáztat.
Szklerózis multiplex
A zsibbadás a szklerózis multiplex (SM) gyakori korai tünete. Ebben a betegségben a szervezet immunrendszere tévesen megtámadja az idegek „burkát” (a mielinhüvelyt), és elpusztítja azt.
A szklerózis multiplexhez társuló zsibbadás esetén a betegek gyakran úgy érzik, mintha tűkkel szurkálnák a lábukat. Vagy olyan súlyos zsibbadásuk lehet, hogy nem érzik az adott végtagot, és nehezen tudnak járni.
További lehetséges tünetek lehetnek a fáradtság, az izommerevség vagy izomgörcsök és a látászavarok. A betegek szédülést és hangulatingadozást is tapasztalhatnak. A szklerózis multiplex okozta zsibbadás is visszatér.
Ha ilyen tünetei vannak, beszéljen orvosával. Ha valóban ez az oka, a korai diagnózis és az azonnali kezelés jelentősen lelassíthatja a betegség előrehaladását.
Perifériás idegdaganat
Ritka esetekben a lábfej zsibbadását perifériás idegdaganat okozza. Ezek a daganatok az idegekben vagy azok közelében nőnek, és általában jóindulatúak (azaz nem rákosak). Idegkárosodást és erős fájdalmat okoznak azonban.
Ha a zsibbadást perifériás idegdaganat okozza, olyan tünetekkel járhat, mint például:
- duzzanat (ödéma)
- csomó a bőr alatt
- izomgyengeség
- egyensúlyvesztés
Ha ezeket a tüneteket észleli, beszéljen kezelőorvosával. Lehet, hogy műtéti kezelésre is szüksége lesz.