A hárs egészségügyi tulajdonságait nem lehet túlbecsülni. A nagyon hatékony és teljesen természetes gyógyszerek csoportjába tartozik. Segít enyhíteni a felső légutak gyulladását és az olyan kísérő betegségeket, mint a köhögés, torokfájás és rekedtség.
A hársfa emellett nagyon hasznosnak bizonyul az emésztési problémák leküzdésében, nyugtató képességeket mutat és megnyugtatja a fáradt idegeket.
A belőle készült készítmények külsőleg is alkalmazhatók, és enyhülést hoznak a bőrgyulladások esetén.
Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a hársfa az egyik legnépszerűbb és egyben legtermészetesebb gyógymód a megfázás és egyéb betegségek ellen. Az orvostudomány évszázadok óta használja egészségügyi tulajdonságait.
A hárs virágzatában található flavonoidok, fitoszterolok, tanninok, szerves savak, ásványi sók, C- és PP-vitaminok megvédenek bennünket a káros környezeti hatásoktól, elnyomják a felső légutak gyulladását, enyhítik a megfázással járó panaszokat, erősítik az immunitást és megszüntetik az emésztési problémákat.
Hárs a megfázás ellen
Nagyanyáink a hársfát a megfázás vagy az influenza elleni sikeres küzdelemre használták, és igazuk volt. A belőle készített főzet segít enyhíteni a légutak gyulladását, és gyorsan enyhíti a köhögést, a torokfájást vagy a rekedtséget.
A hársfavirág emellett izzasztó tulajdonságokkal is rendelkezik, ezért infúzió formájában különösen ajánlott, többek között mandulagyulladást, influenzát és hörghurutot kísérő láz esetén.
Ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy vízhajtó hatású, ezért az infúzió mellett más folyadékkal, lehetőleg szénsavmentes ásványvizet is kell biztosítani a szervezet számára.
A hársfatea nagyon jótékonyan hat az emésztőrendszerünkre. Ellazítja az emésztőrendszer simaizmait, fokozza a gyomornedv kiválasztását és serkenti az epe kiáramlását a nyombélbe.
Megkönnyebbülést hoz azoknak, akik emésztési és anyagcserezavarokkal küzdenek. Többek között puffadás, székrekedés vagy emésztési zavarok esetén adják.
Hogyan készítsünk gyógyhatású hársfateát?
Tegyünk két teáskanál szárított hársfavirágot egy csészébe, és öntsük fel forró vízzel. Fedjük le, és tegyük félre tizenöt percre, majd szűrjük le, és alaposan nyomkodjuk át a tartalmát egy szitán.
Naponta háromszor igyuk meg. A főzetet gazdagíthatjuk mézzel, bodzalével vagy málnalével.
Csak ne feledje, hogy ezeket ne adja a forró folyadékhoz, mert 40 Celsius-fok feletti hőmérsékleten elveszítik jótékony tulajdonságaikat.
Erős baktériumölő, gombaölő és levegőionizáló tulajdonságokkal rendelkező anyagokat választanak ki, így nagyon jótékonyan hatnak légzőszerveinkre és javítják közérzetünket.
A hársfa serkenti a légző- és keringési rendszert, és enyhíti a fáradtságot.
A hársfa és a bőrre gyakorolt hatása
A hársfa nagyon jótékony hatással van a bőrünkre. Tökéletesen regenerálja és tonizálja azt; eltávolítja az elszíneződéseket és világosítja a szeplőket.
Ápolási célokra a hársfateát külsőleg, borogatás, öblítés és gyógyfürdő formájában kell használni – különösen az irritált és viszkető bőrön.
A hárs a legjobb álmatlanság ellen
A hársfának pihentető, nyugtató hatása van. Túlzott ideges ingerlékenység és álmatlanság esetén használják. A hársfavirág képességeinek kihasználása érdekében a legjobb, ha a hozzáadásával fürdünk.
Ehhez készítsen főzetet 100 g hársfából, amelyet 2 liter forró vízzel öntsön le. A kész kész készítményt ezután hagyjuk állni harminc percig, majd öntsük egy vízzel teli kádba.
A fürdőt kellemesebbé teheti, ha a főzethez szárított levendulát ad, vagy közvetlenül a kádba önti a természetes levendulaolajat.
Hársfa a jó közérzetért és a vérkeringésért
Erős baktériumölő, gombaölő és levegőionizáló hatású anyagokat választ ki, amelyek javítják közérzetünket, serkentik a légző- és szív- és érrendszerünket, és csökkentik a fáradtságot.