Bár főként ősszel fogyasztjuk, a gesztenye jelentős szerepet játszik a gasztronómiában. Sült vagy főtt formában a gesztenye novemberben országszerte rendezett fesztiválok főszereplője.
7 okot sorolunk fel a gesztenyefogyasztás mellett, és néhány óvintézkedésre is felhívjuk a figyelmet
1 – Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban
A gesztenye „nagyon összetett élelmiszer”, amely vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. Tartalmaz „B-vitaminokat, különösen folsavat (B9-vitamin) és B6-vitamint, valamint C-vitamint”.
Ásványi anyagok terén kiváló „kálium”, „foszfor”, „cink”, „szelén” és „réz” forrás. Jelentős „kalcium” és „vas” tartalmáról is ismert.
2 – Támogatja a bélrendszer egészségét
A gesztenye „főleg szénhidrátokból áll”, köztük „poliszacharidokból”, amelyek „segítik a bélflóra fejlődését”. Ezen kívül a gesztenye rostban gazdag, ami „elősegíti a ’jó’ baktériumok szaporodását a bélben”.
3 – Tartalmaz „jó zsírokat”
A gabonafélékhez hasonlóan a gesztenyében is van „némi zsír”, de ez „minőségi, jó zsír”: a „többszörösen telítetlen zsírok”. Továbbá, mivel növényi eredetű, a „gesztenye nem tartalmaz koleszterint”.
4 – Antioxidáns fenolos vegyületekben gazdag
A gesztenyében „különféle fitokémiai anyagok, többek között lutein, zeaxantin és más fenolos vegyületek” találhatók. Ezek a vegyületek „sejtvédőként” működnek, mivel antioxidánsként hatnak a sejthártyákra.
5 – Hozzájárul a teltségérzethez
Bár a gesztenye gazdag keményítőben, magas rosttartalma miatt fontos szerepe van a teltségérzet növelésében.
6 – Sokoldalú étel
A gesztenye főzve ánizzsal, sütve vagy akár köretként is fogyasztható a rizs, tészta vagy burgonya helyettesítésére. Számos ételben használható, például süteményekben, kenyérben, salátákban, levesekben vagy akár húsok töltelékeként is.
7 – A gesztenyének történelmi jelentősége van
A gesztenyének történelmi szerepe van, hiszen évszázadok óta ismert „a pásztorok eledeleként”. Történelmileg „a gesztenye már a kukorica és a burgonya előtt élelmiszerré vált”.
Milyen óvintézkedéseket kell betartani gesztenyefogyasztáskor?
Növeld a vízfogyasztást a magas rosttartalom miatt.
Kerüld a túlzott fogyasztást, hogy elkerüld a gyomor-bélrendszeri kellemetlenségeket.
Alaposan rágd meg, különösen a sült gesztenyét, hogy könnyebben emészthető legyen.
Vásárláskor vagy előkészítéskor győződj meg róla, hogy a héja sima, foltok és penész nélküli.
Ezeket a tanácsokat követve élvezheted a gesztenye tápanyagdús előnyeit, amely hagyományos és közkedvelt étel.