Problémád van a lakásban lévő párával? A hidegebb napokon újra jelentkezhet, de kiderülhet, hogy néha a mi hanyagságunk vagy a lakástulajdonos figyelmetlensége is hozzájárul a nedvességhez. Mit tehetsz, hogy télen jobb legyen a levegő minősége?
Hogyan kezeled a párát otthon? Ezek a szokások növelhetik a penész kialakulásának kockázatát.
Ősszel és télen sok ember találkozik ezzel a problémával. Sajnos a meleg radiátorok és a kinti hideg időjárás elősegítik a lakásban a pára felhalmozódását. Néha viszont mindez a tudatlan hibáinknak és napi szokásainknak köszönhető. Hogyan szellőztess télen? Ahelyett, hogy drága párátlanítókba fektetnél, nézd meg, hogyan csökkentheted gyorsan a páratartalmat a lakásban. Ez igazán egyszerű.
Hogyan csökkentsd a párát otthon? Ez a „vizes ablakok” fő oka.
Sok lakásban normális, hogy télen az ablakokon lecsapódik a pára, de ez rövid úton penész kialakulásához vezethet. A fűtési szezonban különösen fontos a rendszeres szellőztetés, hogy biztosítsd a megfelelő légcserét és keringést. A legjobb, ha rövid, de intenzív szellőztetést alkalmazol: tárd szélesre az ablakokat például egy-másfél percre. Előtte azonban kapcsold ki a radiátorokat, hogy ne növeld az energiafogyasztást.
Fontos figyelni a főzés közbeni pára képződésére is. Ez gyakran az ablakokon csapódik le, ezért főzéskor mindig használd a páraelszívót. Amint befejezted a főzést, nyiss ablakot három percre, hogy az üveg gyorsan megszáradjon. A legjobb, ha rövid, de intenzív szellőztetést végzel.
Hogyan előzöd meg a párát otthon? Ezek a szokások növelik a penész kockázatát.
Mit teszel a párás lakás ellen? Figyelj oda néhány szokásra, amelyek dohos szagot és nyomasztó légkört okozhatnak.
A hosszú, forró fürdők növelik a páratartalmat. Mondj le róluk, és ne felejtsd el minden fürdés után kinyitni a fürdőszoba ajtaját, hogy a pára kiszökjön a helyiségből.
Bár nehéz elkerülni a ruha szobában szárítását, ősszel és télen érdemes többször is kicsavarni a ruhát, majd a szárítóra helyezve tíz percre ablakot nyitni, hogy friss levegőt engedj be.
Helyezz el olyan növényeket, amelyek elnyelik a nedvességet, például páfrányokat vagy közönséges borostyánt.