Ha még nem tapasztalta, nem fogja elhinni, milyen kellemetlen tud lenni a gyomorégés. Ez az emésztési zavarok egyik leggyakoribb megnyilvánulása. Hogyan alakul ki ez a probléma, hogyan előzhető meg, és mit tegyen, ha enyhíteni kell a kellemetlen érzést?
Hogyan néz ki a gyomorégés?
A leggyakoribb tünetek közé tartoznak:
- Fájdalom a mellcsont mögött
- Égés a torokban
- Keserű íz a szájban
- Böfögés
- A gyomortartalom visszatérése a szájüregbe.
Ezekért a problémákért a gastrooesophagealis reflux a felelős – a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom-záróizom nem működik megfelelően, ezért a gyomortartalom visszatérhet a nyelőcsőbe. A nyelőcső nyálkahártyája azonban nem alkalmazkodik megfelelően az emésztőrendszer savas környezetéhez, ami nagyon kellemetlen égő érzéssel és fájdalommal jár. Hosszú távon akár a nyelőcső nyálkahártyájának maradandó károsodása is bekövetkezhet.
A gyomorégés normálisnak tekinthető?
Ez az egyik leggyakoribb emésztési panasz általában.
A probléma azonban akkor merül fel, ha ismételten küzd a refluxszal, ami a nyelőcső nyálkahártyájának károsodásához vezet. Ezt az állapotot ekkor rerflux nyelőcsőbetegségnek nevezik, és orvosnak kell foglalkoznia vele. Ha ugyanis a nyálkahártya gyakran van kitéve az emésztőnedveknek, megnőhet a nyelőcsőrák kialakulásának kockázata. Szaknyelven ezt az állapotot Barrett-nyelőcsőnek nevezik.
Miért fordul elő gyomorégés?
Rossz táplálkozás
A legjellemzőbb ok a rosszul megválasztott étrend. Néha egy olyan triviális dolog, mint a túlevés a hibás. A teli gyomorban lévő nyomás az, ami a nyelőcső alsó záróizomzatának megnyílását, majd a nyelőcsőbe való behatolást okozhatja. Bizonyos ételek is okozhatnak problémát – tipikus kiváltó okok az alkohol, a túl nehéz zsíros és cukros ételek, a fűszeres ételek, de a kávé is. A problémák kockázata akkor is megnő, ha evés után rövid időn belül lefekszik, vagy ha lehajolva dolgozik.
Gravitáció
A gyomorégés a terhes nőknél is gyakori probléma. Általában különösen az utolsó trimeszterben fordul elő, amikor a nők akár 53%-a panaszkodik rá. Ismét a megnövekedett intraabdominális nyomás a hibás, de bizonyos nemi hormonok megnövekedett koncentrációja is, amelyek gyengíthetik az alsó nyelőcső záróizmot.
Gasztrooesophageális refluxbetegség
Ebben az esetben a gyomortartalom visszatérése rendszeresen és ismételten jelentkezik, ezért olyan betegség, amely szakember segítségét igényli. Olyan tényezők, mint a nem megfelelő életmód vagy a nyelőcső szerkezetének vagy működésének rendellenességei, amelyek akár már születésüktől fogva jelen lehetnek.
Stressz és stresszes helyzetek
Természetesen szerepet játszhat a jól ismert stressz is, amely szinte mindennek az oka lehet. Különösen a krónikus stressz járulhat hozzá jelentősen a refluxhoz. Kimutatták például, hogy a nagyobb stresszterheléssel küzdő embereknél sokkal nagyobb valószínűséggel fordul elő gyomorégés. A kutatások azonban egyelőre hiányosak, így ez inkább feltételezés, mint tudományos állítás.
Mondjon búcsút a gyomorégésnek
A bajok enyhítése mindig attól függ, hogy pontosan miért jelentkezik a baj. Természetesen bizonyos intézkedésekből álló, nem gyógyszeres kezelés javasolható. Mindenekelőtt az étrend kisebb adagokra osztása, az étkezés és a lefekvés közötti legalább háromórás szünet, a fogyás vagy a dohányzás, az alkohol- és kávéfogyasztás korlátozása kulcsfontosságú.
De mi van akkor, ha ezek az intézkedések nem elegendőek és nem oldják meg a problémákat? Akkor gyógyszeres kezelésre van szükség. Az úgynevezett savlekötők ma már szabadon megvásárolhatók a gyógyszertárban. Ezek a készítmények elsősorban a gyomornedvek termelődését és agresszivitását csökkentik, illetve képesek a gyomortartalom felszínén egy védő, „úszó” réteget képezni, amely megakadályozza, hogy az emésztés visszahatoljon a nyelőcsőbe.
Ha már kezeli orvos a problémával, akkor általában erősebb gyógyszereket ír fel, például úgynevezett protonpumpa-gátlókat, amelyek elnyomják a gyomor sósavtermelését. Ezek a gyógyszerek nemcsak a refluxot akadályozzák meg, hanem elősegítik a nyelőcső nyálkahártyájának gyógyulását is. De mindig követni kell a szakemberek tanácsait és ajánlásait.
Nagymamai tanácsok
Megpróbálkozhat néhány nagymamai tanáccsal is. A szódabikarbóna, az alma vagy a tej állítólag beválik. Ez azonban eléggé egyéni, és nem mindenki tud hasznot húzni ebből a tanácsból.