Érdekes, Tippek

Holnap indul a tavasz – jön a változás az időjárásban

Március érkezésével hivatalosan is elkezdődik a meteorológiai tavasz, ami egészen május végéig tart. Ez az időszak arra is figyelmeztet, hogy hamarosan ismét előrébb kell állítani az órákat a hónap végén. Mit jelent ez számodra, és miben tér el a meteorológiai tavasz a csillagászati tavasztól?

A meteorológiai tél véget ért

Február, az év legrövidebb hónapja, véget ért, ezzel pedig a meteorológiai tél is lezárult.

Bár a naptári tavaszra még várni kell néhány hetet, a meteorológusok március 1-jét tekintik a tavasz hivatalos kezdetének. Az évszakok hónapok szerinti felosztása segít abban, hogy pontosan nyomon lehessen követni az éghajlati változásokat és össze lehessen hasonlítani a korábbi időjárási adatokat.

Ahogy haladunk előre a tavaszban, a nappalok egyre hosszabbak lesznek, így fokozatosan hozzászokhatunk az időátállításhoz. Bár március utolsó éjszakáján egy órával kevesebbet alszol, cserébe hosszabb és világosabb estéket kapsz.

Meteorológiai vagy csillagászati tavasz – mi a különbség?

A meteorológiai tavasz mindig március 1-jén kezdődik, és három hónapig tart, így könnyebb követni az éghajlatváltozásokat. A csillagászati tavasz ezzel szemben a Föld Nap körüli mozgásán alapul, és a tavaszi napéjegyenlőséggel indul, ami idén március 20-án, csütörtökön 10:01-kor lesz.

A napéjegyenlőség napján a világos és sötét órák közel azonos hosszúságúak, így a nappal és az éjszaka körülbelül 12 órán át tart. Ezután a nappalok egyre hosszabbak, az éjszakák pedig rövidebbek lesznek, ami egyre kellemesebb, tavaszias időjárást hoz.

Mikor állunk át a nyári időszámításra?

Az órák átállítása évente kétszer ismétlődő esemény, amelyet Magyarországon és Európa-szerte alkalmaznak. Idén a nyári időszámítás március 29-én, szombatról vasárnapra virradó éjszaka lép életbe. Hajnali 2:00 órakor egy órával előbbre kell állítani az órát 3:00-ra, vagyis kevesebbet alszol, de hosszabb és naposabb estéket kapsz cserébe.

Az Európai Unióban még mindig vita zajlik az óraátállítás eltörléséről, de 2027-ig biztosan marad ez a rendszer. Legkorábban 2026 végén kerülhet újra elő a téma, így az elkövetkező években továbbra is számíthatsz az időeltolódásra.