Egészség

Az ízületi betegségekben is hatékonyan segít, szabályozza a vércukorszintet és csökkenti a vérnyomást

Ez a virágos növény számos tápláló vegyületet kínál az egészséges élethez.
A csalán egy virágos növény, amelyet már az ókori egyiptomiak is használtak a derékfájás és az ízületi gyulladás kezelésére. A csalán gyógynövényes ital formájában történő fogyasztása segíthet az asztma és az allergia kezelésében, a vércukorszint szabályozásában, a húgyutak egészségének javításában és a hajnövekedés elősegítésében.

Ha az emberi bőr csalánlevéllel vagy -szárral érintkezik, gyorsan vöröses foltok keletkeznek rajta, amelyek viszketnek és égnek. Ennek a varázslatos gyógynövénynek a feldolgozása utáni fogyasztása azonban már biztonságos. Szinte felsorolhatatlanul sok jótékony hatással bír ez a növény. A csalán levél, fokozhatja a haj növekedését és erejét. A csalán levelei és gyökerei szabályozzák a nemi hormonok aktivitását, így segítenek a hormonális egyensúlyhiányban szenvedő férfiak és nők hajhullásának a szabályozásában.

  • Kezelhetik a szénanáthát, az asztmát és az allergiát.
  • Segíthet a prosztataproblémák kezelésében.
  • Csökkenti a szervezetben a gyulladást.
  • Az ízületi betegségekben is hatékonyan segít csökkenteni a tüneteket, mindemellett szabályozza a vércukorszintet és csökkentheti a vérnyomást.
  • Megóvhatja a szíved és a májad egészségét.
  • Segíthet a menstruációs egészség, a PCOS és a termékenységi problémák kezelésében.

Ezek a gyógynövények ugyanis olyan fitokémiai anyagokkal rendelkeznek, köztük flavonoidokkal, fenolokkal, fitoszterolokkal és terpenoidokkal, amelyek utánozhatják a természetes hormonális működést és korlátozhatják a vérzést. Ezért a csalán növényi részei fokozhatják a tüszőérést, csökkenthetik a véralvadási faktorokat, ellazíthatják a méhizmokat és elősegíthetik a méh regenerálódását. És ha mindez még nem elég, a csalán felgyorsíthatja a sebgyógyulást is. A kozmetikai cégek a csalánt elsősorban samponokhoz és kondicionálókhoz használják. Leveleiből élelmiszer- és textilfestékeket lehet készíteni.

A csalánlevél nagyon sokoldalúan felhasználható, főzhető gyógyteaként, szedhető étrendkiegészítőként és kenőcsként is alkalmazható. Lehet kapni szárított formában, vagy fagyasztva a leveleket, kapszulákat, tinktúrákat és krémeket, vagy főzhetünk belőle teát vagy salátához is adhatjuk.

A blansírozott csalán jó kiegészítője lehet a salátának. Próbáld ki, és dobj bele néhány csalánlevelet a salátádba. Ha ez nem hangzik vonzónak, főzhetsz egy csésze friss teát csalánból.

Hogyan készítsünk csalánteát?

Egy csésze frissen főzött csalántea csodákra képes. Forraljuk fel a vizet egy vízforralóban vagy fazékban. Adjuk a csalánleveleket a forrásban lévő vízhez. Hagyjuk ázni körülbelül 5-10 percig. Szűrjük le a tartalmát egy csészéhez. Igazán akkor fejti ki a hatását, ha cukor vagy édesítőszer nélkül készítjük. Lehet, hogy kezdetben kesernyés és fás íze lesz, de néhány csésze vagy nap után meg fogod kedvelni az ízét és a frissességét.

Alternatívaként bedobhatod a csalán zöldjét sós vízbe majd használhatod salátákhoz vagy pestóhoz.
A zöldeket olajban, vajban vagy más étkezési zsírban is megpárolhatod. Ezt vörös vagy fehér húsokhoz és salátákhoz adva is fogyaszthatod.

A csalánnak nagyon kevés mellékhatása van, de egyik sem halálos vagy mérgező. A kutatók megállapították, hogy a csalángyökér egyeseknél emésztőrendszeri zavarokat, erős izzadást és allergiát okozhat. A frissen szedett csalánlevelek helyi szúrást, kiütést, viszketést és nyelvödémát okozhatnak.

Nagyon fontos, ha babát vársz, orvosi felügyelet nélkül ne fogyassz csalánt, mert a csalán vérhígító hatása miatt koraszülés indulhat be!

Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérünk, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.