Háztartás, Tippek

A sikeres házi lábbeli impregnálás 3 alapelve: a cipőd egy cseppet sem fog beázni!

Télen sok rossz időjárási tényező kikezdheti a lábbelidet. A hó, a jég és a só mind hozzájárulhat a kedvenc cipőd idő előtti elhasználódásához. A legjobb módja ennek megelőzésére az impregnálás.

Az impregnálás a lábbelik védelmét jelenti az időjárás káros hatásai ellen. Így a csizmád simán megküzd a hóval, a vízzel, a sóval és a homokkal, így sokkal tovább élvezheted a viselését. Az impregnálásnak csak akkor van értelme, ha természetes anyagokból készült téli lábbelikről vagy GORE-TEX® membrános túrabakancsokról van szó. A rossz minőségű lábbeliken sajnos nem segít.

Mikor érdemes impregnálni a cipődet?

Az új lábbeliket érdemes először impregnálni. De ha már használod, figyeld meg a vízcseppeket a felületen. Ha azok besüllyednek, akkor a cipődnek figyelemre van szüksége.

TISZTÍTÁS

Fontos, hogy alaposan megtisztítsd a cipőt, eltávolítva a szennyeződéseket, sarat és homokot. Az anyagtól függően használj nedves szivacsot vagy kefét. Ne felejtsd el a talpat, a fűzőket és a talpbetétet is tisztítani.

IMPREGNÁLÁS

Mindig ellenőrizd, hogy milyen anyagból készült a cipőd. A velúr, szarvasbőr és nubuk más-más impregnálási módot igényel.

BŐR

A bőrből készült cipőkhöz speciális impregnálószereket használj, például méhviaszt tartalmazó krémeket. Ezt addig dörzsöld, amíg az anyag már nem szívja magába. Külön figyelj a cipő széleire és nyelvére, mert ezek könnyebben magukba szívják a nedvességet. A viaszt és a krémet a legjobban egy átitatott ruhával tudod felvinni. Miután jól beszívódott (ez eltarthat pár óráig), alaposan kifényesítheted a cipőt.

Szarvasbőr, nubuk, velúr

A durva bőrök mohás textúrájúak. A megőrzésükhöz használj permetezőszereket. Kb. 6-7 centiméteres távolságból fújd fel a felületre, és várj, amíg beszívódik.

GORE-TEX® membrán

A GORE-TEX® membrános lábbeliket csak erre a célra kifejlesztett termékekkel impregnálhatod, amelyek általában spray formájában vagy szivacsos applikátorral érkeznek, hogy egyenletesen tudd felvinni. A spray-t a cipőfűzők impregnálására is használhatod.

Házi impregnáló módszerek

Ha nem akarsz vegyszeres szerekhez folyamodni, készíthetsz házi megoldásokat is. A bőrcipőket vazelinnel, glicerinnel, olívaolajjal vagy ricinusolajjal impregnálhatod.

Ha van méhviasz gyertyád, azzal is bedörzsölheted a cipőt. Használhatsz sima fehér gyertyát is; olvaszd fel, és kend vékony rétegben a cipőre, amennyiben a gyertya nem tartalmaz adalékanyagokat! Ne felejtsd el jól megszárítani a cipőt hajszárítóval, hogy a viasz jobban beszívódjon.

Érdekes módon a hűtőszekrényben is találsz néhány impregnálószert. Dörzsöld át a csizmádat banánhéjjal, egy fél krumplival vagy egy tejbe áztatott ruhával. Az utóbbi különösen ajánlott élénk színű lábbelikhez. A banán a szarvasbőr cipőknél a legjobb.

NE FELEDD

Miután befejezted az impregnálást, hagyd megszáradni a cipőt. Ez akár 24 órát is igénybe vehet. Soha ne szárítsd őket kandalló, radiátor vagy fűtőtest közelében. Ne felejtsd el kiszedni a cipőfűzőket és kihúzni a nyelvet.

Van saját módszered a lábbelik impregnálására?