Számos állítás és pletyka kering az akkumulátorok töltésével kapcsolatban. Az alapszabály a következő: minél modernebb az okostelefonod, annál kevésbé kell emiatt aggódnod. Ugyanis a modern eszközök szinte mindent maguktól kezelnek a töltés során. Ennek ellenére van néhány dolog, amit érdemes tudni. A biztonság érdekében érdemes betartani a kábelek csatlakoztatásának helyes sorrendjét.
Valószínűleg te is rögzítettél már töltőkábelt vagy használsz vezeték nélküli töltőállomást a nappalidban, irodádban, konyhádban vagy az éjjeliszekrényeden. Ez remek dolog. Azonban egy az interneten terjedő információ néhányakat aggaszt: ez a kábel csatlakoztatásának sorrendjére vonatkozik.
Egy kínai okostelefon-gyártó, állítólag apró betűkkel megjegyezte, hogy ha először a töltőkábelt csatlakoztatod a telefonhoz, majd utána a tápegységet a konnektorhoz, az veszélyes lehet a készülékre nézve. Jobb fordított sorrendet alkalmazni: mindig először a tápegységet csatlakoztasd, és csak utána a telefont. Ez az úgynevezett „túlfeszültség-hatás” miatt van. Bár ez drámaibban hangzik, mint amilyen valójában, amikor a tápegységet csatlakoztatod, rövid, néhány milliszekundumos feszültségcsúcsok jelentkezhetnek. Ez normális és elkerülhetetlen, de ha a kábel másik vége már a telefon töltőportjába van dugva, ez a rövid túlfeszültség károsodást is okozhat. Legalábbis ezt állítják.
Négy egyértelmű és vitathatatlan tanács a telefon töltéséhez:
1) Ne használj hibás töltőket. Ha hibás töltőket használsz, károsíthatod a telefonodat. Ugyanez igaz a töltőkábelekre is. Ha például nyitott házat, kilátszó elektromos alkatrészeket észlelsz, jobb, ha kidobod a töltőt. Ha azért tartod meg, hogy pénzt spórolj, rossz helyen takarékoskodsz.
2) Kerüld a gyenge minőségű kiegészítőket. Rendeltél egy töltőt pár száz forintért egy olcsó webáruházból? Nem ajánljuk, hogy használd. A jó minőségű töltők védelmi mechanizmusokkal és töltésvezérléssel rendelkeznek, amelyek biztosítják, hogy sem a készülékeddel, sem az otthonod elektromos hálózatával ne történjen semmi baj a töltés során. Ezzel szemben az olcsó termékek nincsenek tanúsítva vagy ellenőrizve, így komoly biztonsági kockázatot jelenthetnek.
3) Kerüld a szélsőséges hőmérsékleteket. Ne töltsd a telefonodat, amikor nagyon meleg van, például nyáron a tűző napon. A szélsőséges hőmérséklet már önmagában is megterheli az akkumulátort. Ha közben töltöd is, az tovább ronthatja a helyzetet. Ugyanez igaz a hidegre is – a szélsőséges hőmérsékletek nem kedveznek az akkumulátornak.
4) Használj optimalizált töltést. A modern okostelefonok rendelkeznek „optimalizált töltés” funkcióval (a pontos név gyártónként eltérhet, de az elv ugyanaz). Az eszköz megtanulja, hogy mikor szoktad tölteni, és a töltési folyamatot úgy igazítja, hogy az a lehető legoptimálisabb és legkíméletesebb legyen az akkumulátor számára. Ez meghosszabbítja az akkumulátor élettartamát.