A betegség pontos oka ismeretlen, de az biztos, hogy az egészséges sejtek változásokon mennek keresztül, majd a kóros sejtek szaporodni kezdenek. Ezek úgynevezett polipokat alkotnak, és rákos daganattá válhatnak, ha nem kezelik őket megfelelően.
Számos tényező befolyásolhatja a vastagbélrák kialakulásának valószínűségét. Ezek közé tartozik az öregedés, bizonyos bélbetegségek, az örökletes hajlam, az elhízás, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a fizikai aktivitás hiánya, a 2-es típusú cukorbetegség, a vörös és feldolgozott élelmiszerek fogyasztása.
Mivel nagyon nehéz kezelni a vastagbélrákot, ha az más szervekre is átterjed, érdemes az első jeleknél ébernek lenni. Az időben történő beavatkozás növeli a túlélés esélyét.
1) Székrekedés
A rendszeres székrekedés és a hashajtók gyakori használata növeli a vastagbélrák kialakulásának valószínűségét. A vastagbélben lévő daganat gyakran okozhat székrekedést. Ha a székrekedés hirtelen jelentkezik és hosszú ideig tart, tanácsos orvosi segítséget kérni.
2) Hasmenés
A több héten át tartó hasmenés a vastagbélrák korai jele lehet. Ha a daganat elzárja a bélcsatornát, mind hasmenés, mind székrekedés előfordulhat. Hányinger, haspuffadás és hányás is jelentkezhet egyidejűleg.
3) Véres széklet
A véres széklet leggyakrabban aranyérrel fordul elő. A vér színe vörös, de ha sötétebb, fekete foltok találhatók, az daganatra utalhat.
4) Folyamatos WC-használat szükségessége
Ha úgy érzi, hogy állandóan WC-re kell mennie, és nem tudja teljesen kiüríteni, érdemes szakember segítségét kérnie. Előfordulhat, hogy egy daganat akadályozza meg, hogy teljesen kiürítse a béltartalmát.
5) Ritkás, részleges székletürítés
Ez azt is jelentheti, hogy a daganat nem teszi lehetővé a normális bélmozgást.
6) Érzékeny és fájdalmas hasi terület
Az egyik első jel lehet a hasi fájdalom, ami a daganat korai stádiumára utal. A daganat elzáródást okoz és korlátozza a véráramlást, ami nagyon erős fájdalmat okozhat. A hasi fájdalom átterjedhet más szervekre is. Ha 2-3 napnál hosszabb ideig erős fájdalmai vannak, forduljon szakemberhez.
7) Megmagyarázhatatlan vérszegénység
A vérszegénység akkor jelentkezik, amikor a vörösvértestek száma csökken. A vérszegénység tünetei közé tartozik a sápadtság, gyors vagy szabálytalan szívverés, légszomj, szédülés, hideg végtagok. A megmagyarázhatatlan vérszegénységet vastagbélrák is okozhatja. A daganat elkezd vérezni az emésztőrendszerbe, és megfosztja a szervezetet a szükséges tápanyagoktól. Ha vashiányt vagy vérszegénységet tapasztal, érdemes minél hamarabb kivizsgáltatni.
8) Szükségtelen fogyás
Ha 50 felett van, és hirtelen fogyni kezd, érdemes erre odafigyelni. A gyengeség és a hirtelen fogyás rákra is utalhat. A daganat növekedése étvágytalansághoz és fogyáshoz vezethet.
9) Gyengeség, fáradtság, megvastagodott lábak
A vastagbélrák korai jelei közé tartozik a gyengeség, a fáradtság és a fájó, duzzadt lábak. A polipok vagy daganatok vashiányos vérszegénységhez, a vér oxigénellátásának csökkenéséhez és kóros fáradtsághoz vezetnek.
10) Puffadás
Néha a puffadás mindenkinél előfordul, de ha elhúzódó és a fent felsorolt egyéb tünetekkel társul, vastagbélrákra lehet gyanakodni. A daganat eltömíti a bélrendszert, ami puffadáshoz vezet.
Ez csökkentheti a vastagbélrák kockázatát:
- Fogyasszon sok friss gyümölcsöt, zöldséget és gabonafélét
- Kerülje a túlzott alkoholfogyasztást
- Kerülje a dohányzást
- Mozogjon legalább napi 30 percet
- Ha túlsúlyos, próbáljon meg fogyni
- Rendszeres rákszűrés ajánlott