Kert, Tippek

Hogyan növelhető az almatermés: mit kell eltemetni a fa alá?

A megfelelő gondozás és a jól megválasztott trágyázás a bőséges almatermés kulcsa.

Ahhoz, hogy évente bőséges almatermést gyűjtsön, fontos, hogy figyelmet fordítson a fa tápanyagellátására. A gyümölcsös időszak alatt az almafa aktívan húzza ki a talajból a hasznos anyagokat. Ha a talaj szegényes, nem érdemes nagy termést remélni.

Mivel kell etetni az almafát a termés növelése érdekében?

Az almafák etetésének alapelvei

Ahhoz, hogy a fák ellenállóak legyenek a betegségekkel szemben és sok gyümölcsöt adjanak, a vegetációs időszak során rendszeresen kell őket etetni. A tavaszi etetés különösen fontos, mert ebben az időszakban a növényeknek nitrogénre van szükségük, ami serkenti a növekedést és a zöldtömeg fejlődését. Az ásványi és szerves trágyák segítenek a talaj tápanyaghiányának pótlásában.

Tavasszal ajánlott az almafák alatti talajt karbamiddal, ammónium-nitráttal, trágyával vagy baromfitrágyával trágyázni. Az első tavaszi trágyázást például a levelek és rügyek megjelenésekor végezzük, folyékony műtrágya kijuttatásával.

Mit lehet a fa alá temetni a terméshozam növelése érdekében?

A kertészek körében elterjedt az a vélemény, hogy a fa alá elásott szögek vagy apró törmelékek a vashiány pótlásával növelhetik a termést. Az ilyen módszerek azonban gyakorlatilag nem működnek, mert a vasat ebben a formában a növények rosszul asszimilálják. Ráadásul az ilyen „műtrágyák” káros sók felhalmozódásához vezethetnek a talajban.

A valóban hatékony tápoldatozáshoz jobb, ha bevált készítményeket, például káliumot és foszfort tartalmazó komplex ásványi műtrágyákat használunk. Ezek az elemek nemcsak az alma ízét javítják, hanem védik a fát a betegségektől és a kártevőktől is.

Hogyan növelhető az alma hozama?

A stabil és magas terméshozam elérése érdekében fontos, hogy a talajban a tápanyagok egyensúlyban legyenek az egész szezonban. A tavaszi időszakban a nitrogéntrágyázáson van a fő hangsúly, őszhöz közeledve pedig káliumot és foszfort adjunk hozzá. Ezek az intézkedések segítenek édes és lédús gyümölcsöket termelni, és meghosszabbítják a fák élettartamát.