Főztél már úgy burgonyát, hogy pépes lett? Szeretnéd, ha megtartaná formáját és feszes maradna?
Miért esik szét gyakran a burgonya?
A burgonya főzése egyszerűnek tűnik, de sokan szembesülnek azzal a problémával, hogy főzés után elveszti az alakját és pépessé válik. Ennek oka a burgonya kémiai összetételében rejlik, mivel vízzel érintkezve keményítőt bocsát ki, ami miatt a burgonya elkezd szétesni.
Egy egyszerű trükk, hogy a burgonya formában maradjon
Azoknak, akik szeretik a burgonyát salátákban, köretként vagy főételként, van egy egyszerű technika, ami segít, hogy a burgonya megtartsa szilárd szerkezetét.
Ecet
Az ecet az a kulcsfontosságú összetevő, amit a vízhez kell adni. Segít abban, hogy a burgonya megtartsa alakját, mivel savtartalma erősíti a burgonya sejtfalát.
A burgonya főzése ecettel
Ha úgy döntesz, hogy így főzöd a burgonyát, fontos, hogy kövess néhány egyszerű lépést:
1) Először válaszd ki a megfelelő burgonyafajtát. Az alacsonyabb keményítőtartalmú fajták jobban alkalmasak a főzéshez.
2) Vágd a burgonyát egyenlő méretű darabokra, hogy egyenletesen főjön meg.
3) Tedd a burgonyát egy lábas vízbe, és kezdd el főzni.
4) Körülbelül 13 perc főzés után adj egy kis ecetet a vízhez. Használhatsz borecetet, almaecetet vagy hagyományos ecetet – a választás a tiéd.
5) Főzd további 15-20 percig, amíg a burgonya teljesen meg nem fő, de még szilárd marad.
Az ecet előnyei a burgonya főzésénél
Az ecet több előnnyel jár a burgonya főzésekor. Az ecet savtartalma hat a burgonya sejtmembránjaira, ezáltal megerősíti őket, és megakadályozza, hogy a burgonya pépessé váljon. Az így elkészített burgonya ideális lesz burgonyasalátákhoz és köretekhez, ahol a feszes textúra elengedhetetlen.
Melyik ecetet válaszd?
Ehhez a főzési módszerhez használhatsz borecetet, almaecetet vagy hagyományos ecetet. Mindegyik hasonló hatással bír, a lényeg, hogy savat tartalmazzon. A választás leginkább az ízléseden vagy a konyhában fellelhető alapanyagokon múlik.