Gondolt már arra, hogy bizonyos étkezési szokások több évet is elveszhetnek az életéből? Néha a reggeli rituálék teljesen normálisnak és teljesen ártalmatlannak tűnnek, mégis megrövidíthetik a várható élettartamot.
Kétféle embertípus létezik: azok, akik szeretik a reggelit, és azok, akik utálják. Az, hogy hogyan kezdi a napját, hatással lehet az egészségére, beleértve a krónikus betegségek kialakulását vagy súlyosbodását.
Egy csésze kávé reggeli előtt
Bár ébredés után siethet és tölthetsz magának egy csésze kávét, jobb, ha vár a reggeli utánig. A Bath-i Egyetem 2020 októberében végzett tanulmánya szerint a reggeli éhgyomorra fogyasztott feketekávé negatív hatással lehet a vércukorszint szabályozására, ami a cukorbetegség és a szívbetegségek egyik kockázati tényezője. A feketekávé fogyasztása a reggelire adott vércukorszint-választ mintegy 50 százalékkal növelte.
Reggeli kihagyása
Úgy tartják, hogy a reggeli kihagyása hatással lehet az anyagcserére. A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című folyóiratban 2020 februárjában közzétett tanulmány szerint azok a résztvevők, akik a kiadós reggelit részesítették előnyben a kiadós vacsorával szemben, majdnem kétszer annyi kalóriát égettek el a nap folyamán. Azok, akik reggeliztek, alacsonyabb vércukor- és inzulinszintről is beszámoltak. És még egy érv a tápanyagdúsabb reggeli mellett: a tanulmány azt is megállapította, hogy azok a résztvevők, akik kalóriaszegény (a kalóriadús helyett) reggelit ettek, fokozott éhségérzetről számoltak be, különösen az édességek iránt. Mindezek a hatások az elhízás kockázatával függtek össze, amely akár 14 évvel is csökkentheti a várható élettartamot. Prominens táplálkozási szakértők azonban olyan villásreggeli lehetőséget javasolnak, amely egyesíti a fogyás és az egészséges feltöltődés előnyeit.
Érdemes a reggeli kihagyását a szív egészsége szempontjából is megvizsgálni. A Journal of the American College of Cardiology című szaklapban 2019 áprilisában megjelent, 6550 amerikai felnőtt bevonásával készült tanulmány szerint azoknál, akik kihagyták a reggelit, 87 százalékkal nagyobb volt a kockázata annak, hogy szív- és érrendszeri betegségben halnak meg, mint azoknál, akik reggeliztek. Az okot a magasabb koleszterinszintben és a magasabb vérnyomásban találták. De természetesen az egészséges étkezési szokásokról is szó van, nem csak az étkezési időpontokról.
Dzsúsz reggelire
A reggelihez adott pohár gyümölcslé növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A Diabetes Care című folyóiratban 2019 szeptemberében megjelent tanulmány szerint a 100%-os gyümölcslevek fogyasztásának napi ½ csészével történő növelése 16%-kal növelte a cukorbetegség kockázatát. A kutatók ehelyett azt javasolják, hogy a gyümölcsleveket egész gyümölcsökkel helyettesítsük, amelyek sokkal több rostot tartalmaznak, mint a facsart gyümölcsök.
A gyógyszereket zavaró italok
Ha reggelire szívesen megiszik egy pohár frissen facsart grapefruitlevet, legyen óvatos, és fontolja meg, hogy kihagyja ezt a finomságot, ha gyógyszert szed. A Food and Drug Administration megjegyzi, hogy a grapefruitlé kölcsönhatásba léphet a gyógyszerekkel, és megváltoztathatja a véráramba kerülő tartalmukat. Emellett számos népszerű élelmiszer és gyógyszer is zavarhatja a vitaminbevitelt.
Sült szalonna
Sokan a serpenyőben sercegő szalonna illatát a reggelivel hozzák összefüggésbe, de nem mindenki tudja, hogy fogyasztása növelheti a vastagbélrák kockázatát. Az International Journal of Epidemiology című szaklapban 2020 februárjában megjelent tanulmány szerint napi egy szelet szalonna (25 gramm), azaz feldolgozott hús fogyasztása 20 százalékkal növeli a vastagbélrák kockázatát. Az öt éven át tartó vizsgálatban közel félmillió, 40 és 69 év közötti felnőtt vett részt az Egyesült Királyságban.
Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.