Ha kifogytál a mosogatószerből, vagy csak szeretnél megszabadulni a használatától, van néhány alternatív módszer a mosogatásra vegyszerek nélkül.
1) Mustárpor
A csípős mustár elbánik a zsírral és más szennyeződésekkel. Egy liter meleg (de nem forrásban lévő) vízhez adj két teáskanál mustárport. Oldd fel, és áztasd bele az edényeket. A jobb hatás érdekében dörzsöld át őket egy kefével. Pár perc múlva töröld át szivaccsal, majd öblítsd le.
Ha sok az edény, töltsd meg vízzel a mosogatót, és adj hozzá három evőkanál mustárport.
A mustár szárítja és csípi a bőrt, ezért ajánlott kesztyűt viselni.
2) Citromlé
Mosogatáshoz jobb citromsavat használni, mert koncentráltabb, mint a friss citromlé. Kiváló fehér kerámia és porcelán tisztítására.
Oldj fel pár evőkanál citromsavat meleg vízben, és áztasd bele az edényeket egy ideig. Egy citromszelettel dörzsöld át a poharakat, csészéket, tányérokat.
A hatás fokozása érdekében használd ecettel együtt. Keverj össze 100 ml oldatot egy evőkanál citromsavval. Hígítsd egy pohár forró vízzel.
3) Ecet
Az ecetes oldat kiváló üvegedények mosására. Az ecet nemcsak a zsírt oldja fel, de ragyogóvá is teszi a poharakat és tányérokat.
Adj egy pohár ecetet egy nagy lábas vízhez. Tedd bele az edényeket, és lassú tűzön forrald fel. Ezután csak öblítsd le tiszta vízzel, és töröld szárazra.
A művelet közben nyiss ablakot, hogy ne lélegezd be az ecetsavat.
Az ecet vízkövet is old. Használhatod vízforralók és vízcsapok tisztítására is.
4) Mosószappan
Mosószappan reszelékéből tisztítópaszta készíthető. A tisztító hatást fokozza a szódabikarbóna. Illatosításra adhatsz hozzá kedvenc illóolajodból is.
Elkészítés
Reszelj le 200 g szappant.
Adj hozzá egy pohár forró vizet.
Keverd, amíg feloldódik, majd habosítsd fel habverővel.
Adj hozzá 6 evőkanál szódabikarbónát és pár csepp illóolajat.
Keverd össze habverővel vagy mixerrel.
Tedd a masszát egy műanyag tárolóba.
Mosogatásnál szivaccsal vedd fel a tisztítószert, és oszlasd el az edényeken. Szódabikarbóna helyett citromsavat is adhatsz hozzá.
Néhány illóolaj, mint például a fenyő, a tömjén vagy a teafaolaj, antiszeptikus hatású. A baktériumok ellen is hatékonyak.
5) Szódabikarbóna
A szódabikarbóna különböző felületek, így edények tisztítására is alkalmas. Adj egy-két evőkanállal a vízhez az áztatáshoz. A hatás fokozásához kombinálhatod ecettel, mosószappannal vagy mustárral. A citromsavval keverni nincs értelme, mert a sav semlegesíti a lúgos szódát. A szódabikarbóna és a mustárpor kombinációjából mosogatópaszta készíthető.
Elkészítés
Tegyél egy evőkanál mustárt 200 ml forró vízbe.
Habosítsd fel.
Adj hozzá egy kis szódabikarbónát, és keverd el.
Addig adagold a szódát, amíg a keverék paszta állagú nem lesz.
A kényelmes használat érdekében tedd a pasztát egy adagoló flakonba, és nyomj belőle a szivacsra, mint a hagyományos mosószerből.
Szódabikarbóna helyett használhatsz fogkrémet is a csészék tisztítására a tea- és kávéfoltok eltávolításához. Könnyen felviheted egy régi fogkefével.
Számos módszer létezik az edények vegyszermentes tisztítására. Kísérletezhetsz különböző szerekkel, hogy megtaláld, melyik válik be legjobban. Ne feledd, hogy ezek az alternatív megoldások nemcsak pénzt takarítanak meg, hanem csökkentik a vegyi anyagok környezetre gyakorolt hatását is.