Fajtától és típustól függően nem minden gyümölcs érik ugyanolyan gyorsan. Ennek ellenére, ha egyszer elérik az érettséget, ezek a törékeny élelmiszerek hajlamosak lehetnek gyorsan megrohadni, ha nem fogyasztjuk el őket időben. És bár az érett gyümölcsöket mindig fel lehet használni lekvárokban, kompótokban és turmixokban, mindig eljön az idő, amikor a kukában végzik! Szerencsére vannak trükkök, amelyekkel megakadályozhatja, hogy túl gyorsan megromoljanak, és késleltetheti a rothadásukat, így elkerülheti ezt az élelmiszer pazarlást. Íme, hogyan akadályozhatja meg, hogy a gyümölcsök túl gyorsan érjenek, és hogyan növelheti meg az eltarthatóságukat.
1) Ne vásároljon túl sok gyümölcsöt és zöldséget!
Nehéz nem elcsábulni a szupermarketek színes polcain kínált akciók és vitaminok láttán… Ha azonban tudja, hogy két kiló nektarint, narancsot vagy kivit nem fog tudni időben megenni, nincs értelme engedni a csábításnak, csak mert csábító a kínálat! Mindig ügyeljen arra, hogy ne vigye túlzásba a mennyiséget, és csak annyit vegyen, amiről tudja, hogy meg fogja enni és fel fogja használni.
2) A hűtőszekrény a túl gyors gyümölcsérés megakadályozására?
Természetesen a hűtőszekrényben lévő hideg segíthet lassítani az érést, és meghosszabbíthatja a friss bogyós gyümölcsök eltarthatóságát. Fóliába vagy alufóliába csomagolva a legjobb módja a felbontott gyümölcsök tartósításának is. Ez azonban megváltoztathatja az ízüket és a tápértéküket is! Az alma, a körte és a citrusfélék kivételével a legjobb, ha a nagyon érett gyümölcsöket, amelyeket meg akarunk menteni a rothadástól, hűtőben tároljuk. Ezáltal néhány nappal több időt kapnak az éréshez. Azokat a gyümölcsöket is érdemes hűtőszekrénybe tenni, amelyek a szüret után hajlamosak megérni (őszibarack, sárgabarack stb.), mivel hosszú távon nem bírják a szobahőmérsékletet vagy a napsütést.
Vegye azonban figyelembe, hogy a hűtőszekrényből kivett gyümölcsöt nagyon gyorsan el kell fogyasztani. A hőmérsékletkülönbségek rontják a hűtőben tárolt gyümölcsök érési folyamatát.
3) Szervezze úgy a gyümölcskosarat, hogy ne érjen túl gyorsan
Először is, a gyümölcskosarat mindig hűvös, száraz helyen, vagy akár egy sötét szekrényben tartsa, ha van rá hely. És ne felejtsen el betartani néhány egyszerű szabályt. Mindenekelőtt mindig nehezebb gyümölcsöket tegyen alulra (ananász, kókuszdió, dinnye, görögdinnye stb.). Az almát mindig fejjel lefelé kell elhelyezni, ellentétben a körtével. Ha pedig olyan gyümölcsöt talál, amelyik foltos vagy zúzott, először azt egye meg: megfertőzheti a többi gyümölcsöt! Végül, ha a gyümölcs már érett, ne hagyja etilént kibocsátó gyümölcsök (alma, banán, őszibarack, szilva, sárgabarack vagy füge) közelében. Ettől ugyanis gyorsan megrohadnak. Nagyon hasznos azonban a túl zöld gyümölcsök érlelésére.
A nektarint, szilvát, cseresznyét, szőlőt vagy őszibarackot ne feledje műanyag zacskóban vagy légmentesen záródó dobozban tartani, hogy megakadályozza az oxigénnel való érintkezést, ami felgyorsítja az érést és a romlást.
4) Kerülje a rossz élelmiszerek keverését
Mint már említettük, a sok etilént kibocsátó gyümölcsök, például az alma és a banán, nem keverednek jól másokkal. Ugyanakkor más friss termékek, például a hagyma és a burgonya sem jönnek ki jól másokkal, mivel rothadnak. Ha minél tovább szeretné megőrizni a friss gyümölcsöket és zöldségeket, vigyáznia kell a szomszédokra! Ha például almát vagy körtét tesz a hűtőszekrény zöldségtároló rekeszébe a sárgarépa mellé, akkor keserű ízt ad neki.
5) Használjon dugót!
