Háztartás, Tippek

Hogyan ne tárold a tojásokat: a leggyakoribb hibák, amiket szinte mindenki elkövet

A tojás annyira sokoldalú termék, hogy nehéz olyan háziasszonyt találni, akinek a konyhájában ne lenne egyetlen tojás sem. Azonban tudni kell, hogy a helytelen tárolás nemcsak hogy tönkreteheti a terméket, de veszélyessé is teheti a fogyasztásra. Felsoroljuk a leggyakoribb hibákat, amiket a tojások tárolása során elkövetünk.

Hiba #1: nem megfelelően tárolt tojást vásárolni

Az alacsony ár nem mindig indok arra, hogy tucatjával vegyél tojást. Győződj meg róla, hogy megfelelően tárolták őket. Ez egy hűtött helyiségben vagy zónában kell legyen. Magasabb hőmérsékleten ugyanis gyorsan szaporodhatnak a baktériumok. Ellenőrizd azt is, hogy a héj erős-e, nincs-e rajta repedés. Ha levegő jut be a tojásba, az gyorsan megromlik. Ilyen esetben még az otthoni helyes tárolás sem menti meg.

Hiba #2: nem a hűtőben tárolni a tojásokat

Amint megvásároltad a tojásokat, fontos, hogy azonnal hűtőbe vagy más hidegen tartó helyre rakd őket. Bár rövid ideig szobahőmérsékleten nem lesz gond, de ha ez hosszabb ideig tart, szalmonellabaktériumok fejlődhetnek ki a tojásban. Ezt kívülről nem látod majd, de a fogyasztás után jelentkező láz, hasmenés és hasi görcsök figyelmeztetnek majd rá.

Az is káros, ha a tojásokat hűtjük, majd újra felmelegítjük. Ez tovább serkenti a káros organizmusok növekedését és szaporodását.

Hiba #3: nem megfelelő hőmérséklet a hűtőben

A tojások biztonságos tárolásához a hűtőben a maximális hőmérséklet 4,4 Celsius fok lehet. Ezért időről időre ellenőrizd a beállításokat vagy mérd meg a hőmérsékletet egy hőmérővel.

Ha hosszabb ideig kell tárolnod a tojásokat, ne a hűtő ajtajában tartsd őket, inkább helyezd mélyebbre a polcokon. Így csökkented a hőmérsékletingadozás kockázatát, amikor kinyitod a hűtő ajtaját.

Hiba #4: megmosni a tojásokat tárolás előtt

A tojások megmosása fontos, de ezt közvetlenül a főzés előtt kell megtenni. Ha a tárolás előtt mosod meg a tojásokat, az épp ellenkezőleg, káros lehet. A héj porózus szerkezetű, és egy természetes, szemmel nem látható védőréteg fedi. A mosás során ez a védőréteg eltűnik, így levegő és különböző baktériumok juthatnak be a tojásba, amik korábban a felszínen lehettek.

Hiba #5: nem hűteni a főtt tojásokat

Amint a főtt tojások kihűltek, azonnal a hűtőbe kell őket rakni. A védőréteg ugyanis már eltűnt, így szabad az út a héj belsejébe.

Hiba #6: sérült tojásokat használni

Ha észreveszed, hogy egy tojás megrepedt vagy eltört a hűtőben, dobd ki. Még ha rövid idő is telt el, káros baktériumok juthattak be. Azonban, ha pontosan tudod, mikor keletkezett a repedés, és biztos vagy benne, hogy a tojás tiszta, és nem volt egy óránál tovább ebben az állapotban, nyugodtan felhasználhatod.

Hiba #7: egész tojásokat vagy sárgákat fagyasztani

A szakácsok nem ajánlják egész tojások vagy sárgák fagyasztását. A héjban lévő tojás ugyanis a fagyás során megreped. A sárgája sem bírja ki az ilyen változásokat. Ezért a fagyasztáshoz inkább a fehérjét vagy a sárgája és a fehérje keverékét használd, ha nem fontos számodra a sárgája épsége.