Háztartás, Tippek

6 olyan háztartási hulladéktípus, amelyet nem szabad az általános hulladékok közé dobni

Az általunk megszokott háztartási hulladékok közül sok a veszélyes hulladék kategóriájába tartozik. Miért nem szabad az általános szemétbe dobni, és hová kell elhelyezni.

A modern háztartási hulladék időzített bomba az ökoszisztémánk számára. Az ártalmatlan „törlőkendők”, eldobható pelenkák és betétek, konzervdobozok és üvegpalackok 100-500 év alatt bomlanak le a természetben. Ezért beszélnek mostanában olyan sokat a szeméthez való helyes hozzáállásról. Végül is annak több mint fele, amit a szemetesbe dobunk, újrahasznosítható és újrafelhasználható. Ha még nem is jutott el a szemét szelektálásáig, ne feledje, milyen típusú hulladékokat nem szabad a szemetesbe dobni. Ezek károsítják a leginkább a természetet, és a leggyakrabban speciális megsemmisítésre szorulnak.

Polietilén zacskók

Az eldobható szemeteszsákok annyira mindennapossá váltak a háztartásainkban, hogy gyakran nem is gondolunk arra, hogy a kukába dobhatjuk-e őket. Pedig valójában ez a természet egyik legfontosabb „szennyezője” – elsősorban hihetetlen mennyisége miatt.

Mit tehetünk ellene?

Kerüljük a szemeteszsákok használatát, ahol csak lehet, és minimalizáljuk a műanyag zacskók használatát. Tegyen minden használt polietilént külön helyre, majd dobja ki a műanyag kukákba, amelyeket ma már az ország szinte minden városában kihelyeztek.

Higanyos hőmérők

Annak ellenére, hogy mára sokan áttértek az elektronikus hőmérőkre, vagy spóroltak az érintésmentes hőmérők vásárlásával, a higanyos hőmérők még mindig vezető helyen állnak a gyógyszertári forgalomban. Megfizethetőek, és vannak olyan megfigyelések, amelyek szerint pontosabban mutatják a testhőmérsékletet, mint modern társaik. Ha Ön is aktívan használja őket, akkor tudja – tilos a szemétbe dobni a megromlott higanyos hőmérőt. Egy ilyen eszköz akár 500 mg higanyt is tartalmaz, ami különösen veszélyes háztartási hulladéknak számít.

Mit kell vele tenni?

A legegyszerűbb ha leadja a gyógyszertárakban.

Energiatakarékos lámpák

A modern energiatakarékos lámpák a fénycsövek és a LED-ek. A LED-ek biztonságosnak és újrahasznosíthatónak számítanak (ezt az izzó dobozán fel kell tüntetni). A fénycsövek azonban mérgező anyagokat (higanyt és foszfort) tartalmaznak, ezért a higanyos hőmérőkhöz hasonlóan veszélyes hulladéknak minősülnek.

Akkumulátorok

A modern technológia e nélkülözhetetlen kellékét hihetetlen mennyiségben használják. A statisztikák szerint egy család évente átlagosan akár 20 különböző elemet is elhasznál. Ha a családban gyerekek is vannak, az elemek száma megduplázódik vagy akár megháromszorozódik – szinte minden interaktív játékhoz szükség van rájuk. A használt elemek leggyakrabban a szemétbe kerülnek, és a hulladéklerakóban végzik. Eközben sok mérgező nyomelemet tartalmaznak, amelyek a talajba és a vízbe kerülve sok kilométeres körzetben szennyezik azokat.

Mit tehetünk ellene?

Cserélje le az eldobható elemeket újrafelhasználható, újratölthető elemekre. A már elhasznált elemeket és akkumulátorokat dobja ki a veszélyes hulladékgyűjtőkbe. Az elemeket egyébként sok nagy szupermarket is elfogadja, majd továbbítja őket újrahasznosításra.

Gyógyszerek

A lejárt szavatosságú gyógyszereket is a szemétbe dobjuk anélkül, hogy gondolnánk a sorsukra. Pedig veszélyes vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek nem kevésbé szennyezhetik a talajt és a talajvizet, mint az elemek. Ezért szigorúan tilos a tablettákat lehúzni a WC-n. Szintén nem dobhatók a szemetesbe, a fecskendőkkel és az ampullákban lévő gyógyszerekkel együtt.

Mit lehet tenni ellene?

Rendszeresen végezzen ellenőrzést az otthoni gyógyszeres szekrényben, és gyűjtse össze a lejárt és fel nem használt gyógyszereket egy külön dobozba. Ezek a gyógyszerek leadhatók a patikákban.

Eldobható pelenkák

Az eldobható pelenkák és betétek már régóta megszokott higiéniai cikkekké váltak számunkra. Egy modern nő és anyuka el sem tudja képzelni az életét ezek nélkül a kényelmes és pótolhatatlan dolgok nélkül. Azt azonban kevesen tudják, hogy összetett, többkomponensű összetételük miatt szinte lehetetlen őket újrahasznosítani. És nagyon sokáig tart a lebomlásuk: átlagosan 250 és 500 év között.