Háztartás, Tippek

Az interneten azt javasolják, hogy helyezzünk sima alufóliát a radiátorok mögé. Igaz, hogy ez megakadályozza a hőveszteséget?

Amikor a fűtési szezonban a lakásban nincs túl meleg, pedig a radiátorok forrók, az az érzésünk lehet, hogy a hő egyszerűen kiszökik a falon keresztül. Hogy ezt a hőt a szoba felé irányítsuk, egyesek azt tanácsolják, hogy helyezzünk sima konyhai alufóliát a radiátor mögé. Mennyire működik ez a módszer, és lehet-e valamilyen káros hatása?

A fizika törvényei szerint a fűtőtestek minden irányba egyenletesen sugározzák a hőt. Ezért nemcsak a szoba, hanem a radiátor mögötti hideg külső fal is melegszik. Ha a fal vékony, és nincs külön szigetelve, a radiátorok valóban az utcát fogják fűteni.

A radiátorok hőleadását növelhetjük, ha ténylegesen egy akadályt helyezünk el a fal és a radiátor között.

A szakértők szerint a hőtükör visszaveri az infravörös sugárzást, visszairányítva ezzel a hőt a helyiségbe, és így akár 10%-kal is csökkentheti a hőveszteséget. Minden fok drága a téli hónapokban.

Az interneten azt javasolják, hogy készítsünk ilyen akadályt olcsó alufóliából. Hogyan csináljuk?

A radiátor mögé felerősíthetjük a fóliát akár a fűtési szezon kellős közepén is. Ehhez nem kell leszerelni a radiátort. Csak mérjük le a fóliához szükséges méretet, igazítsuk a radiátorhoz, majd vágjuk méretre. A fényes oldalát a szoba felé fordítva rögzítsük a falra. Ezt megtehetjük ragasztószalaggal, ragasztóval, vagy bútorhoz való apró szegekkel is.

Ha a konstrukciót tartósabbá akarjuk tenni, a méretre vágott fóliát először rögzítsük erős kartonra.

Mit mond a szakértő?

Ez a módszer valóban működik, és ajánlható lakások széles körű alkalmazására is. Ugyanakkor az a tanácsa, hogy a fóliát ragasszuk rétegelt lemezre, és ezt a tükröt 2-3 cm távolságra helyezzük el a radiátor mögött. Így a hő nem a külső falat fogja fűteni.

A fólia radiátor mögötti használatának előnyei és hátrányai

Mik az alufólia használatának előnyei és hátrányai, amiket az emberek tapasztalataik alapján említettek?

Ha az internetes véleményeket nézzük, akkor a fólia valóban:

növeli a hőleadást;
csökkenti a hőveszteséget.

Vagyis betölti a funkcióját.

A hozzászólásokban pedig ezeket írják:

„Egy régi, de bevált trükk, ami működik. Néhányan még a Wi-Fi router mögé is tesznek fóliát a jel erősítésére.”

„Már 22 éve csinálom, de 4 hetente cserélem a fóliát.”

„Tavaly kezdtem el, és meg vagyok elégedve. A legjobb dolog a világon!”

„Standard 30 cm-es alufóliát helyeztem a radiátor mögé a nagyon hideg konyhámban, mindkét végén ragasztószalaggal rögzítve, és elképedtem az eredménytől. Mintha egy másik radiátort kapcsoltam volna be.”

A fólia olcsó változatának hátrányai is vannak:

Vékony, könnyen gyűrődik, és nem marad sokáig egy helyben. Érdemes ezért valami erősebb anyagra rögzíteni, például kartonra vagy rétegelt lemezre.
Nem túl esztétikus, mivel a radiátorok általában látható helyen vannak. Érdemes tehát saját kezűleg esztétikus burkolatot készíteni, vagy vásárolni egy kész terméket.
Idővel a fólia oxidálódik, elhasználódik, és rosszabbul veri vissza a hőt, így időnként cserélni kell.
A radiátor mögötti falterület a teljes falfelület kb. 5%-a. A fő hőveszteségek általában az ablakokon és ajtókon keresztül történnek, ezért egy ilyen kis területen a hőleadás javítása nem oldja meg teljesen a fűtési problémát.