Az aktív életmód és a tápláló étrend segíthet megelőzni a veseproblémákat. Bizonyos tényezők azonban növelhetik a vesekárosodás vagy -betegség kockázatát. A vesék ökölnyi méretű szervek, amelyek a bordák alsó részén, a gerinc két oldalán helyezkednek el. Számos funkciót látnak el. Először is kiszűrik a vérünkből a salakanyagokat, a felesleges vizet és más szennyeződéseket. Ezek a salakanyagok a húgyhólyagban rakódnak le, és később a vizelettel ürülnek ki. Ezenkívül a vesék szabályozzák a szervezet pH-, só- és káliumszintjét. Olyan hormonokat is termelnek, amelyek szabályozzák a vérnyomást és ellenőrzik a vörösvértestek termelését.
Már csak a fenti okok miatt is fontos, hogy veséit egészségesen és jó állapotban tartsa. Ez lehetővé teszi, hogy a teste megfelelően szűrje és ürítse ki a salakanyagokat, és olyan hormonokat termeljen, amelyek segítik a testünk ideális működését.
Íme néhány tipp, amely segít megőrizni veséi egészségét.
1) Maradjon aktív és fitt
A rendszeres testmozgás nem csak a testsúly megőrzése szempontjából előnyös. Emellett a testmozgás csökkentheti a krónikus vesebetegség kockázatát is. Emellett csökkentheti a vérnyomását és erősítheti a szíve egészségét, mindkettő fontos a vesekárosodás megelőzésében. Nem feltétlenül kell maratont futnia ahhoz, hogy élvezze a testmozgás előnyeit. A gyaloglás, a futás, a kerékpározás, sőt még a tánc is nagyszerűen hat az egészségére. Találjon egy olyan tevékenységet, amit szeret és élvezni fog, és könnyen jön majd.
2) A vércukorszint megfelelő szinten tartása
A cukorbetegségben vagy magas vércukorszintet okozó betegségben szenvedőknél vesekárosodás léphet fel. Amikor a szervezete sejtjei nem tudják felhasználni a vérben lévő glükózt (cukrot), a veséi kénytelenek keményebben dolgozni, hogy kiszűrjék a vért. Az évek során ez a megterhelés életveszélyes károsodáshoz vezethet. Ha azonban normális szinten tudja tartani vércukorszintjét, csökkenti a vesebetegség kockázatát. Továbbá, ha a károsodást korán észreveszi, orvosa lépéseket tehet a további károsodások csökkentése vagy megelőzése érdekében.
3) Figyelje a vérnyomását
A magas vérnyomás vesekárosodást okozhat. Ha a magas vérnyomás más egészségügyi problémákkal, például cukorbetegséggel, szívbetegséggel vagy magas koleszterinszinttel együtt jelentkezik, a szervezetére gyakorolt hatás jelentős lehet. Az egészséges vérnyomásérték 120/80. A hipertónia előtti vérnyomás ezen érték és 139/89 között van. Az életmódbeli és étrendi változtatások segíthetnek a vérnyomás csökkentésében, de ezeknek hosszú távú változtatásoknak kell lenniük. Ha a vérnyomásértéke tartósan 140/90 fölött van, akkor magas vérnyomása van. Beszélnie kell orvosával a rendszeres vérnyomás-ellenőrzésről, az életmódváltásról és szükség esetén a gyógyszeres kezelésről.
4) Figyeljen a testsúlyára és táplálkozzon kiegyensúlyozottan
A túlsúlyos vagy elhízott emberek számos olyan egészségügyi probléma kockázatának vannak kitéve, amelyek károsíthatják a veséket. Ezek közé tartozik a cukorbetegség, a szívbetegség és a vesebetegség. A kiegyensúlyozott, nátriumban, feldolgozott húsokban és egyéb vesekárosító élelmiszerekben szegény étrend segíthet csökkenteni a vesekárosodás kockázatát. Koncentráljon a friss, természetes módon alacsony nátriumtartalmú élelmiszerek, például zöldségek, gyümölcsök, halak, teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztására.
5) Igyon sok folyadékot
A legismertebb tanács a veseápoláshoz természetesen a megfelelő folyadékbevitel. A rendszeres és következetes vízfogyasztás egészséges a vesék számára. A víz segít megtisztítani a vesét a nátriumtól és a méreganyagoktól. Emellett csökkenti a krónikus vesebetegség kockázatát is. Próbáljon meg naponta legalább 1,5-2 liter vizet inni. A pontos vízmennyiség, amelyre szüksége van, nagyban függ az egészségi állapotától és életmódjától. A napi vízfogyasztás megtervezésénél figyelembe kell venni az olyan tényezőket, mint az időjárás, a testmozgás, a nem, az általános egészségi állapot, valamint azt, hogy terhes vagy szoptat-e.
6) Ne dohányozzon
A dohányzás károsítja a szervezet érrendszerét. Ez ahhoz vezet, hogy a vér lassabban áramlik az egész testében és a veséiben. A dohányzás a veserák kockázatát is növeli. Ezért kulcsfontosságú, hogy tényleg most hagyja abba, és ne várjon egy jobb alkalomra.
7) Legyen tisztában azzal, hogy mennyi vény nélkül kapható gyógyszert szed
Ha rendszeresen szed vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat, károsíthatja a veséjét. A nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID), köztük az ibuprofén, károsíthatják a veséjét, ha rendszeresen szedi őket krónikus fájdalom, fejfájás vagy ízületi gyulladás miatt.
Azok az emberek, akik nem szenvednek veseproblémáktól, és alkalmanként szedik ezeket a gyógyszereket, valószínűleg biztonságban vannak. Ha azonban napi rendszerességgel szedi ezeket a gyógyszereket, veszélyeztetheti veséi egészségét. Ha fájdalmai vannak, beszéljen orvosával a vesebiztonságos kezelésekről.
8) Vizsgáltassa meg a veseműködését, ha nagy a kockázata
Ha magas a vesekárosodás vagy a vesebetegség kockázata, érdemes rendszeresen vizsgáltatni a veseműködését. Az alábbi személyek számára hasznos lehet a rendszeres vizsgálat:
- 60 év feletti személyek
- alacsony születési súllyal született emberek
- szív- és érrendszeri betegségben szenvedő személyek vagy szív- és érrendszeri betegségben szenvedő családtagok
- azok, akiknek magas vérnyomásuk van vagy a családjukban előfordult már magas vérnyomás
- elhízott emberek
- olyan személyek, akiknél fennáll a vese károsodásának lehetősége
Ha a dolgok rosszul mennek
A vesebetegség egyes formái progresszívek, ami azt jelenti, hogy a betegség idővel súlyosbodik. Amikor a vesék már nem tudják eltávolítani a salakanyagokat a vérből, leállnak. A szervezetben felhalmozódó salakanyagok súlyos problémákat okozhatnak, és akár halálhoz is vezethetnek. Ennek az állapotnak a helyreállításához a vért mesterségesen, dialízis útján kell megszűrni, vagy veseátültetésen kell átesnie.