Háztartás, Tippek

A nagymamám évente négyszer takarította ki a kamrát – Ezeket a fontos lépéseket soha nem hagyta ki

Függetlenül attól, hogy van-e kamrád, spejzed vagy csak egy élelmiszerszekrényed, az a tény, hogy tisztának és rendezettnek kell lennie. Ha az élelmiszerek tárolási helye rendezett, rengeteg időt és pénzt takaríthatsz meg. Pontosan úgy, mint a nagymamám.

Mi szükséges a takarításhoz

Porszívó, mikroszálas törlőkendő, zacskók vagy vákuumzárható dobozok, toll, ragasztócímkék, szemeteszsák, doboz, kosarak.

1) lépés: Kiürítette a polcokat

Mindennek ki kellett mennie a kamrából. A nagymamámnak volt egy kamrája az előszobában, így oda áthozta a konyhaasztalt. Ezzel megspórolta a lakásban való rohangálást, és kényelmesebben is dolgozott. Ezt a dereka is meghálálta.

2) lépés: Kitakarította a kamra tárolóhelyét

Porszívózta a morzsákat és a pókhálókat. A polcok tisztításához a nagymamának a mikroszálas törlőkendő és a meleg víz egy kevés univerzális tisztítószerrel vált be. A nedves törlőkendőket is kipróbálta, de a víz környezetbarátabbnak tűnt számára. A polcokat mindig felülről kezdte törölni. Természetesen a padlót sem hagyta ki.

Ha penészre gyanakszol, használj penészirtót, vagy ha egy teljes hétvégét szánsz a takarításra, fesd át a falakat penészgátló festékkel. A festés és mosás után hagyd nyitva a kamrát, és szellőztesd ki az egész lakást.

3) lépés: Az élelmiszereket és egyéb dolgokat alaposan átválogatta

A nagymamám félretett mindent, ami nem tartozott a kamrába, és csak gyorsan oda tette, hogy ne legyen útban. Szintén tartotta magát ahhoz az elvhez, hogy nem helyes tisztítószereket együtt tárolni az élelmiszereket. Ha nem talált nekik más, megfelelőbb helyet, külön polcokra és dobozokba helyezte őket.

Soha ne tárolj tisztítószereket ugyanazon a polcon, mint az élelmiszereket, vagy az élelmiszerek felett.

Ezután ellenőrizte a lejárati dátumokat, és mindent kidobott, ami lejárt. Fontos volt átnézni a lisztet, zsemlemorzsát, rizst, hüvelyeseket és tésztát is, hogy nincsenek-e bennük kártevők. A sérült és szivárgó konzervek és dobozok szintén a szemetesbe kerültek.

Amit már nem fogsz felhasználni, de még nem járt le, ajándékozd el, vagy helyezd külön dobozba, amelyet a konténerek mellé helyezel. Ezzel sokat segítesz valakinek, aki szükséget szenved.

4) lépés: Elrendezte a dolgokat a polcokon

Amit a nagymamám a leggyakrabban használt, a legkönnyebben elérhető helyre tette. A kis élelmiszereket, mint a rágcsálnivalók, édességek, de a fahéjas cukor vagy a sütőpor zacskók is műanyag dobozokban vagy kosarakban tárolta. Így nem csináltak rendetlenséget a polcokon, és könnyen elérhetőek voltak.

A nagymamámnak a rendezés a vérében volt, és ez alól a kamra sem volt kivétel. A nem átlátszó dobozokra címkéket ragasztott, amelyek jelölték, mi van bennük. A konzerveket, fűszereket, dobozokat és élelmiszereket műanyag lépcsőkre (kamra szervezők) helyezte. Így több fér el a polcon, és mindent jól lát.

Nyitott élelmiszereket átlátszó, vákuumzárható edényekben, burgonyát, hagymát és fokhagymát fonott kosarakban, dióféléket vászonzsákokban tárolt. Azokat az élelmiszereket, amelyeknek a leghosszabb a lejárati ideje, a polc hátulján, a rövid lejáratúakat elöl helyezte el, hogy először azokat használja, és elkerülje a kidobást.

További tippek és tanácsok

Ha mély/magas polcú kamrád van, maximalizáld a tárolóhelyet, és fontold meg további fém polcok, fiókok, forgótálcák és műanyag lépcsők vásárlását.
Az élelmiszerszekrény ajtajára helyezz sekély drót tartót a fűszerek és kis tárgyak számára.
A kamra polcán tarts egy aktuális bevásárlólistát, amelyre felírhatod, mire van szükséged és mi fogyott el.
Ha nagy csomagokat vásárolsz, távolítsd el a felesleges csomagolást és kartonokat.