Háztartás, Tippek

Íme néhány dolog, amit tudnia kell a por állandó megjelenéséről az otthonában!

Éppen csak eltávolította a port otthona felületeiről, de másnap megnézi a kanapé melletti dohányzóasztalt, és ismét ott találja a port.

Hányszor történt ez már meg? Gondolom, gyakran. A por képződése, valójában elkerülhetetlennek tűnik.

De miért történik ez? Íme néhány dolog, amit tudnia kell a por állandó megjelenéséről az otthonában!

A háztartási készülékek

Hallott már az elektrosztatikus porról? Bár ez a fogalom furcsának tűnhet, a valóságban mindannyian észrevették már a por nagyobb mértékű felhalmozódását egyes készülékek, például a sütő, a hűtőszekrény stb. felületén.

A valóságban ez azért történik, mert a televízió, a számítógépek, a ventilátorok, a mikrohullámú sütők statikus elektromosságot bocsátanak ki, amely vonzza a port.

Ezért azt javaslom, hogy gyakran menjen át egy portörlővel ezeken a készülékeken, hogy megakadályozza, hogy ez a helyi por szétszóródjon az egész házban.

Nyitott ablakok

A nyitott ablakok egyrészt lehetővé teszik a légcserét, másrészt viszont segítenek a kívülről érkező összes szennyeződést és port behozni a házba.

Különösen akkor, ha különösen forgalmas területen él, és szeles napokon a nyitott ablak egy széllökéssel porszemcséket hozhat a lakásba.

Ezért kerülje, hogy szeles időben túl sokáig nyitva hagyja az ablakokat, és a szobatisztítás során igyekezzen kiszellőztetni a házat, de utána azonnal csukja be az ablakokat.

Alternatívaként szúnyoghálót is alkalmazhat, amely szintén szűrőként működik a kívülről érkező por számára. Egy másik tipp az ajtók és ablakok résein elhelyezendő, barkácsolt huzatgátlók használatára vonatkozik, hogy ne engedjék át a port.

A szőnyegek és szövetek

Ha szőnyeg van otthonában, ez lehet az oka annak, hogy gyakran talál port.

Ezek a szövetek ugyanis rengeteg port tartanak vissza, ami miatt ez szétterjed a környezetben.

Ezért, ha szőnyegei vannak, ne feledje, hogy gyakran porszívózzon, még akkor is, ha a por nem látható. Továbbá emlékeztetem, hogy évente legalább kétszer használjon szőnyegtisztítót.

Hasonlóképpen jó ötlet lenne a házban használt összes szövetet is megtisztítani a kanapék, fotelek, székek és asztalok borítására.

Bőr és haj

Emlékeztetem továbbá arra, hogy a por a bőrsejtekből és a hajból, valamint a földön lévő bomlott rovarokból vagy ételdarabokból származik.

Ezért, ahogy már mondtuk, elkerülhetetlennek tűnik. Amit azonban tehetünk, az az, hogy minden nap átmegyünk a porszívóval a ház legfrekventáltabb helyiségeiben található felületeken.

Továbbá, mivel a testünk különösen alvás közben elveszíti a bőr, a haj és a testnedvek nyomait, azt javaslom, hogy legalább 7 naponta mossuk ki az ágyneműt.

Cipők

Ha általában cipőben lépünk be a lakásba, jó, ha nem felejtjük el, hogy ez a szokás rossz, mert a cipő rengeteg, korábban kint összegyűjtött szennyeződést hoz be, ami végül porrá válik, amint „megszárad”.

Annak érdekében, hogy ne hozzon be szennyeződést az otthoni környezetébe, ne felejtse el levenni a cipőjét odakint.

Hogyan lehet megszüntetni és megelőzni a kialakulását

Végül lássuk együtt, hogyan lehet a port megszüntetni és megelőzni a kialakulását!

Először is azt javasoljuk, hogy ne csak egy portörlővel törölje át a felületet, mivel ez inkább elmozdítja a port, de nem szünteti meg teljesen.

Valójában jó ötlet lenne egy nedves mikroszálas kendőt használni, hogy a porszemcséket „fel tudja fogni”. Ebben a tekintetben én egy olyan citrustisztítót használok, amely nemcsak a por eltávolítására képes a lakásban, hanem a keletkezésének megelőzésére is.

Elkészítéséhez egy szórófejes flakont megtöltök vízzel, majd hozzáadok egy kanál folyékony marseille-i szappant. Ekkor 8 csepp citrus illóolajat teszek bele, és összerázom a flakont, hogy minden összekeveredjen.

Végül a keveréket a felületre fújom, és egy vízzel megnedvesített mikroszálas ruhával áttörlöm. Úgy tűnik, hogy ez a keverék szigetelő réteget képez az ellentétes töltések között, és megakadályozza, hogy a felület azonnal újabb porszemcséket vonzzon.