Egy félbevágott parafadugót (főleg valódi parafát) a gyümölcskosárba csúsztatva sokféleképpen felhasználható. Természetes módon elnyeli a kosárból kiáramló nedvességet, így megakadályozza, hogy a gyümölcsök túl gyorsan érjenek. Amellett, hogy megakadályozza, hogy idő előtt érjenek és megfeketedjenek, kellemetlen szagot áraszt a szúnyogok számára. Tehát ez egy jó rovarriasztó, amely egyben néhány plusz napot is ad a gyümölcsök fogyasztására!
Porított szenet is tehet egy tálban a gyümölcskosár aljára.
6) Fagyassza le a felesleges gyümölcsöt
A legtöbb gyümölcs lefagyasztható, és ez ideális, ha egész évben szeretne sárgabarackot vagy bogyós gyümölcsöket fogyasztani. A sikeres fagyasztáshoz célszerű előzetesen eltávolítani a magokat, és félbe vagy szeletekre vágni őket. Ezután már csak annyit kell tennie, hogy a fagyasztó irányába laposan egy tányérra fekteti őket. Ez a technika megakadályozza, hogy a gyümölcsök összeragadjanak. Vegye azonban figyelembe, hogy a gyümölcsök (különösen az olyan vízben gazdag gyümölcsök, mint az eper) felolvasztás után kevésbé lehetnek ízletesek. A felolvasztott gyümölcsök tökéletesen felhasználhatók kompótokban, szörpökben, lekvárokban, turmixokban vagy tortákban. Egyszóval, jobb megfőzni, mint így fogyasztani.
7) Tippek a túl gyors gyümölcsérés megakadályozására, gyümölcsről gyümölcsre!
Banán: A boltban vegyünk érett és zöldebb banánt, és a legérettebbet együk meg először. A többinek így lesz ideje lassan érni! Tartsd őket szobahőmérsékleten, kivéve, ha túl érettek: egy kiruccanás a hűtőbe néhány napot megspórolhat. Mindig vegyük ki őket a műanyag csomagolásból, különben az etilén miatt megrohadnak. Itt egy jó ötlet: evés előtt ne szedjük le őket, és a végüket csomagoljuk be fóliába!
Piros gyümölcsök (eper, málna, áfonya, piros ribizli): Öblítsük le ecetes vízzel, és jól szárítsuk meg, mielőtt a hűtőbe tesszük. Az ecet korlátozza a penész megjelenését.
Paradicsom: Ne hagyja a saját etilénjükkel lezárt műanyag zacskóban. És mindenekelőtt, mint minden vízzel átitatott gyümölcs esetében, kerülje a hűtőszekrényt, mert az tönkreteszi az ízüket. Mi a legjobb? Tárolja „fejjel lefelé”, a szárukkal együtt egy tálban, minden hőforrástól távol, és egy kendő alatt, hogy megvédje a fénytől.
Hogyan érik gyorsabban a gyümölcs?
Néha éppen ellenkezőleg, a gyümölcsöket gyorsabban akarjuk érlelni, hogy hamarabb fogyaszthassuk el őket. A gyümölcsök érésének felgyorsítása az azonnali kulináris igények (például a kedvenc receptek elkészítése) miatt is szükséges lehet. Arra is felhasználható, hogy az éretlenül vásárolt gyümölcsöt gyorsan felhasználja, vagy hogy elkerülje az élelmiszer pazarlást.
Ehhez helyezze a gyümölcsöt meleg helyre, például egy napos ablak közelébe vagy a hűtőszekrény tetejére. A hő serkenti az érési folyamatban részt vevő természetes gáz, az etilén termelődését. Ha van egy alacsony hőmérsékletű sütője, akkor a gyümölcsöt abba is elhelyezheti (anélkül, hogy megsütné), hogy kíméletes hőnek tegye ki, ami felgyorsítja az érési folyamatot. A sütőtrükk nagyon jól működik a kőkemény avokádók esetében. Emellett, ha lehetséges, ügyeljen arra is, hogy a hely, ahol a gyümölcsöt tárolja, ne legyen túl száraz. Ez lelassíthatja az érési folyamatot, míg az enyhe páratartalom felgyorsíthatja azt.
Ha van már érett gyümölcse, akkor csoportosíthatja olyan gyümölcsökkel is, amelyeket gyorsabban szeretne érlelni. Ezek etilént bocsátanak ki, ami felgyorsítja a többi gyümölcs érését. A banán és az alma is különösen hatékonyan gyorsítja a többi gyümölcs érését, mivel nagy mennyiségű etilént termelnek. Helyezzen egy vagy két banánt vagy almát a gyorsabban érlelni kívánt gyümölcs mellé. Csomagolja őket papírzacskóba, lyukas műanyag zacskóba vagy újságpapírba, hogy az etilént felfogja és felgyorsítsa az érési folyamatot. Ez ideális a túlzöld paradicsom esetében!