Nem véletlenül mondják, hogy minden új, jól elfeledett régi. Régen az emberek találékonyak voltak, és van mit tanulnunk a múltból.
Igen, ma már nincs hiány a boltokban, mindent meg lehet venni, amit csak szeretnél, bármilyen kütyüt, tisztítószert vagy eszközt, ami megkönnyíti az életet. De miért vegyünk egy csomó felesleges dolgot, ha egyszerűen használhatunk házi praktikákat is? Nem igaz?
Tipp divatkedvelőknek
Biztos vagyok benne, hogy van otthon néhány régi harisnyád. Régen hagymát tartottunk benne, emlékszel? Most már ez talán nem aktuális, mert mindenféle tárolódoboz kapható. De van egy másik tipp, amit minden háziasszony értékelni fog, főleg, ha pénzt akar spórolni… tisztítószereken. Igen, jól hallottad! Manapság sokféle rongy kapható tükrök tisztítására, amik állítólag csodát tesznek mindenféle eszköz nélkül. És ezek nem is olcsók. De miért költenél pénzt rájuk?
Egyszerűen vágj le egy darabot a régi harisnyádból, hajtsd kétszer félbe a felső részét (olyan, mint egy rövidnadrág), és máris van egy kiváló tükörfényesítő rongyod. Tökéletesen eltünteti az ujjlenyomatokat és a foltokat. Nagyon szeretem ezt a tippet. Régen láttam, ahogy a nagymamám így tisztította a tükröket. Először furcsának tűnt, de aztán kipróbáltam. És nagyon bevált. Próbáld ki te is!
Szódabikarbóna a mindenható
Ha már a tisztítószerek alternatíváiról van szó, nem hagyhatjuk ki a szódabikarbónát. Én még mindig azzal mosom le a bögrékről a teafoltot, és a szemetes aljára is teszek belőle, hogy ne legyen büdös.
Manapság rengeteg zsíroldó meg tisztítószer kapható, de én inkább a szódabikarbónával tisztítom le a konyhaszekrény zsírfoltjait. Ehhez viszont egy kis trükk kell: napraforgóolajat használok hozzá!
Őszintén szólva, nem tudom, hogy működik! Lényegében zsírt zsírral tisztítasz! És utána még csak áttörölni sem kell a felületet, mert egy kis fényt hagy a fa bútoron. És nem csöpög sehol!
Hogyan szedjük ki a foltokat?
Mit szólnál, ha azt mondanám, hogy foltot sima vízzel is ki lehet venni? Idén nyáron ribizlit szedtem a nagymamámnál, és ő megkért, hogy segítsek neki. Egy gallyat beleraktam a vödörbe, pár bogyót pedig megettem. Aztán persze összepiszkoltam a pólómat! Nagyi mondta, hogy siess, vedd le a pólót és vegyem fel az ő ruháját. Engedelmeskedtem. A pólót belerakta egy lavórba, majd forró vizet öntött rá. A folt szinte azonnal eltűnt! Ez a trükk sokszor jól jött már. Hiszen a lányom is szereti a bogyókat, különösen az epret.
Nézd, milyen gyorsan eltűnt a folt! Magam is kipróbáltam nagymamám módszerét.
Táskával a boltba
Szeretem azt a régi szokást, hogy vászontáskával megyünk bevásárolni. Mi kétnaponta járunk vásárolni, és mindig zacskókat kell vennem a pénztárnál. Régebben nem figyeltem erre, de egyszer megnéztem a blokkot. A zacskók ma már egy vagyonba kerülnek. Egy hónap alatt ez rengeteg pénz. Régen a bolti zacskókat szemetesnek használtam, de most mindig viszek magammal sajátot. Olcsóbb, ha veszek egy csomag szemeteszsákot és egy textil bevásárlótáskát.
Sőt, vettem kettőt is, és ami a legjobb, strapabíró fogantyúkkal. Egy kicsit és egy nagyot. Most úgy járok vásárolni, mint a nagymamám. De semmi nem szakad el vagy szakad ki a nehéz súlytól.
Egy befőttesüveg a szekrényben
Még nem álltam neki befőzni kompótot vagy savanyúságot, de van 2-4 háromliteres befőttesüvegem otthon. Nem a hagyományos módon használom őket.
Gyerekkoromban mindig volt pár befőttesüveg az előszobai szekrényben. A szüleim mindig rátették a kalapjaikat. Főleg azokat a nagy szőrös kalapokat, amik már nem divatosak.
De az üvegek ma is jól jönnek a szekrényben. Van néhány a verandán (vagy az erkélyen), ahol a szennyest szárítjuk, és egy pár a szekrényben is van.
Ezekre teszem a sapkákat és kalapokat, hogy ne veszítsék el a formájukat mosás után és a következő szezonig.
Mit gondolsz ezekről a tippekről? Írd meg, te melyik régi praktikát használod még mindig!