Nem mindenki tudja, de éppen az első mosógépindítás határozza meg, hogy meddig fog tartani. Sokan követnek el hibákat, aztán panaszkodnak, hogy hiába márkás a gép, mégis néhány hónap után tönkrement. Elmondom, mire kell figyelni a beállításnál és csatlakoztatásnál, valamint hogyan kell helyesen elvégezni a próbaindítást.
Olvasd el a használati útmutatót
Mi a leggyakoribb hiba, amit az emberek elkövetnek? Az útmutatót egyszerűen nem olvassák el. Pedig sok gyártónak megvannak a saját trükkjei, finomságai és követelményei. Ezért mindenképp nézz bele az útmutatóba.
Távolítsd el a szállításhoz szükséges csavarokat
Ezeket a csavarokat villáskulccsal lehet eltávolítani. Nem egyszer használatosak, tedd el őket, és őrizd meg. Mire valók egyáltalán? A dobot védik szállítás közben. Tehát ha valaha költözöl, és magaddal viszed a mosógépet, akkor jól jönnek majd. Vagy ha később el akarod adni a mosógépet, és újat vásárolsz.
A csavarok a mosógép hátoldalán találhatók, és az útmutatóban le van írva a pontos helyük.
Ellenőrizd, hogy a gép egyenesen álljon
A szabályok nem túl szigorúak, nem érdemes milliméter pontosságot mérni. Csak nézd meg, hogy a gép ne álljon ferde szögben. Ellenőrizd, hogy a készülék párhuzamos legyen a szegéllyel vagy a fürdőszobai díszléccel. Húzd meg a „lábakat” ellenanyákkal, hogy a gép később ne lazuljon ki a vibrációtól. Próbáld meg kézzel megmozgatni, és győződj meg róla, hogy stabilan áll még erőteljes nyomásra is.
Ellenőrizd a gumitömítéseket
Nézd meg a vízcső csatlakozóját, abban gumi tömítéseknek kell lenniük. Kézzel húzd meg, hogy szoros legyen a kapcsolat. Ellenőrizd, hogy a cső ne legyen megtörve, amikor beállítod a gépet: a víz szabadon kell, hogy áramoljon. Hagyj körülbelül másfél centiméternyi helyet.
Ellenőrizd a lefolyócsövet
Gyakran a modern mosógépek úgy vannak kialakítva, hogy a lefolyócső pontja függőlegesen középen vagy néha a hátsó panel tetején legyen. A csövet körülbelül 60 cm magasságba kell emelni. Rögzítsd a lefolyócsövet a csővezetékhez gumiszalagokkal.
Használj külön aljzatot
Még a leginkább energiatakarékos mosógépek is jelentős teljesítményt igényelnek. Az eszköznek átlagosan 2000 W áramra van szüksége, ami komoly terhelést jelent az elektromos hálózatra. Ha ugyanabba az aljzatba más eszközt is csatlakoztatsz, fennáll a túlmelegedés vagy akár tűz veszélye.
Készülj az első indításra
Úgy tűnik, minden készen áll, indíthatjuk? Nem, még nem egészen. Először meg kell szabadulni a portól és a gyári zsírtól, amely a dobban és a vízvezeték-rendszerben van. És még valami: feltétlenül ellenőrizd, hogy nincsenek idegen tárgyak a dobban — gyakran maradnak benne különböző tartozékok.
Ellenőrizted, hogy a dob üres-e?
Még egyszer nézd át az útmutatót, majd ennek megfelelően bekapcsold a gépet.
Tölts be speciális tisztítószert. Első alkalommal jobb, ha gélt használsz, nem port.
Első alkalommal ne tegyél bele ruhát. Jobb „üresjáratban” futtatni, de legalább 60 fokos hőmérsékleten és hosszú mosási programmal — így a tisztítógél eltávolítja a gyári zsírt a belső részekről.
Ülj le a gép mellé. Ha hallasz kopogást, recsegést vagy más szokatlan hangokat, húzd ki a konnektorból. Ugyanígy járj el, ha víz jelenik meg a padlón vagy más „nem megfelelő helyeken”.
Ellenőrizzük a szivárgást kézzel: vegyél egy darab toalettpapírt vagy törlőkendőt, tekerd a csatlakozások köré. Ha csak néhány csepp is van, a nedvesség nyomot hagy a papíron.
A próbaindítás arra való, hogy eltávolítsuk a port és a zsírt. Ezzel felkészítjük a gépet a valódi használatra. Emellett a próbaindítás segít időben észrevenni az esetleges hibákat — például a gyártási hibákat, anélkül, hogy kárt tennénk a ruhákban.
Ezeket a szabályokat könnyű betartani. Az eredmény pedig egy hosszú és problémamentes mosógép-használat lesz.