A legtöbben, amikor krumplit kezdenek főzni, egyenesen hideg vízbe teszik. Logikusnak tűnik – megvárni, amíg fokozatosan eléri a forráspontot.
Ez a szokás nemcsak az étel ízére, hanem az egészségedre is hatással lehet. Amikor a krumpli lassan melegszik fel a hideg vízben, több tápanyagot veszít el. Ráadásul a lassú melegedés elősegítheti a káros vegyületek, például a keményítők kioldódását, amelyek hosszú távon negatív hatással lehetnek a vércukorszintre. Szeretnéd, hogy az ételeid ne csak finomak, hanem egészségesek is legyenek? Tudd meg, miért fontos megváltoztatni ezt a szokást, és hogyan kell helyesen főzni a krumplit!
Hogyan főzzük helyesen a krumplit?
Sokan közülünk hideg vízzel öntik fel a krumplit, majd a fazekat a tűzre teszik, és addig főzik, amíg a krumpli megpuhul, általában 25-30 percig. Úgy tűnhet, hogy így kell csinálni. De hideg vízben főzni a krumplit valójában ártalmas. Főzés közben elvesznek a vitaminok és ásványi anyagok, mint például a foszfor, a kálium, a vas, a magnézium, valamint az A-, B1-, B5-, B6- és PP-vitaminok. Szerencsére van egy módja annak, hogy ezt elkerüld. Elég, ha forrásban lévő, előre megsózott vízbe teszed a krumplit. A forrásban lévő víz megőrzi a krumpli értékes tápanyagait. A látszat ellenére nem erős, hanem közepes lángon kell főzni. Ez biztosítja, hogy a krumpli egyenletesen puhuljon meg.
Érdemes órákkal a főzés előtt meghámozni a krumplit?
Időspórolás céljából sokan órákkal a vacsora előtt meghámozzák a krumplit, és vízbe teszik. Bár ez okos ötletnek tűnik, valójában hiba, mert a hosszú ideig hideg vízben áztatott krumpli elveszíti az összes vitamint és ásványi anyagot. Ezért érdemes közvetlenül a főzés előtt meghámozni. Ne felejtsd el, hogy a megfőtt krumpli vizét nem kell kiönteni, hiszen az magas kálium-, foszfor-, magnézium- és vastartalma miatt kiváló tápanyagforrás a cserepes növények számára. Ez a tápoldat hetente egyszer használható, a szezonon kívül pedig havonta kétszer.