Hogyan tisztítsd meg a mokkás kávéfőzőt a helyes módon. Ez könnyebb feladat lehet, mint gondolnád. Csak néhány nagyon egyszerű, de gyakori hibát kell elkerülnöd. Lássuk részletesebben.
Ha a mokkás kávéfőződ kávéja égett utóízű, akkor biztosan eljött az ideje a gondos tisztításnak. De hogyan? Mi a legjobb, leghatékonyabb módszer?
Nagyon könnyű hibázni. Tudnod kell, hogy az égett szag gyakran abból adódik, hogy a legkevésbé megfelelő anyagot használtad a tisztításhoz. Például az olajok, amelyek oxidálódva visszafordíthatatlanul elrontják a kávé ízét.
A leggyakoribb hibák
Ha régi vagy frissen készített kávét kell kiürítened a mokkából, soha ne ütögesd a felülethez, hanem egy kiskanállal ürítsd ki – különben eldeformálódhat és véglegesen megsérülhet.
Soha ne használj olajokat vagy mosogatószereket. Csak természetes tisztítószereket használj a kávéfőződ tisztításához. Soha ne tedd a mosogatógépbe sem: inkább öblítsd át forró vízzel minden nap.
A mosás után szárítsd meg teljesen egy mikroszálas kendővel vagy papírtörlővel, hogy elkerüld a penészedést.
Ha nem tervezed használni a mokkát néhány napig, hagyj benne egy kiskanálnyi kávét: ez megakadályozza a kellemetlen szagok kialakulását.
Természetes tisztítószerek
A mokkás kávéfőző tisztításához három természetes tisztítószer a legjobb; a szódabikarbóna, a citromsav és az ecet.
A szódabikarbóna foltok és lerakódások eltávolítására használható: csak keverd össze néhány csepp citromlével, és egy puha szivaccsal kend fel.
A citromsav pedig remek a vízkő ellen. Tölts a moka „boiler” részébe (a szűrő alatti részbe) két rész vizet és egy rész citromsavat, egészen a szelep határáig, és tegyél egy kiskanál sót is mind a szűrőbe, mind a boilerbe.
Ezután forrald fel, majd zárd el a lángot, és hagyd állni fél órán keresztül. Végül ürítsd ki és öblítsd le a csap alatt, egy régi, lehetőleg puha fogkefével tisztítva meg.
Élvezd a kávéd!