Ahogy az emberek idősebbek lesznek, gyakran kezdik azt mondani, hogy régen minden jobb volt, mint most – a fagylalt finomabb volt, a kolbász olcsóbb, a fák magasabbak voltak, a fű pedig zöldebb. Általában ezt egyszerűen a körülöttünk lévő világ érzékelésének megváltozására írják le. Amikor az ember fiatal, élénkebben érzi az érzelmeket, és általában talán pozitívabban értékeli a körülötte lévő világot. Gyakran azonban az a vélemény, hogy régen valami jobb volt, egészen objektív, és nem az „emléktorzulásokhoz” kapcsolódik. Hogy egy példát mondjak, talán már ön is észrevette, hogy a WC-papírgurigák kisebbek, mint régen voltak. És a legérdekesebb dolog az, hogy nemcsak Magyarországon, hanem sok más országban, beleértve az USA-t is, a tekercsek csökkentéséről beszélnek.
Ki találta fel a WC-papírt?
A papír egészségügyi célú használatára vonatkozó első utalások Kínában találhatók a Kr. u. 4. századból. Az ősi papír azonban alig hasonlított a modern papírra, és csak a császári palotában volt elérhető.
A modernebb, a fogyasztók széles köre számára elérhető toalettpapír csak a XIX. század közepén, 1857-ben jelent meg. Egy New York-i üzletember, Joseph Gayetti találta fel. Azonban nem tekercsben, hanem csomagokban, négyzet alakú lapokra vágva árulták. A vállalkozó egyébként annyira büszke volt találmányára, hogy minden egyes lapra ráírta a nevét.
Az első WC-papírt nem tekercsekben, hanem csomagokban gyártották
A letéphető perforált vonallal ellátott tekercses papírt csak 1877-ben gyártotta Seth Wheeler. Egyébként eredetileg 1871-ben ugyanez a cég szabadalmaztatta a perforált vonallal ellátott tekercses papírt csomagolópapírként, de egy idő után az ötletet a WC-papír gyártására is felhasználták.
Néhány évvel később a cég továbbfejlesztette találmányát, és 1883-ban már kapható volt a perforált vonallal ellátott, középen kartonhüvellyel ellátott tekercses toalettpapír. Nagyjából ugyanebben az időben kezdett megjelenni a WC-papír más nyugati országokban is.
Mit használtak az emberek a WC-papír előtt? Mint nem nehéz kitalálni – nyomdapapírt, azaz újságokat, reklámkatalógusokat stb. Egyes nyomtatott termékeket még speciális lyukkal is gyártottak, hogy kényelmesen fel lehessen akasztani egy szögre a WC-ben.
A WC-papír mérete összezsugorodott
A WC-papír tekercsek zsugorodása egy olyan jelenségnek köszönhető, amelyet – „zsugorodási infláció” néven ismerünk. Ez egy népszerű stratégia számos vállalat körében, hogy növeljék a nyereséget anélkül, hogy a végtermékek árait megváltoztatnák. Észreveheti, hogy a közelmúltban csökkent a tejes dobozok, tejfölös poharak és egyéb különféle termékek csomagolása. Mivel a csökkenés csekély mértékű, a vásárlók gyakran észre sem veszik.
Sajnos a WC-papír sem kivétel ez alól. A csökkenés azonban nemcsak a nagyobb profitszerzés vágyának köszönhető, hanem a környezettudatosabb hozzáállásnak is, hiszen a papír alapanyaga a fa.
Mint említettük, a tekercsek csökkentése minden országot érintett. Az 1970-es években az Egyesült Államokban az egyik gyártó tipikus WC-papír tekercse 650 lapot tartalmazott. Ez 1975-re 500 lapra csökkent, majd 1979-ben 400 lapra. De a gyártó nem állt meg itt.
A WC-papír „elvékonyodik” és zsugorodik a „zsugorinfláció” miatt
1986-ra az egy tekercsben lévő lapok száma 380 darabra csökkent. 1988-ban már 300 és 280 lapos papírkapacitású tekercseket árultak. Emellett a méretük is csökkent az 1960-as évek óta. Míg 1966-ban egy négyzet alakú lap egyik oldala 11,43 centiméteres volt, addig ma egy lap 9,96 x 10,16 centiméteres. Ugyanez történt más gyártók tekercseivel is.
Természetesen Magyarországon a 70-es és 80-as években még senki sem tudott a zsugorinflációról. Később azonban a WC-papír gyártók is elkezdték csökkenteni a tekercsek méretét. Ezért, ha észrevette, hogy a WC-papír túl gyorsan fogy, valószínűleg nem képzelődik.