A gyerekek odavannak a gabonapelyhekért, amit a játékos kinézet és a jó marketing csak tovább erősít. De reggelire nem biztos, hogy olyan ideális, mint elsőre gondolnánk.
A gabonapelyhek piaca virágzik, évi átlagban 10%-os növekedéssel. Állatok, kerek csokigolyók, méz, karamell formájában a gabonapelyhek különleges helyet foglalnak el a konyhában.
Évente fejenként átlagosan 2 kilót eszünk meg belőlük. Valóban praktikusak, gyorsan elkészíthetők és fogyaszthatók. A jól kitalált marketingstratégiának köszönhetően pedig könnyű elcsábulni, és felbontani az első szembejövő dobozt.
Az egyetlen probléma, hogy ezek a pelyhek gyakran túl édesek, néha zsírosak, és nem feltétlenül adják meg a megfelelő tápanyagokat a nap indításához.
A cukortartalom kérdése
A gabonapelyhek cukortartalma általában túl magas… Nézd csak meg a címkét, átlagosan 20 gramm cukor van 100 gramm gabonapehelyben. A „hozzáadott cukrot nem tartalmaz” felirat egy jó pont, de ha aszalt gyümölcs is van benne, a cukortartalom „természetesen” az egekbe szökhet.
Az utóbbi években a nagy élelmiszergyártók igyekeznek csökkenteni a cukrot a termékeikben. De a sóra és a zsírra is oda kell figyelni.
A gyártók másik előnye a bioélelmiszerek. A fogyasztói igényekre reagálva sok márka bio termékcsaládokat fejlesztett ki. Ez főleg a teljes kiőrlésű gabonáknál érdekes, mert a héjban található növényvédő szerek így elkerülhetők, ezért a bio jobb.
Gabonafélék és más alternatívák…
Összességében a gabonapelyhek jó választás lehet gyors reggeliként, de érdemes 3 evőkanálnyi, vagyis 30 grammnyi mennyiségnél maradni.
A reggelit pedig érdemes kiegyensúlyozni egy kis tejtermékkel, friss gyümölccsel vagy gyümölcslével – kenyérre nincs szükség. Ne feledd a mandulát, diót és az aszalt gyümölcsöket, amik segítenek elkerülni a késő délelőtti fáradtságot.