Azt gondolnánk, hogy mi sem egyszerűbb, mint krumplit sütni serpenyőben. De nemrég rájöttem, hogy egész eddig rosszul csináltam. Egy ismerősöm, aki gasztronómiai szakértő, nemrég kinyitotta a szemem, és elárulta, milyen titkokat kell tudni ennek az ételnek az elkészítéséhez.
Ma elmondom neked a sült krumpli elkészítésének fortélyait. Annak ellenére, hogy ez az étel egyszerű, kevés hozzávalót igényel, mégis szükséges ismerni a sütés közben zajló folyamatok apró részleteit.
Helyezkedj el kényelmesen, most adok pár tippet, amelyek segítenek úgy megsütni a krumplit, hogy mindenki repetát kérjen.
Lássuk:
1) Szeletelés
A krumplit lehet vágni hasábokra, kockákra, karikákra vagy cikkekre. Fontos, hogy vékonyra vágd, mert ha vastagon szeleteled, a krumpli csak kívülről fog megsülni. Vastagra csak akkor vágd, ha párolni szeretnéd.
2) Öblítés
Mielőtt elkezdenéd sütni a krumplit, hideg vízzel kell leöblíteni, majd 10 percre vízben áztatni, és alaposan lemosni, akár többször is. Ezt azért csinálom, hogy eltávolítsam a felesleges keményítőt. Így a krumpli nem fog a serpenyő falához ragadni sütés közben.
Miután lemostad a krumplit, hagyd kicsit száradni, így az olaj nem fog fröcskölni.
3) Olaj kiválasztása
Általában szagtalan, finomított olajat használok, mint a napraforgó-, olíva- vagy kukoricaolaj. Nem ajánlom, hogy vajon süss. Bár finomabb lenne, a krumpli könnyen odaéghet. Ha szereted a vaj ízét, elég egy kis darabot hozzáadni a sütés során.
4) Hagyma szeletelése
Általában nem teszek hozzá hagymát, de ez ízlés dolga. Ha szereted, nyugodtan tegyél hozzá. A hagymát vékony csíkokra vágva a legjobb hozzáadni, de reszelheted is, és úgy teheted a serpenyőbe.
5) Sütés folyamata
Először a serpenyőt kell erős lángon egy percig előmelegíteni. Ezután öntsd bele az olajat, és melegítsd fél percig. Csak ezután kezd el sütni a krumplit, körülbelül 200 fokos hőmérsékleten, hogy a nedvesség jól elpárologjon. A krumplit legfeljebb 4-5 centiméter vastagságban terítsd szét, hogy rendesen átsüljön.
Ha vastagabb rétegben rakod, a krumpli sok hőt vesz fel, és nem sülni fog, hanem párolódni. Ráadásul a vastag réteg nem engedi a nedvességet elpárologni, így az lecsorog a serpenyő aljára, és a krumpli szintén párolódni fog.
6) Hogyan érjük el a gazdag ízt
Az egyik oldalát erős lángon kell sütni, anélkül, hogy kevernéd, amíg világos kérget nem kap. Ez a kéreg a Maillard-reakciónak és a cukrok karamellizálódásának köszönhetően alakul ki, ettől lesz ízletes a sült étel. E folyamatok nélkül a krumpli ízetlen marad.
Ne kevergesd túl gyakran, mert széteshet. Csak akkor forgasd meg, amikor már kérgesedett.
7) Hagyma hozzáadása
Amikor a krumpli mindkét oldala megpirult, add hozzá a hagymát, és keverd meg úgy, hogy a hagyma a serpenyő aljára kerüljön. Az lenne az ideális, ha a hagymát külön sütnéd meg, hogy egyenletesen átsüljön, de akár együtt is sütheted a krumplival.
Süsd a hagymát 3 percig, majd vedd le a lángot közepesre.
8) Só hozzáadása
Sokan már a sütés elején megsózzák a krumplit, én azonban csak a hagyma hozzáadása után szoktam sózni.
Miután megsóztad, még 7 percig süsd közepes lángon, időnként megkeverve. Erre azért van szükség, hogy a felesleges nedvesség elpárologjon, mert a só hozzáadásakor a krumpli vizet ereszt. Ha nem hagyod, hogy a víz elpárologjon, a krumpli túlságosan megpuhulhat.
9) Párolás fedő alatt
A főzés végén gyenge lángra állítom a tűzhelyet, lefedem a serpenyőt, és még 3-5 percig hagyom, hogy ne száradjon vagy égjen meg túlságosan a krumpli.
Remélem, a tippjeim segítettek a főzésben. Jó étvágyat kívánok!