Hogyan formázd meg ősszel a málnabokrot a télre, hogy nagy termést hozzon – szakértők megosztották tanácsaikat.
Hogyan vágd vissza a málnát ősszel, hogy ne csak optimális körülményeket teremts a növénynek, hanem hogy nyáron gazdag termésed legyen. Fontos tudni, hogy az őszi metszés biztosítja a legjobb gondozást az újra termő málna számára. Ez a metszés megvédi a hajtásokat a kártevőktől és különböző betegségektől, amelyek áttelelhetnek a növényen. Tapasztalt kertészek szerint tavasszal csak egészségügyi metszést szükséges végezni.
Meg kell-e metszeni a málna tetejét?
Többször kiemelik a tapasztalt szakértők, hogy a legjobb, ha október-novemberben végezzük el a metszést, a legutolsó őszi szüret után.
Ebben az esetben azokat a hajtásokat, amelyek már nem teremnek, mindenképp le kell vágni a talaj szintjén. A levágott hajtásokat el kell távolítani a kertből, majd megsemmisíteni vagy elégetni. Az ilyen hajtásokon ugyanis több százféle kártevő lehet, ezért a szomszédos növények megóvása érdekében a levágott hajtásokat meg kell semmisíteni.
Arra is érdemes emlékezni, hogy az első évben a palántákon egészen fiatal hajtások nőnek. Már augusztusban kis mennyiségű termést adnak ezek a fiatal bokrok. Azonban a következő évben ezeket az egyéves hajtásokat már nem szabad meghagyni, hanem alaposan vissza kell vágni őket 3 centiméter magas csonkokra. Ezt a metszést október végén és novemberben érdemes elvégezni.
Milyen magasságúra hagyd a málnát télre?
Fontos megjegyezni, hogy a málnabokrokat a terméshozás befejezése után kell megmetszeni. Elsőként azokat az ágakat távolítsd el, amelyekről még nyáron szüreteltél – ezeket tövig ki kell vágni. A kertészek azt javasolják, hogy ne hagyj meg egyévesnél idősebb hajtásokat, mert a málna a másodéves hajtásokon terem a legjobban.
Figyelj a szezon idei hajtásaira, mert találhatsz még zöld, levelekkel teli ágakat. Ezek a hajtások bőséges termést hoznak majd a következő szezonban. A jobb termés érdekében ezeket a hajtásokat érdemes agrárfóliával vagy fóliával letakarni, hogy sikeresen átteleljenek. Egy méterenként 8-10 hajtást hagyj meg, a többit pedig vágd vissza. Ne félj egészen a földig levágni az ágakat, mert így a málna új, erős hajtásokat növeszt a gyökérből. Ez szintén bőséges termést eredményez majd.