Míg egyesek, akiknek sikerült lefogyniuk, arra esküsznek, hogy ha nincs az időszakos böjt, nem sikerült volna, más csoportok a kalóriaszámolásnak köszönhetik fogyásukat. Nem lehet azt mondani, hogy egyik jobb, mint a másik. De a lényeg, hogy azt a módszert válassza, amelyik leginkább megfelel az Ön számára.
Aki próbált már kalóriaszámlálással fogyni, az tudja, hogy ez – főleg eleinte – elég macerás. Nem az éhségről beszélünk, amivel egy kicsit meg kell küzdeni, bár az is elég nehéz. Hanem mindenekelőtt arról, hogy folyamatosan tanulmányozni kell az ételek súlyát, és ez alapján kiszámolni az energiaértékét, hogy beleférjen a napi keretbe.
Tudom, mit eszem
Bár a különböző mobilalkalmazások nagyban megkönnyítik a dolgunkat, hacsak nem veszünk például olyan készételt, amelynek a csomagolásán fel van tüntetve a súlya, addig nem fogunk megszabadulni az ételek mérlegelésétől, amíg meg nem tanuljuk legalább nagyjából megbecsülni. Egyébként az iparilag feldolgozott élelmiszerekhez vagy különböző gyorséttermekhez nyúlni nem ideális, még akkor sem, ha így könnyebb lesz a számolás, és belefér az ajánlott energiabevitelbe.
Sőt, egyre több szakértői tanulmány egyetért abban, hogy ezek az ételek egyrészt növelik a különböző civilizációs betegségek kialakulásának kockázatát, másrészt akadályozzák a fogyást.
Mindkettő működik
A kalóriaszámlálás népszerű alternatívája az időszakos böjt, amelyben az ember a napnak csak egy részében eszik – például csak a délelőtt 10 és este 6 óra közötti ablakban, míg a fennmaradó tizenhat órában étkezés nélkül, csak vízzel, például. Ennek egyik változata az 5:2 intermittáló böjt, amikor az ember a hét öt napján megfelelően eszik, kettőn pedig nagyon keveset.
Vannak, akik az időszakos böjtre esküsznek, mint a leghatékonyabb módszerre, mások viszont nem tartják meggyőzőnek. Hogyan állja meg a helyét szakmai összehasonlításban? Az Annals of Internal Medicine című szaklapban nemrég megjelent tanulmány szerint mindkét módszer nagyon jól működik, és mindkét összehasonlított csoportban az emberek hat hónap után átlagosan öt százalékot veszítettek a súlyukból. Egy év után a kilojoule-t számoló emberek valamivel többet fogytak, de ez lényegében elhanyagolható különbség volt.
Akárhogy is, mindkettő a fogyás mellett az egészségének is jót tehet. ” Étkezzen reggel – ezt számos klinikai vizsgálat támasztja alá, amelyek szerint az egész életen át tartó alacsonyabb energiabevitelnek erős pozitív hatása van az egészségre és az öregedés lassítására. A részleges koplalás jótékony hatása elsősorban a testsúlyra gyakorolt hatással magyarázható, valamint az evolúciósan meghatározott adaptív sejtmechanizmusok aktiválásával, amelyek javítják az oxidatív és metabolikus stresszel szembeni belső védelmet, és növelik a károsodott sejtek javítási képességét” – mondta Karolína Hlavatá dietetikus, a Tudom, mit eszem kezdeményezés szakértő-gárdája.
Mi illik Önhöz jobban?
Az viszont igaz, hogy az egészségének jót tesz, ha a vércukorszintje nem ingadozik túlságosan, meg tudja állapítani, ha éhes. Ha igen, akkor nem a böjt lesz a legjobb megoldás az Ön számára.
A megfelelő módszer kiválasztása döntő fontosságú abban, hogy fogyókúrás erőfeszítései sikeresek lesznek-e. És mivel a kalóriaszámlálás a sikerességi arányt tekintve az időszakos böjtöléshez hasonlítható, érdemes az Önnek jobban megfelelő módszert választani.
Az időszakos böjtöt könnyebb követni, nem kell mérni vagy mérlegelni semmit, de nem biztos, hogy megfelel azoknak, akik például a családdal együtt szeretnének enni, ha ez az étkezés olyan időpontra esne, amikor elvileg böjtölnének. Ezzel szemben a számolás nem biztos, hogy megfelel annak, aki gyakran eszik étteremben, vagy aki nem nagyon tud bánni a számokkal.