Valószínűleg hallottad már, hogy a szódabikarbóna csodás szer a takarításban. Ez azért van, mert a szóda abrazív, és könnyen lebontja a szennyeződések és a korom molekuláit. De nem minden felületen használható. A szódabikarbóna bizonyos felületeket károsíthat! Mit nem szabad tisztítani szódával?
Márványfelületek
Lehet, hogy hallottad valahol, hogy a márványt szódával kell tisztítani. Ne higgy ennek! A márványfelületek gyártói többsége nem ajánlja ezt. Bár a szóda által okozott karcolások enyhék, ha rendszeresen használod, a szóda fokozatosan károsítja a márvány felső rétegét, ami lezárja és védi a követ. Idővel ez karcolásokhoz vezet a márvány vagy a kvarc felületén.
A szóda helyett kövesd ezeket a márványfelületek tisztítására vonatkozó ajánlásokat:
Megelőzés
A márvány nagyon porózus, és rendszeres karbantartást igényel a karcolások és foltok elkerülése érdekében. Néhány havonta használj záróanyagot, hogy újra lezárd a márványt, és ellenállóbbá tedd a foltokkal szemben. Ne hagyd, hogy savas folyadékok érintkezzenek a felülettel.
Napi tisztítás
Meleg szappanos vízzel töröld le a szennyeződéseket és a kiömlött anyagokat. Töröld le a tetejét, öblítsd le tiszta vízzel, és alaposan szárítsd meg. Használhatsz speciális márványtisztítót is.
Fa bútorok és padlók
A fa felületekre használt záróanyagok megvédik őket, és ha szódát használsz, ezek idővel, akárcsak a márványnál, elkopnak. A fa számára a záróanyag elengedhetetlen, hogy elkerüljük a komoly és szembetűnő károkat, így a szóda abrazivitása még rosszabb a fának!
Tippek a fa bútorok tisztításához:
Rendszeresen töröld le a port száraz, puha ronggyal.
Kerüld az univerzális tisztítószereket, ha a fa nincs műanyaggal bevonva.
Használj szilikonolaj-tartalmú tisztítószereket, hogy erősítsd a felület védelmét.
A ragadós foltok eltávolításához használhatsz enyhe szappant, vizet és tiszta rongyot.
A penész eltávolításához használd a porszívót, majd enyhe szappant, vizet és tiszta rongyot.
Tippek a keményfa padlók tisztításához:
Rendszeresen tisztítsd mikroszálas seprűvel vagy ronggyal, vagy használj porszívót padlófejjel.
Ne használj hígított padlótisztítót, csak nedves rongyot.
Keverj össze fél csésze ecetet 4 liter vízzel, hogy házi tisztítószert készíts a fához, de először próbáld ki egy kis területen, mert az ecet kissé elszínezheti a padlót.
Üveg
Az üveg törékeny és könnyen karcolódik, ezért a szóda abrazivitása árt neki. Jobb, ha ezt használod:
Professzionális üvegtisztító.
Szappan és víz.
Fehér ecet és víz 1:4 arányban keverve.
Barázdált és repedezett tárgyak
Ha a szóda megszárad, nyomokat hagyhat, amelyeket nehéz észrevenni a repedésekben és barázdákban. Első ránézésre ez jól nézhet ki, főleg, mert a szóda fertőtlenítőszerként működik, és megakadályozza a veszélyes baktériumok és kórokozók felhalmozódását ezekben a résekben. Sajnos nem éri meg bajlódni a szódamaradványokkal. A mini porszívó jól eléri a repedéseket, vagy használhatsz mikroszálas törlőkendőt, hogy összegyűjtsd a port és szennyeződéseket.
Antik ezüst
Valószínűleg hallottad, hogy az ezüst tárgyak tisztításához jó a szóda. Ebben van igazság. De óvatosnak kell lenned. Míg a hagyományos evőeszközöket lehet szódával tisztítani, az antik darabokat nem. A szóda károsíthatja a bevonatot, főleg, ha nem tiszta ezüstről van szó. A szóda tönkreteheti a dekoratív elemeket is. Íme néhány tipp az antik ezüst gondozásához:
Tartsd az ezüst tárgyakat hűvös, száraz helyen.
Használj koncentrált citromlevet és tiszta mikroszálas rongyot.
Hígítsd vízzel a fogkrémet, majd tisztítsd meg az ezüst tárgyakat puha ronggyal. Ezután öblítsd le.
A szódabikarbóna a legtöbb helyzetben csodákra képes, de ezekkel a dolgokkal nem. Ha kétségeid vannak, mindig nézz utána az egyes anyagok és termékek megfelelő ápolásának, mielőtt olyasmit használnál, ami nem kifejezetten az adott anyaghoz készült!