Milyen magasságban hagyjuk a málnát télire és mikor kell metszeni?
Mikor kell levágni a málna tetejét és hogyan kell megfelelően gondozni – érdekes tippeket osztunk meg. Köztudott, hogy a málna metszésének fontos szerepe van magára a növényre nézve, mert egy ilyen eljárás befolyásolja annak egészségét és jövőbeli termőerejét. Ha rendszeresen metszi a málnát, akkor a bokor megtartja alakját, és elősegíti a fény és a levegő bejutását a hajtásba.
Hogyan kell helyesen metszeni a málnát ősszel?
A tapasztalt kertészek elmondták, hogy a növény téli felkészülésének maximalizálása érdekében érdemes a málnabokrot sok hasznos anyaggal ellátni.
Köztudott, hogy a málna őszi metszése a bokor legjobb felkészítése a hideg téli időszakra. Egy ilyen eljárás segít a növénynek abban, hogy minimális veszteséggel vészelje át a hideg időszakot. A málna metszése során érdemes eltávolítani minden gyenge, sérült és beteg hajtást, mert ezek fertőzéseket terjeszthetnek a növényben. Az idén már termést hozó kétéves ágakat – ezek általában barna színűek – metssze vissza. A gyenge hajtásokat is el kell távolítani – ezek zöld színűek, inkább a fűre hasonlítanak.
A szakemberek azt tanácsolják, hogy a levágott ágakat égessük el, hogy a bennük telelő kártevőket véglegesen elpusztítsuk. Ne feledje, hogy a málnabokrok közötti távolságnak legalább 60 cm-nek kell lennie, ezért ha a bokrok elburjánzottak, akkor le kell vágni őket. A szakértők megjegyzik, hogy a megfelelő metszés javítja a légcserét és a fény bejutását a fiatal ágakhoz, amelyek aztán hatalmas termést adnak az ízletes bogyókból.
Mikor kell kivágni az öreg málnát?
Azt is érdemes észben tartani, hogy ha a málnabokrok már jóval nagyobbra nőttek, jobb, ha átültetjük őket egy új helyre. A szakértők nem javasolják, hogy halogassuk az öreg málnabokrok őszi metszését. A málnabokrokat körülbelül 2-3 héttel a hideg időjárás beállta előtt érdemes megmetszeni – érdemes eltávolítani minden letört, beteg és rovarok által károsított hajtást.
Lehet decemberben málnát metszeni?
Az egyik leggyakoribb hiba a túl korai vagy túl késői metszés. Az első esetben a növénynek nem biztos, hogy lesz ideje regenerálódni a hideg időjárás beállta előtt, a második esetben pedig – a legyengült hajtások nem élik túl a telet.