A mikrohullámú sütő fő célja nemcsak a fagyasztott termékek felolvasztása, hanem az ételek felmelegítése vagy főzése is. A kényelem, az egyszerűség és a gyorsaság elengedhetetlen – a siető modern ember számára. Bár sokan közülük el sem tudják képzelni az életüket e háztartási készülék nélkül, a mikrohullámú sütő helyes használatát is szem előtt kell tartani. Mit kell tennem, hogy elkerüljem az egészségem károsodását?
Káros-e a mikrózás?
Prof. Dr. Artūras Jukna, a Vilniusi Gediminas Műszaki Egyetem (VILNIUS TECH) Fizika Tanszékének professzora szerint a mikrohullámú sütőben való főzés nemcsak az ételt ronthatja meg, hanem az egészséget is károsíthatja. Az élelmiszerekre gyakorolt káros hatások abban nyilvánulnak meg, hogy a mikrohullámú sütők egyenetlenül és bizonyos lokális területeken nagyon magas hőmérsékletre melegítik az ételeket.
„Bárki saját maga is meggyőződhet arról, hogy a hőmérséklet valóban magas-e. Próbáljon csak meg főzni egy tojást a mikrohullámú sütőben. Csak előre szólok, hogy a tojás annyira felmelegszik, hogy a tojás folyékony része gőzzé válik, és a héjban lévő nagy nyomás miatt a tojás felrobban. Ez akkor is megtörténik, ha tojást főzünk vízben? Igaz, hogy akkor is megrepedhet, ha hirtelen forró vízbe tesszük, de csak azért, mert a tojást érő hőhatás hirtelen lesz” – mondta az újító egy sajtóközleményben. A mikrohullámú sütők, mint minden elektronikus eszköz, elektromágneses hullámokat bocsátanak ki a környezetbe. Ez könnyen megállapítható, ha a sütő környezetében elektromágneses szmogmérővel vizsgáljuk a sütő sugárzását. Általában a sugárzás ereje csökken, ahogy távolodunk a hullámok forrásától, ezért érdemes távol maradni a sugárzástól. „Fontos, hogy ne feledjük, olyan környezetben élünk, ahol az elektromágneses hullámok visszaverődése lehetséges, és sajnos nem tudjuk elkerülni ezek hatását a saját testünkre, amikor a saját vagy a szomszédunk mikrohullámú sütőjének vagyunk kitéve” – hangsúlyozza a professzor. Az újító arra is rámutat, hogy az elektromágneses hullámok energiája, amelyet mind az élelmiszerek, mind az emberi test elnyel, más típusú energiává és hővé alakul át. Az élelmiszerek helyi túlmelegedése ezért nemcsak az étel minőségére, hanem az ízére is káros hatással van. Ez könnyen megállapítható a sütőben és a mikrohullámú sütőben főzött ételek ízének összehasonlításával is.
Prof. Jukna szerint minden elektromos készülék eltarthatósági idejét különböző tényezők határozzák meg. Ezek közé tartozik az elektromos vagy mechanikus alkatrészek megbízható működése, a külső felületek elhasználódása, valamint a készülék por- és egyéb szennyeződésektől való megtisztításának képessége. A szavatossági idő gyakran függ az elektromos készülék gyártójától, vagy pedig a készülék árától. A megbízható gyártóktól származó és magas árú készülékek elektromos és mechanikus alkatrészei ritkán hibásodnak meg, amint a készüléket használatba veszik. A mikrohullámú sütő eltarthatóságát meghatározó egyik legfontosabb tényező a sütő ételmaradékokkal való szennyeződése. A sütőben főzött ételek felforrnak, gőzölögnek és fröccsennek. Az ételmaradékok a sütő szinte minden belső felületén lerakódnak. Ha nem sikerül mindent megtisztítani, az ételmaradékok végül romlásnak indulnak, és a sütő belsejében rossz szagok forrásai alakulnak ki.
„Ami a mikrohullámú sütő elektronikus részét illeti, az addig tarthat ki, amíg a sütő elektromágneses hullámgenerátora működik, és a burkolat le van zárva, ami biztosítja, hogy az elektromágneses hullámok fő energiája továbbra is a sütőben lokalizálódik” – mondja a professzor. Rámutat, hogy a nagyon drága elektronikus eszközök, például a lézerek általában tartalmaznak egy időzítőt, amely rögzíti az eszköz üzemidejét, és egyúttal kiszámítja az eszköz erőforrását. Emellett az eszközökön fel lehet tüntetni a gyártó által garantált üzemórák számát (például izzók esetében). A gyártó garanciájára vonatkozó információkat a készülék használati útmutatójában lehet feltüntetni.